Menu główne

Miesiąc marzec w historii miasta

 

Marzec na przestrzeni lat w historii miasta przyniósł interesujących wydarzeń. Jak zwykle proponuję subiektywny wybór wydarzeń ułożonych chronologicznie.

  • 23 marca 1231 roku pojawia się pierwsza wzmianka o Zgierzu w źródłach pisanych. Tu odbywa się zjazd na Wielkanoc, w którym biorą udział książę Konrad Mazowiecki wraz z czterema synami, książę wielkopolski Władysław Odonic, biskup włocławski Michał, opat sulejowski Willerman i inni. Wówczas to biskup włocławski Michał wydaje w Zgierzu dokument w obecności i za zgodą księcia Konrada Mazowieckiego, dotyczący zamiany wsi Barkowice należącej do kościoła katedralnego we Włocławku na wieś Lubotyń – własność klasztoru cystersów sulejowskich. 

  • 12 marca 1455 roku Kazimierz Jagiellończyk wskutek skargi wniesionej przeciwko staroście łęczyckiemu Michałowi Lasockiemu zwalnia mieszkańców Zgierza od dawania dziesięciny ze snopów zarówno jemu, jak i na stację (stacja w dawnej Polsce – powinność żywienia króla i dworzan w czasie podróży lub wojska stojącego na kwaterze zimowej, zamieniana niekiedy na opłatę pieniężną). Dokument wydano w Łęczycy. 

  • 10 marca 1494 roku Jan Olbracht udziela mieszczanom ze Zgierza zwolnienia od różnych opłat na 10 lat, co prawdopodobnie miało miejsce wskutek pożaru. 

  • 18 marca 1681 roku Nuncjusz Apostolski w Polsce Opicjusz Palavicini wydał w Warszawie akt prawny ogłaszający Łagiewniki miejscem cudownym, i zatwierdzający wcześniejszą fundację klasztoru przez Samuela Żeleskiego, właściciela dóbr łagiewnickich. Wydanie aktu było poprzedzone kilkuletnim sporem z okolicznymi klasztorami, jak też z ówczesnymi proboszczami zgierskimi (z obawy o zanik kultu w kościele parafialnym). Sprawę rozpatrywały cztery kolejno powoływane komisje teologów i prawników reprezentujących administratora archidiecezji gnieźnieńskiej oraz zakon Franciszkanów, spór oparł nawet o kongregację rzymską. Pamiętajmy, że wtedy Łagiewniki należały do parafii zgierskiej. 

  • 2 marca 1816 roku zostaje wydane Postanowienie Namiestnika Królestwa Polskiego jenerała Zajączka zapewniające ulgi i przywileje dla „użytecznych cudzoziemców”, którzy mogliby mieć dodatni wpływ „na podniesienie rolnictwa, fabryk, rzemiosł i każdego gatunku użytecznego przemysłu”. Postanowienie potwierdzało ulgi przyznane osadnikom w czasach Księstwa Warszawskiego dekretami króla z 20 marca 1809 roku i z 29 stycznia 1812 roku. Zawierało ono szereg przywilejów i ulg natury wojskowej i gospodarczej. Było swego rodzaju podstawą prawną dla szczegółowych umów zawieranych z osadnikami, w tym „umowy zgierskiej” z 30 marca 1821 roku. 

  • 2 marca 1821 roku wydane zostaje sprawozdanie prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego Rajmunda Rembielińskiego dla Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji w sprawie osiedlenia się rękodzielników przybywających z zagranicy. Podaje ono, że „największy onych [sukienników] wówczas do rządowego m. Zgierza okazał się napływ, gdyż ich już 100 tamże zgromadzonych było, które to miejsce szczególniej z przysady swej im się podobało.” 

  • 30 marca 1821 roku zostaje zawarta umowa, tzw. zgierska, zawarta między Komisarzem Wydz. Adm. Kom. Woj. Mazowieckiego, K. Witkowskim a sukiennikami w sprawie osiedlania się i zakładania zakładów fabrycznych w Zgierzu. Nie było wówczas takiej komunikacji i środków transportu jak dziś, więc 27 dnia miesiąca tekst umowy został przesłany do Warszawy, 28 marca podpisany, a 30 marca ponownie ratyfikowany w Zgierzu. 

  • 18 marca 1825 roku przybyły z Bojanowa Karol Borst składa deklarację na założenie zakładu sukienniczego, w którym zainstalował 2 warsztaty tkackie, 2 maszyny do przędzenia i 2 do gręplowania. A wszystko to przy ulicy Szczęśliwej (dom stoi do dziś przy ul. Narutowicza 3). 

  • 10 marca 1834 roku sporządzono protokół zdawczo-odbiorczy nowej (pierwszej w Zgierzu a najprawdopodobniej pierwszej w całym okręgu) szkoły. Chodzi o budynek przy ulicy 3 Maja 20. 

  • 27 marca 1852 roku w wieku 70 lat umiera w Sandomierzu ks. Józef Joachim Goldtmann. Urodzony w 1782 roku na Kaszubach ukończył seminarium duchowne w Łowiczu i od 1806 roku był kolejno: wikarym, komendarzem i proboszczem w Zgierzu i dziekanem dekanatu zgierskiego. Za zasługi dla rozwoju Zgierza przemysłowego odznaczony orderem Świętego Stanisława. Od 1837 roku był biskupem sufraganem kujawsko-kaliskim, a w 1844 roku przeniesiony został na biskupstwo sandomierskie. 

  • 31 marca 1900 roku odbywa się pierwsze przedstawienie amatorskiej grupy aktorskiej ze Zgierza, która prezentuje dwie komedie: „Na łonie natury” Michała Bałuckiego oraz „Nikt mnie nie zna” Aleksandra Fredry. Dochód przeznaczony na Zgierskie Chrześcijańskie Towarzystwo Pomocy Biednym. 

  • 20 marca 1907 roku powstaje Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zgierzu (zatwierdzenie statutu). 

  • 24 marca 1907 roku powstaje Stowarzyszenie Spożywców „Zgoda”. 

  • Gazeta Zgierska z 22 maja 1919 roku informuje: „Z placu boju z Litwy zasyłają pozdrowienia zgierzanie z pierwszego szwadronu oddziału jazdy tatarskiej: podoficer Klemens Buchen, Stanisław Kulasa, Jan Błaszczyk i Edward Kittel”. 

  • 30 marca 1920 roku rozdysponowano sumę 50 000 marek przekazaną przez Ignacego Paderewskiego. 

  • 16 marca 1921 roku przyjęto herb miasta Zgierza. „Herb miasta przedstawia mur z trzema basztami zębatymi z bramą zamkniętą w otoku z napisem w języku łacińskim „Pieczęć Miasta Zgierza”. W bramie umieszczony jest orzeł z głową w koronie zwróconą w lewo z rozpostartymi skrzydłami”. Przyjęty projekt został nieznacznie zmieniony przez umieszczenie napisu w języku polskim. 

  • 14 marca 1937 roku ma miejsce pierwszy oficjalny występ pływaków KS Boruta. Mistrzostwa okręgu odbywają się na basenie YMCA w Łodzi. Drużynowo klub zajął II miejsce. 

  • 6 marca 1942 roku około godziny 17:30 przywieziono do Zgierza (aresztowanego kilka dni wcześniej) Józefa Mierzyńskiego. Dwaj funkcjonariusze łódzkiego gestapo (Friedrich Lutze i Kurt Torno) przywieźli go do starego miejsca zamieszkania, aby wskazał miejsce ukrycia broni (cztery pistolety). Mierzyński, korzystając z okazji, zastrzelił ich i sam zbiegł. 

  • 20 marca 1942 roku ma miejsce egzekucja 100 Polaków na Placu Stodół. 

  • 11 marca 1948 roku umiera Stefania Kuropatwińska (pochowana w Siedlcach). 

  • 31 marca 1951 roku następuje wyłączenie Zgierza z powiatu łódzkiego. Powstaje samodzielny powiat zgierski. 

MACIEJ WIERZBOWSKI

Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 3/2019

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22808
Usuń

Nieczynny PSZOK

30 marca 2024 roku (Wielka Sobota) Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Barlickiego 3a w Zgierzu będzie nieczynny. 
22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 2 kwietnia 2024 roku w godz. 08:00-...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
27399
Usuń

Tymczasowe lokalizacje

Wydział Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza - ul. A. Musierowicza 2 w budynku Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta ...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS