Menu główne

Koronawirus - zalecenia oraz schematy postępowań

grafika pixabay.com (domena publiczna)
Date of publication: 
16.03.2020
Koronawirus - zalecenia oraz schematy postępowań

Od 15 marca 2020 r. po powrocie do Polski będziesz zobowiązany(-a) poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie

Co to oznacza?

  • Kwarantannę domową przez okres 14 dni odbywasz pod adresem, który podałeś w karcie lokalizacyjnej.
  • Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy). Stosuj się do ich poleceń i wytycznych. 
  • Jeśli będziesz odbywać kwarantannę w domu, stosuj się do poniższych zaleceń:
    • Nie opuszczaj domu.
    • Nie wychodź do sklepu.
    • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
    • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
    • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
    • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
    • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
    • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
    • Zachowaj zasady higieny.
    • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
    • Monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie.
    • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
    • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
    • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą Cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
    • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista.
      Więcej o e-zdrowiu na pacjent.gov.pl

Więcej informacji na www.gov.pl/web/koronawirus. Infolinia NFZ: 800 190 590

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 zł.  

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi przygotowało ulotki informacyjne, przetłumaczone na język angielski, ukraiński i  rosyjski:

Aktualizacja: 17.03.2020 r. 

*** 

Infolinie: 

  • 800 190 590 - infolinia NFZ ws. postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, 
  • 22 560 16 00 - infolinia ZUS ws. zasiłku opiekuńczego i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji,
  • 22 523 88 80 - infolinia MSZ ws. możliwości przekraczania granic, 
  • 42 664 19 04 - całodobowa infolinia dla mieszkańców województwa łódzkiego - Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, 

  • 883 069 028 oraz 601 260 229 - telefony alarmowe (czynne całą dobę) - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu

Więcej informacji na temat zaleceń oraz aktualnej sytuacji epidemiologicznej: 

Aktualizacja: 15.03.2020 r. 

*** 

Zarządzenia Prezydenta Miasta Zgierza dot. koronawirusa:  

  • Zarządzenie nr 95/VIII/2020 Prezydenta Miasta Zgierza z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie wprowadzenia prewencyjnych zasad związanych ze stwierdzonymi przypadkami koronawirusa COVID-19 na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obowiązujących w siedziebie Urzędu Miasta Zgierza. 
  • Zarządzenia nr 91/VIII/2020 Prezydent Miasta Zgierza z dnia 10 marca 2020 r. w sprawie wprowadzenia prewencyjnych zasad związanych ze stwierdzonymi przypadkami koronawirusa COVID-19 na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obowiązujących na terenie Gminy Miasto Zgierz. 

Aktualizacja: 13.03.2020 r. 

*** 

Stan zagrożenia epidemicznego, kwarantanna, dozór epidemiologiczny – co to znaczy? - wyjaśnienia na stronie pacjent.gov.pl

 

*** 

Zasady kwarantanny w związku z koronawirusemBezpieczeństwo sanitarne zależy od każdego z nas 

Aktualnie na terenie województwa łódzkiego 3 osoby, decyzją inspektora sanitarnego, pozostają w kwarantannie w związku z zagrożeniem koronawirusem. Bardzo ważne jest przestrzeganie przez nie oraz członków ich rodzin czy innych współlokatorów, zasad bezpieczeństwa i wszelkich zaleceń inspekcji sanitarnej. Przypominamy, że zgodnie z art.116 Kodeksu Wykroczeń za nie przestrzeganie nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu chorobom zakaźnym (...) grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie. Co najmniej raz na dobę takie osoby będą kontrolowane (bez bezpośredniego kontaktu i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa) przez UMUNDUROWANYCH policjantów. Funkcjonariusze, przy okazji takiej rozmowy np. za pośrednictwem telefonu zbiorą także informacje dotyczące wszelkich potrzeb chociażby związanych z żywnością, lekami czy innymi środkami, a następnie przekażą je do centrum operacyjnego. 

Ostrzegamy przed wszelkimi oszustami/domokrążcami, którzy mogą pod legendą oferowania różnych środków ochronnych czy leczniczych, próbowac okraść lub wyłudzić pieniądze! Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy Policję. (przeczytaj ostrzeżenie

Źródło: www.lodzka.policja.gov.pl 

Aktualizacja: 10.03.2020 r.

*** 

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. 

Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. 

Instrukcja "Jak skutecznie myc ręce?"

  • Często myj ręce 
    Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. 

  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
    Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

  • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
    Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane. 

  • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
    Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków. 

  • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
    Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

  • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
    Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. 

  • Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
    Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

  • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie 
    Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) i Ministerstwa Zdrowia (MZ). Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem. 

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny

Aktualizacja: 09.03.2020 r. 

 *** 

W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, służby sanitarne działają zgodnie z ustalonym postępowaniem. Pacjent jest hospitalizowany i czuje się dobrze. 

Należy przede wszystkim zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. 

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia: 

  1. Często myć ręce
    Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60\%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV. Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. 

  2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
    Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60\%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby. 

  3. Zachować bezpieczną odległość
    Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości zosobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa. 

  4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
    Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodowaćprzeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie. 

Żródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu

Aktualizacja: 04.03.2020 r.

*** 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu przekazuje do informacji zalecenia oraz schematy postępowań otrzymane od Głównego Inspektora Sanitarnego dot. działań z potencjalnym ryzykiem zagrożenia koranowirusem SARS-CoV-2 dla placówek oświatowych i placówek służby zdrowia. 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (Zgierz, ul. A. Struga 23) - jednostka przyjmuje zgłoszenia dotyczące niepokojących objawów - tel. 42 714 03 30, 601 260 229. 

Aktualizacja: 28.02.2020 r. 

*** 

KORONAWIRUS powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia. 

Jak zapobiegać zakażeniu? 

  • Często myj ręce, używając mydła i wody. 
  • Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos. 
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają. 
  • Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. 

*** 

Więcej informacji o koronawirusie na stronach: 

*** 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

25052
Usuń

Ostrzeżenia meteorologiczne

Silny wiatr/ (stopień: 1) od godz. 10:00 do godz. 19:00 dnia 16 kwietnia 2024 roku. Na obszarze powiatu zgierskiego miejscami prognozuje się...
22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 22 kwietnia 2024 roku w godz. 08:00-...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS