Parafia pw. Świętego Jana Pawła II

Zdjęcie parafii pw. Jana Pawła IIParafia rzymskokatolicka - dekanat zgierski - Archidiecezja Łódzka

95-100 Zgierz, ul. Łagiewnicka 74

tel. 507 299 327

e-mail: parafiajpzgierz@gmail.com
www: https://jp2zgierz.wordpress.com/

W pierwszą niedzielę adwentu, 27 listopada 2016 r. w dotychczasowym ośrodku duszpasterskim, a od dziś w parafii św. Jana Pawła II w Zgierzu, odbyła się uroczystość erygowania parafii i tak zwana - instalacja proboszczowska.

Ksiądz biskup Adam Lepa, który przewodniczył Mszy św. o godz. 11:00, w obecności kanclerza kurii ks. prał. Zbigniewa Tracza i dziekana dekanatu zgierskiego ks. kan. Andrzeja Chmielewskiego, kapłanów oraz licznie zgromadzonych wiernych, wprowadził w urząd proboszcza dotychczasowego duszpasterza akademickiego ks. Łukasza Tarnawskiego, który od dziś, stał się ojcem nowej wspólnoty parafialnej.

Ksiądz Biskup przedstawił zadania i cele, które stoją przed nowym proboszczem, a także odebrał od niego wyznanie wiary, złożone przed wiernymi zgromadzonymi w świątyni, oraz przysięgę wierności przy obejmowaniu urzędu w Kościele.

Posługa proboszcza, to nie tylko administrowanie parafią w imieniu biskupa, ale przede wszystkim przewodzenie danej wspólnocie parafialnej, jako pasterz, który prowadzi powierzony sobie lud drogami ewangelii. To sprawowanie sakramentów świętych, w tym najważniejszego z nich - Eucharystii.

– "Tutejsza parafia od pierwszej niedzieli adwentu rozpoczyna swoje życie i swoją historię. - mówił w homilii biskup senior. Wspólnota ta powinna liczyć na Chrystusa, który przychodzi i chce być obecny, a w tym kościele parafialnym, On jest obecny w Eucharystii. Chrystus, który jest nadzieją, Nadzieją, która nigdy nie zawodzi!” – podkreślił biskup Lepa.

Wskazał też na osobę patrona parafii – św. Jana Pawła II. -„On mówił dużo o nadziei, o otwieraniu serc Chrystusowi. On jest uważany przez Polaków, nawet przez tych, którzy niewiele wiedzą o Panu Bogu, którzy nie zawsze wierzą do końca, za wielkiego przewodnika i nauczyciela naszego narodu.” Zaapelował do wiernych nowo powstałej parafii, aby w tej wspólnocie parafialnej –„wracać do papieskich nauk, do jego kazań, do kroczenia razem z nim drogami wiary, tak ważnymi w naszym życiu, w życiu Kościoła w Polsce.”  – dodał biskup Adam.

Po komunii świętej zebrani odśpiewali Te Deum, dziękując Bogu za nową parafię, której patronuje Święty Papież Polak, a następnie słowa podziękowania wypowiedział ks. Tarnawski, proboszcz nowej zgierskiej parafii.

Parafia p.w. Św. Jana Pawła II należy do dekanatu zgierskiego i sąsiaduje z parafiami p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Łodzi, św. Antoniego Padewskiego i św. Jana Chrzciciela w Łagiewnikach, Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu.

Galerie zdjęć

Wizyta Magdaleny Gawin - 9.02.2017 r.

Uroczyste otwarcie filii biblioteki

ALBERTIANA w Zgierzu - 26.01.2017 r.

Czytelniczy happening "Podaj książkę" - 23.01.2017 r.

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zgierzu - 19.01.2017 r.