Menu główne

Gdzie Stachura czekał na dziewczynę

 

Budynek Urzędu MiastaNiewiele jest miast, które mogą się poszczycić dwoma rynkami. W Zgierzu można mieć problem z określeniem centrum miasta. Nie ustają wątpliwości, czy jest nim Stary Rynek (dziś plac Jana Pawła II) czy Nowy Rynek (plac Jana Kilińskiego), a może łącząca oba place ulica Długa?

Przez niemal sto lat plac Kilińskiego nazywano Rynkiem Nowego Miasta, później Nowym Rynkiem. W okresie międzywojennym nadano mu imię Jana Kilińskiego, dopiero od niedawna nazywany jest placem.

Plac w ZgierzuDrugi zgierski rynek powstał w 1921 roku, kiedy tworzono w Zgierzu osadę sukienniczą. Przeniesiono tam 6 z 12 zgierskich jarmarków. Zgierz miał więc dwa rynki, które dla rozróżnienia zaczęto nazywać zgodnie z ich historycznym rodowodem. Nowy Rynek był centrum Nowego Miasta, od niego zaczęto budowę osady sukienniczej. Wtedy wokół placu budowano wyłącznie domy tkaczy, które dziś można tu zobaczyć tylko pod numerami 10 i 13.

Ciekawym historycznie budynkiem jest siedziba Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, w którym od stu lat mieszczą się szkoły. Przed wiekiem założono tu Szkołę Handlową, jedyną szkołę średnią w mieście, w okresie międzywojennym Gimnazjum i Liceum im. Staszica, jeszcze później swoją siedzibę znalazła tu budowlanka.
Budynek w Zgierzu
Charakterystyczna dla placu Kilińskiego jest też pętla tramwajowa, na której dziś zatrzymuje się tramwaj linii 11 (obecnie 16, dawniej linii 45). Linię tramwajową z Łodzi do Zgierza uruchomiono w styczniu 1901 roku, było to jedno z dwóch pierwszych połączeń międzymiastowych Łodzi. W 1919 roku Rynek Jana Kilińskiego stracił handlowy charakter, zamieniono go na skwer. Zaprojektował go znany łódzki botanik Ciszkiewicz.

Na historię tego najbardziej dziś ruchliwego miejsca w Zgierzu złożyły się przede wszystkim miejsca spotkań. Zgierzanie pamiętają "Mariolkę", jedyną w latach 50. i 60. kawiarnię w mieście.

Tramwaj w ZgierzuMaciej Wierzbowski z Muzeum Miasta Zgierza, wspomina: - Piło się tu kawę w szklance, po bolszewicku albo oranżadę "sztucznie barwioną i na sztucznym cukrze" - jak głosił napis na etykiecie. Dla zgierskiej młodzieży wizyta w "Mariolce" była obowiązkowa po niedzielnej porannej mszy świętej. Kawiarnię otwierano o godz. 10, piętnaście minut później nie było już ani jednego wolnego miejsca...

Na placu Kilińskiego była też jedyna w mieście restauracja "Kameralna", w której jadał i pijał poeta Edward Stachura. Jak wieść niesie, poeta miał w Zgierzu dziewczynę, dlatego chętnie odwiedzał miasto. Uwiecznił je w jednym ze swoich zapisów "Z wypowiedzi rozproszonych":
"... gdzie się szukać, to znaczy jak doprowadzić do tego, żeby stanęli naprzeciw siebie; wtedy już by się można, myślę, rozpoznać łatwo, ale doprowadzić tych ludziPętla tramwajowa do jednego miejsca, o jednym czasie, ludzi sobie nieznajomych, ale tej samej konstelacji, i myślę sobie paląc papierosa i siedząc na ławce na pętli tramwaju nr 45 w Zgierzu, myślę sobie, że to miejsce to by mogło być jednym z takich miejsc zbornych".

Jesienią odbywa się w Zgierzu konkurs poetycki "Stachura pozostałym", popularnie nazywany "Stachuriadą". W Miejskim Ośrodku Kultury młodzi poeci biorą udział w Turnieju Jednego Wiersza im. Edwarda Stachury oraz Turnieju Poezji Śpiewanej. "Stachuriada" rozpoczyna się co roku, bez względu na pogodę, właśnie na placu Kilińskiego, gdzie aktorzy zgierskiego Teatru Orfa przedstawiają fragmenty twórczości Stachury.

Na podst. "Dziennik Łódzki" z dnia 17.05.2007 r.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

18452
Usuń

Przebudowa ul. Łąkowej - wyłączenie z ruchu

W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnej realizacji inwestycji - ul. Łąkowa w Zgierzu została wyłączona z ruchu do dnia 31.10 2019 r. ...
18450
Usuń

Od 19 września utrudnienia w ruchu w okolicach wiaduktu przy ul. Łódzkiej

W związku z rozpoczęciem przebudowy wiaduktu kolejowego nad drogą krajową DK91 w Zgierzu (ul. Łódzka) planowane jest wprowadzenie  tymczasowej...
18282
Usuń

Utrudnienia w ruchu na odcinku drogi krajowej nr 91

W związku z budową Galerii Zgierskiej, od poniedziałku 2 września 2019 roku na odcinku drogi krajowej nr 91 od ul. Długiej do ul. Piątkowskiej,...
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
13781
Usuń

JEDEN NUMER w Zgierzu

Dzwoniąc pod numer telefonu 42 71 95 100 możesz zgłosić jakiś problem w mieście, zapytać, powiadomić. Zgłoszenia można składać elektronicznie: 
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS