Menu główne

"Dobry Start" od lipca tylko elektronicznie

grafika
Date of publication: 
29.06.2021
"Dobry Start" od lipca tylko elektronicznie

Program "Dobry Start", którego kolejna edycja rozpoczyna się 1 lipca 2021 roku, będzie realizowany wyłącznie elektronicznie – zapowiedziała minister Marlena Maląg podczas briefingu w Poznaniu. Pozostałe zasady programu pozostają bez zmian.

Od pierwszego lipca rusza kolejna edycja Programu „Dobry Start”. Będzie on realizowany wyłącznie elektronicznie. – Epidemia COVID-19 pokazała, że skuteczne funkcjonowanie państwa to szerokie wprowadzanie usług cyfrowych, elektronizacja i automatyzacja wszelkich procesów – mówiła minister Marlena Maląg podczas briefingu w Poznaniu.

Bezpieczeństwo i szybkość

Przykładami mogą być Polski Bon Turystyczny czy Dodatek Solidarnościowy, wypłacany osobom, które na skutek pandemii utraciły pracę. Są one od początku realizowane wyłącznie elektronicznie. – To gwarantuje bezpieczeństwo i szybkość – argumentowała minister Maląg.

Kolejnym świadczeniem jest wypłata środków na wyprawkę szkolną w programie „Dobry Start”. Od 1 lipca 2021 r. wnioski będzie można składać wyłącznie przez bankowość elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny.

Rodzice coraz częściej korzystają z tej drogi – mówiła minister Maląg. – Na początku funkcjonowania programu elektronicznie wnioskowało ok. 40 proc. rodziców, dziś jest ich już ponad 70 proc.

Osoby niemające dostępu do sieci będą mogły skorzystać z mobilnych punktów internetowych, uruchomionych w placówkach Poczty Polskiej i innych instytucjach państwowych. Operatorem programu będzie ZUS, który zawarł już odpowiednie porozumienia w tej sprawie.

Zasady bez zmian

Zasady programu nie ulegną zmianie. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje każdemu uczącemu się do 20 roku życia, a uczniom z orzeczoną niepełnosprawnością do 24 roku życia. Wnioski będzie można składać do końca listopada.

Dobry Start to potężne wsparcie w ramach polityki prorodzinnej. Do rodzin trafiło już w jego ramach ok. 4 mld zł, a korzysta z niego każdego roku 4,5 mln uczniów – podsumowała minister Maląg. Dzięki elektronizacji budżet oszczędzi w ciągu 11 lat ok. 0,5 mld zł. – Te środki zostaną przeznaczone na kolejne programy prorodzinne, m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy  –  zadeklarowała minister.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 
(29.06.2021 r.) 


Co się zmienia?

Składanie wniosków będzie odbywać się tylko w formie elektronicznej, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto zaznaczyć, że dla rodziców, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie poprzez bankowość elektroniczną (najpopularniejsza forma), PUE ZUS oraz system Empatia zmiana będzie niewidoczna, ponieważ z ich perspektywy składanie wniosków odbędzie się dokładnie w takim samym trybie.

Proponowane zmiany wpłyną na znaczną redukcję kosztów obsługi i zakładają utrzymanie ich na poziomie 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń.  Szacuje się, że w okresie 2021–2031 łączne koszty obsługi wyniosą ok. 15 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł.

Jak składać wniosek od 1 lipca?

Wszyscy rodzice od 1 lipca 2021 roku mogą, tak jak w ubiegłych latach, składać wnioski online: 

  • przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia
  • przez bankowość elektroniczną
  • przez portal PUE ZUS.

Wnioski należy składać do 30 listopada 2021 r. 

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 
(15.06.2021 r.)


Więcej informacji  o świadczeniu z programu Dobry Start

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19931
Usuń

Odbiór odpadów wielkogabarytowych 2021

Terminy odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opon, odzieży i tekstyliów:dla...
21588
Usuń

Szczepienia przeciw COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z tematyczną podstroną dot. szczepień przeciwko COVID-19, gdzie w jednym miejscu znajduje się zbiór najważniejszych...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS