Menu główne

Oszustwa wobec osób starszych - dzielnicowi apelują o ostrożność!

Logo zgierskiej policji
Date of publication: 
16.03.2021
Oszustwa wobec osób starszych - dzielnicowi apelują o ostrożność!

Pomimo wielu policyjnych działań w dalszym ciągu zdarzają się przypadki prób oszustw wobec osób starszych. Aby jeszcze szerzej dotrzeć do potencjalnych pokrzywdzonych zgierscy dzielnicowi w minionych dniach rozwieszali w miejscach ogólnie dostępnych plakaty informujące m.in. o tym jak rozpoznać takiego oszusta i jak się przed nim uchronić. Celem działań jest zwiększenie świadomości seniorów na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać, jak im zapobiegać, a także do kogo mogą się zwrócić o pomoc.

Policjanci przypominają: scenariusz oszustw wobec seniorów jest zazwyczaj podobny. 

  • Sprawca dzwoni do potencjalnej ofiary i podaje się za członka rodziny lub jego znajomego (np. wnuczka, kolegę syna, itp.), za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP, a nawet za pracowników banków.
  • Podczas rozmowy telefonicznej podają różne powody uzasadniające potrzebę zdobycia pieniędzy, np. wypadek samochodowy kogoś z rodziny, podróż zagraniczna, tajne działania funkcjonariuszy, czy specjalne przelewy bankowe.
  • Często prowadzą rozmowy stosując techniki manipulacji, niejednokrotnie grają na uczuciach i emocjach ofiar.
  • Doprowadzają do tego, że pokrzywdzony wypłaca pieniądze ze swojego konta i przekazuje oszczędności podstawionym osobom w umówionym miejscu. 

Policjanci apelują o rozwagę i radzą: 

  • Pamiętaj - Policja i funkcjonariusze CBŚP nigdy nie proszą mieszkańców o jakiekolwiek pieniądze! Jeżeli ktoś dzwoni podając się za mundurowego i chce uzyskać pieniądze, natychmiast po zakończonej rozmowie skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji! 
  • Jeżeli rozmówca podawał się za kogoś z rodziny to po zakończonej rozmowie zadzwońmy do tej osoby na numer, który znamy. Utwierdzimy się w przekonaniu czy nasz rozmówca był tym za kogo się podawał. 
  • Jeśli jest to niemożliwe skontaktujmy się z naszymi najbliższymi lub osobami którym ufamy. Opowiedzmy im o sytuacji – niech pomogą Nam potwierdzić, że to nie oszustw jest w potrzebie tylko ktoś z rodziny. 
  • Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji – funkcjonariusze pomogą w ustaleniu czy rozmówca był tym za kogo się podawał. 

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19931
Usuń

Odbiór odpadów wielkogabarytowych 2021

Terminy odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opon, odzieży i tekstyliów:dla...
21588
Usuń

Szczepienia przeciw COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z tematyczną podstroną dot. szczepień przeciwko COVID-19, gdzie w jednym miejscu znajduje się zbiór najważniejszych...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS