Odbijamy miasto - gazeta Zgrzyt i ruch obywatelski w Zgierzu

"Odbijamy miasto - gazeta Zgrzyt i ruch obywatelski w Zgierzu", to projekt w ramach którego w 2013 roku Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz wydawać będzie miesięcznik obywatelski "Zgrzyt".Logotyp Zgierskiej Gazety Niezależnej

Tak jak w zeszłym roku "Zgrzyt" będzie gazetą bezpłatną, kolportowaną na ulicach miasta, w sklepach, urzędach, instytucjach. W odpowiedzi na sugestię czytelników i czytelniczek zwiększyliśmy objętość gazety. Na naszych łamach znajdzie się jeszcze więcej tekstów poruszających ważne lokalne problemy, opisujących ciekawe inicjatywy. W "Zgrzycie" nie zabraknie komentarzy do aktualnych wydarzeń w Zgierzu, inspiracji zachęcających do działań w lokalnej społeczności.

W roku 2012 udało nam się zbudować zespół zaangażowanych redaktorów i redaktorek, którzy pisząc kolejne teksty, szlifowali swój warsztat. Wszystkie te osoby zadeklarowały współpracę z Redakcją w kolejnym roku, mamy jednak nadzieję, że dołączą do nas kolejne zainteresowane współtworzeniem Zgrzytu. Zainteresowane i zainteresowani proszeni są o kontakt: kontakt@gazetazgrzyt.pl

Dla współpracowników i współpracowniczek przygotowaliśmy zajęcia w ramach Szkoły Dziennikarstwa Obywatelskiego - w czasie comiesięcznych spotkań z ekspertami i ekspertkami będą rozwijać swoje dziennikarskie kompetencje w zakresie tworzenia i redagowania tekstu, fotografii, monitorowania działań władzy.

Równolegle do wydawania gazety prowadzić będziemy szereg działań o charakterze monitorującym i recenzującym pracę administracji publicznej. Na portalu gazetazgrzyt.pl znajdą się relacje online z obrad Sesji Rady Miasta Zgierza oraz posiedzeń Komisji Rady Miasta Zgierza.

Zachęcimy zgierzanki i zgierzan do udziału w akcji monitorującej działania władzy w zakresie tzw. "Funduszu Kapslowego".

Ilona Majewska
Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz

W projekcie partnerują nam organizacje, które od wielu lat prowadzą działania strażnicze - Homo Faber z Lublina oraz dziennikarskie - WOZ z Zurichu.

Logotyp Swiss ContributionPROJEKT "ODBIJAMY MIASTO - GAZETA ZGRZYT I RUCH OBYWATELSKI W ZGIERZU" JEST WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ.