Menu główne

Koronawirus - zalecenia oraz schematy postępowań

grafika pixabay.com (domena publiczna)
Data publikacji: 
16.03.2020
Koronawirus - zalecenia oraz schematy postępowań

Od 15 marca 2020 r. po powrocie do Polski będziesz zobowiązany(-a) poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie

Co to oznacza?

 • Kwarantannę domową przez okres 14 dni odbywasz pod adresem, który podałeś w karcie lokalizacyjnej.
 • Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy). Stosuj się do ich poleceń i wytycznych. 
 • Jeśli będziesz odbywać kwarantannę w domu, stosuj się do poniższych zaleceń:
  • Nie opuszczaj domu.
  • Nie wychodź do sklepu.
  • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
  • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
  • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
  • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
  • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
  • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
  • Zachowaj zasady higieny.
  • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
  • Monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie.
  • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
  • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
  • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą Cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
  • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista.
   Więcej o e-zdrowiu na pacjent.gov.pl

Więcej informacji na www.gov.pl/web/koronawirus. Infolinia NFZ: 800 190 590

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 zł.  

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi przygotowało ulotki informacyjne, przetłumaczone na język angielski, ukraiński i  rosyjski:

Aktualizacja: 17.03.2020 r. 

*** 

Infolinie: 

 • 800 190 590 - infolinia NFZ ws. postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, 
 • 22 560 16 00 - infolinia ZUS ws. zasiłku opiekuńczego i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji,
 • 22 523 88 80 - infolinia MSZ ws. możliwości przekraczania granic, 
 • 42 664 19 04 - całodobowa infolinia dla mieszkańców województwa łódzkiego - Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, 

 • 883 069 028 oraz 601 260 229 - telefony alarmowe (czynne całą dobę) - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu

Więcej informacji na temat zaleceń oraz aktualnej sytuacji epidemiologicznej: 

Aktualizacja: 15.03.2020 r. 

*** 

Zarządzenia Prezydenta Miasta Zgierza dot. koronawirusa:  

 • Zarządzenie nr 95/VIII/2020 Prezydenta Miasta Zgierza z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie wprowadzenia prewencyjnych zasad związanych ze stwierdzonymi przypadkami koronawirusa COVID-19 na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obowiązujących w siedziebie Urzędu Miasta Zgierza. 
 • Zarządzenia nr 91/VIII/2020 Prezydent Miasta Zgierza z dnia 10 marca 2020 r. w sprawie wprowadzenia prewencyjnych zasad związanych ze stwierdzonymi przypadkami koronawirusa COVID-19 na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obowiązujących na terenie Gminy Miasto Zgierz. 

Aktualizacja: 13.03.2020 r. 

*** 

Stan zagrożenia epidemicznego, kwarantanna, dozór epidemiologiczny – co to znaczy? - wyjaśnienia na stronie pacjent.gov.pl

 

*** 

Zasady kwarantanny w związku z koronawirusemBezpieczeństwo sanitarne zależy od każdego z nas 

Aktualnie na terenie województwa łódzkiego 3 osoby, decyzją inspektora sanitarnego, pozostają w kwarantannie w związku z zagrożeniem koronawirusem. Bardzo ważne jest przestrzeganie przez nie oraz członków ich rodzin czy innych współlokatorów, zasad bezpieczeństwa i wszelkich zaleceń inspekcji sanitarnej. Przypominamy, że zgodnie z art.116 Kodeksu Wykroczeń za nie przestrzeganie nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu chorobom zakaźnym (...) grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie. Co najmniej raz na dobę takie osoby będą kontrolowane (bez bezpośredniego kontaktu i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa) przez UMUNDUROWANYCH policjantów. Funkcjonariusze, przy okazji takiej rozmowy np. za pośrednictwem telefonu zbiorą także informacje dotyczące wszelkich potrzeb chociażby związanych z żywnością, lekami czy innymi środkami, a następnie przekażą je do centrum operacyjnego. 

Ostrzegamy przed wszelkimi oszustami/domokrążcami, którzy mogą pod legendą oferowania różnych środków ochronnych czy leczniczych, próbowac okraść lub wyłudzić pieniądze! Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy Policję. (przeczytaj ostrzeżenie

Źródło: www.lodzka.policja.gov.pl 

Aktualizacja: 10.03.2020 r.

*** 

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. 

Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. 

Instrukcja "Jak skutecznie myc ręce?"

 • Często myj ręce 
  Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. 

 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
  Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

 • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
  Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane. 

 • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
  Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków. 

 • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
  Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

 • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
  Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. 

 • Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
  Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

 • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie 
  Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) i Ministerstwa Zdrowia (MZ). Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem. 

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny

Aktualizacja: 09.03.2020 r. 

 *** 

W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, służby sanitarne działają zgodnie z ustalonym postępowaniem. Pacjent jest hospitalizowany i czuje się dobrze. 

Należy przede wszystkim zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. 

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia: 

 1. Często myć ręce
  Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60\%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV. Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. 

 2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
  Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60\%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby. 

 3. Zachować bezpieczną odległość
  Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości zosobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa. 

 4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
  Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodowaćprzeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie. 

Żródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu

Aktualizacja: 04.03.2020 r.

*** 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu przekazuje do informacji zalecenia oraz schematy postępowań otrzymane od Głównego Inspektora Sanitarnego dot. działań z potencjalnym ryzykiem zagrożenia koranowirusem SARS-CoV-2 dla placówek oświatowych i placówek służby zdrowia. 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (Zgierz, ul. A. Struga 23) - jednostka przyjmuje zgłoszenia dotyczące niepokojących objawów - tel. 42 714 03 30, 601 260 229. 

Aktualizacja: 28.02.2020 r. 

*** 

KORONAWIRUS powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia. 

Jak zapobiegać zakażeniu? 

 • Często myj ręce, używając mydła i wody. 
 • Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos. 
 • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają. 
 • Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. 

*** 

Więcej informacji o koronawirusie na stronach: 

*** 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19939
Usuń

Przerwy w dostawie wody

W dniach 02-30 kwietnia 2020 r. w godz. 8:00-16:00 mogą wystąpić przerwy w dostawie wody z powodu prac remontowo-budowlanych na sieci wodociągowej...
19827
Usuń

Koronawirus

Podstrona dot. koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Ważne telefony i strony internetowe;Zalecenia i schematy postępowań;Urzędy,...
19587
Usuń

Uwaga: roboty na ul. Długiej

Od dnia 26.03.2020 r. planowane jest rozpoczęcie robót na kolejnym odcinku ul. Długiej.Ten etap robót obejmie przebudowę chodników na odcinku od pl...
19534
Usuń

Rekrutacja do przedszkoli i klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2020/2021

Terminy i kryteria rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 do placówek prowadzonych przez Gminę Miasto Zgierz: do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych...
19415
Usuń

Dyżury wakacyjne w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych na rok szkolny 2019/2020

Harmonogram dyżurów wakacyjnych (przedszkola i oddziały przedszkolne) w bieżącym roku szkolnym 2019/2020
19931
Usuń

Odbiór odpadów wielkogabarytowych

Odbiór odpadów rozpoczyna się o godzinie 6:00 rano (dlatego do tej godziny należy wystawić odpady przed nieruchomość): 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS