Menu główne

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

 

Logo Towarzystwa Gimnastycznego "SOKÓŁ" w Zgierzu

95-100 Zgierz, plac Jana Pawła II 19

e-mail: tgsokolzgierz@gmail.com
http://www.sokolzgierz.pl/

Zobacz galerię zdjęć z jubileuszu 110-lecia (2017 r.) 

sekcje: piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka, tenis stołowy. 

Uchwałą Nr VIII/58/2007 Rady Miasta Zgierza z dnia 26 kwietnia 2007 r. otrzymało tytuł "Zasłużony dla Miasta Zgierza"

Towarzystwo Gimnastyczne "SOKÓŁ" w Zgierzu powstało w 1907 roku. Działalność swoją oparło o założenia ruchu Sokolstwa Polskiego powstałego w 1867 roku we Lwowie. Do 1939 roku "Sokół Zgierski" był znaczącą organizacją sportowo-patriotyczną w naszym mieście. Skupiał młodzież i starszych, którzy pod jego sztandarem znajdowali możliwość. fizycznego i duchowego rozwoju, odnosząc się z szacunkiem do polskiej tradycji i patriotyzmu narodowego. 

W "Sokole" uprawiano gimnastykę zbiorową lekkoatletykę i szermierkę. Wyróżniającą się dyscypliną sportową była piłka nożna. Drużyna piłkarska prowadziła rozgrywki w klasie "A", która była odpowiednikiem dzisiejszej drugiej Ligi. Mecze na boisku "Sokoła" gromadziły liczne rzesze publiczności i sympatyków naszego Towarzystwa. Pielęgnowano też życie towarzyskie i spotkania rodzinne. 

Wybuch wojny w 1939 roku przerwał ten stan rzeczy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej działalność "Sokoła" była zakazana. Dopiero w 1989 roku pozostała przy życiu grupa przedwojennych "Sokołów" i sympatyków pamiętających przyjazną atmosferę wokół tego zasłużonego Towarzystwa - z trudem doprowadziła do reaktywowania "Sokoła". Ponieważ wszystkie zasoby "Sokoła" - pamiątki i archiwalia przepadły (boisko było już zawłaszczone) - musiano zaczynać od nowa. Dzięki jednak wytrwałości i uporowi entuzjastów "Sokół" zaczął stopniowo odżywać i nawiązywać do chlubnych tradycji. 

Dziś "Sokół" działa już w kilku szkołach: w Gimnazjum nr 3 im. A. Mickiewicza, w Zespole Szkół nr 1 ("Ekonomik"), w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 3. 

W swoim czasie działał również w Zespole Szkół Budowlanych. Dorobił się również sprzętu sportowego i zakupił kilka stołów do gry w tenisa stołowego. Korzysta z tegoż sprzętu także młodzież szkolna, która pod nadzorem instruktorów, bierze czynny udział w sekcjach: tenisa stołowego, piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. 

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", co roku organizuje zawody sportowe z udziałem kilku drużyn - z okazji świąt narodowych - 3 Maja, 11 Listopada. Organizuje również Turnieje Noworoczne i inne okolicznościowe imprezy gromadzące młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Młodzież nasza uczestniczy także w zawodach prowadzonych przez TKKF. 

O ile przedwojenny "Sokół", znany był głównie "poprzez piłkę nożną", to obecnie specjalnością naszą jest tenis stołowy. Tenisiści nasi od kilku lat biorą udział w Wojewódzkiej Lidze Amatorów, promując Zgierz w całym naszym regionie. Dorobiliśmy się już trzech zespołów tenisa stołowego. Na 42 startujące drużyny "Sokoli" nasi zajmują znaczące lokaty: w pierwszej lidze II, a w drugiej V i VIII miejsce. 

Z inicjatywy prezesa "Sokoła" Kazimierza Głowackiego, w 2001 roku zorganizowano w Zgierzu po raz pierwszy. Międzynarodowe Mistrzostwa Związku Sokolstwa w tenisie stołowym z udziałem 90 startujących. Poza drużynami z całego kraju, w zawodach wzięli udział tenisiści - "Sokoli" z naszych dawnych Kresów Wschodnich oraz z Austrii. Zgierzanie zajęli drużynowo pierwsze miejsce w kategorii kobiet i mężczyzn. Startowało 53 naszych zawodników. Wzorując się na Zgierskim "Sokole" - podobne mistrzostwa w latach następnych przeprowadziło "Gniazdo Sokole" w Brwinowie (koło Warszawy), w Gniewkowie (koło Poznania) i w Częstochowie. 

Z Pocztem sztandarowym, nasi członkowie biorą udział w uroczystościach organizowanych przez władze naszego Miasta i Powiatu takich jak: Narodowe Święto Niepodległości, 3-Maja, 100 Straconych (20 marca), 1 i 17 Września, 15 Sierpnia - Dzień Wojska Polskiego i Cudu nad Wisłą oraz w uroczystościach organizowanych przez Związek Sybiraków i Kombatantów Armii Krajowej. 

Dla członków "Sokoła" i ich rodzin, co roku organizujemy "Wieczornicę Niepodległościową" ze śpiewaniem pieśni legionowych i przypomnieniem kart naszej historii. Organizujemy również dla naszych członków i ich rodzin Wigilię z udziałem księdza i naszych gości. W imprezach tych pomaga nam młodzież włączając się w przygotowanie części artystycznej i drobny poczęstunek. 

Młodzież nasza, co roku bierze udział w warcie Wielkanocnej przy grobie Chrystusa, a także w procesji Bożego Ciała. Do lokalu "Sokoła" przychodzi młodzież ze szkół: ZS nr 1, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 1 oraz SP 4. 

W ramach godzin wychowawczych zapoznajemy młodzież z historią ruchu "Sokolego", z historią Polski oraz z historią naszego Miasta. Prowadzimy także pogadanki dotyczące prawidłowego i patriotycznego wychowania młodego pokolenia. 

Gniazdo nasze zorganizowało pielgrzymkę autokarową do Częstochowy i Lichenia, gdzie w Sanktuarium Maryjnym umieszczono trwałą tabliczkę z napisem "Sokół - Zgierz". Byliśmy też w Austrii na zaproszenie "Wiedeńskiego Sokoła" w ramach obchodów dni Polskich w Austrii. Uczestniczyliśmy tam w turnieju tenisa stołowego, zdobywając puchar. Podarowaliśmy też drzewiec dla ich nowego sztandaru. 

W działalności naszej staramy się propagować nasze miasto, przez zamieszczanie artykułów o "Zgierskim Sokole" w prasie ogólnopolskiej: "Nasz Dziennik" i warszawski miesięcznik "Nowe Państwo". Jako jedyni w naszym mieście, z okazji "Roku Rodziny" urządziliśmy w sali "Ekonomika" przy pełnej frekwencji stosowną uroczystość. Zagadnienia wychowawcze są zawsze w najbliższym kręgu działań naszego Towarzystwa. 

Członek naszego Zarządu Ireneusz Gust opracował nuty do piosenki "Stary młynarz ze Zgierza". Melodia ta stała się hejnałem naszego Miasta. 

O "Zgierskim Sokole" została wydana obszerna, wysoko oceniona praca magisterska napisana przez Krzysztofa Barylskiego - studenta Uniwersytetu Łódzkiego. 

"Sokół" nasz po reaktywowaniu w 1990 roku na trwale wrósł w historię i atmosferę naszego Zgierza. W 2007 roku obchodzono uroczyście jubileusz 100-lecia niestrudzonej działalności.


Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" (Wikipedia)

Artykuł Grzegorza Karolaka pt. "Historia Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Zgierzu".

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

18466
Usuń

Ostrzeżenie: silny wiatr

Silny wiatr (stopień zagrożenia 1) od godz. 16:00 dnia 17.09.2019 do godz. 05:00 dnia 18.09.2019 r. Na obszarze powiatu zgierskiego przewiduje się...
18452
Usuń

Przebudowa ul. Łąkowej - wyłączenie z ruchu

W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnej realizacji inwestycji - ul. Łąkowa w Zgierzu została wyłączona z ruchu do dnia 31.10 2019 r. ...
18450
Usuń

Od 19 września utrudnienia w ruchu w okolicach wiaduktu przy ul. Łódzkiej

W związku z rozpoczęciem przebudowy wiaduktu kolejowego nad drogą krajową DK91 w Zgierzu (ul. Łódzka) planowane jest wprowadzenie  tymczasowej...
18282
Usuń

Utrudnienia w ruchu na odcinku drogi krajowej nr 91

W związku z budową Galerii Zgierskiej, od poniedziałku 2 września 2019 roku na odcinku drogi krajowej nr 91 od ul. Długiej do ul. Piątkowskiej,...
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
13781
Usuń

JEDEN NUMER w Zgierzu

Dzwoniąc pod numer telefonu 42 71 95 100 możesz zgłosić jakiś problem w mieście, zapytać, powiadomić. Zgłoszenia można składać elektronicznie: 
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS