UWAGA!
- właściciele zagubionych zwierząt,
- osoby, które zauważyły niepokojące sytuacje z udziałem zwierząt,
- osoby chcące adoptować zwierzę,
WSZELKIE SYTUACJE ZWIĄZANE Z:
- poszukiwaniem zaginionego zwierzęcia,
- znalezieniem zwierzęcia pozostającego bez opiekuna,
- wypadkami z udziałem zwierząt (w tym dzikich),
- zauważeniem wałęsającego się zwierzęcia,
- zauważoną sytuacją porzucenia lub zanęcania się nad zwierzęciem,
- chęcią adopcji zwierzęcia,
- potrzebą uśpienia ślepego miotu,
- potrzebą sterylizacji lub leczenia kotów wolno żyjących,
- odbiorem zwierzęcia, któremu gmina zapewniła opiekę,
- innymi niż ww. sytuacjami z udziałem zwierząt (w tym dzikich, kotów wolno żyjących, itp.)
Należy bezzwłocznie zgłaszać do Straży Miejskiej w Zgierzu pod numerem tel. 986, 42 716 44 58 (całodobowo).
We wszystkich sprawach dotyczących kwestii zwierząt można zwracać się do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Zgierza (95-100 Zgierz, pl. Jana Pawła II 16)
- w godz. pracy urzędu: pn-pt. 8:00-16:00 oraz wt. 8:00-18:00
- pok. 222 - tel. 42 714 31 51,
- pok. 216 - tel. 42 714 32 18,
- lub e-mail: e-urzad@umz.zgierz.pl.
Opiekę wyłapanym na terenie miasta Zgierza bezdomnym zwierzętom (w szczególności psom i kotom) zapewnia Schronisko i Hotel dla bezdomnych zwierząt JASIONKA znajdujący się w miejscowości Jasionka przy ul. Skośnej 15 - tel. 501 232 300: 
- Schronisko na stronie internetowej www.schroniskojasionka.pl zamieszcza zdjęcia i opisy zwierząt odłowionych na terenie miasta Zgierza.
- Schronisko bezpośrednio prowadzi adopcję przebywających tam zwierząt bezdomnych z terenu miasta Zgierza.
- Schronisko zapewnia możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem osobie chcącej je adoptować.
- Zwierzęta wydawane do adopcji są wysterylizowane/wykastrowane, w przypadku jeżeli ze względu na stan zdrowia, wiek występują przeciwwskazania do tych zabiegów można wykonać je w schronisku do 6 miesiecy po adopcji.
- Schronisko dowiezie zwierzę do miejsca zamieszkania osoby adoptującej, jeśli ta zgłosi taką potrzebę.
Wyłapywaniem bezdomnych zwierząt na terenie miast Zgierza zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o w Zgierzu, ale zgłoszenia o potrzebnie wyłapania zwierzęcia bezdomnego, dzikiego rannego, itp. należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Zgierzu.
- Wyłapane zwierzęta (w szczególności psy i koty) mogą czasowo przebywać w miejscu tymczasowego przetrzymywania w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej 24.
- Wyłapane zwierzęta gospodarskie mają zapewnioną opiekę w gospodarstwie rolnym w Zgierzu przy ul. Czerwonej 24.
- Jeżeli właściciel chce odebrać swoje zwierzę, któremu gmina zapewniła opiekę musi najpierw skontaktować się ze Strażą Miejską w Zgierzu.
- Leczenie, sterylizacja/kastracja kotów wolno żyjących zapewnia Klinika Weterynaryjna Jacka Szulca, z siedzibą przy ul. T. Kościuszki 22 w Zgierzu. Jeżeli ktoś zauważy potrzebę pomocy takiemu kotu winien zgłosić taką sytuację do Straży Miejskiej. Chętnie przyjmowana będzie pomoc w odłowieniu takiego kota. Straż Miejska dysponuje kontenerami oraz żywołapkami.
- Osoby chętne do pomocy przy dokarmianiu kotów wolnożyjących winny zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Zgierza. Gmina kupuje i wydaje Wolontariuszom karmę dla kotów wolnożyjących.
- Osoby które chcą uśpić ślepy miot winny zgłosić się bezpośrednio do Kliniki Weterynaryjnej Jacka Szulca, z siedzibą przy ul. T. Kościuszki 22 w Zgierzu.
- W roku 2019 zaplanowane jest znakowanie psów na koszt Gminy Miasto Zgierz. Znakowanie będzie obejmowało 350 psów których właściciele zgłoszą się do znakowania (wg kolejności zgłoszeń).
PAMIĘTAJ!
- Osoby, które podejrzewają, iż spotkane przez nie na terenie miasta Zgierza zwierzę może być bezdomne, nie powinny same wyłapywać (odławiać) zwierząt.
- Przyjęcie zgłoszenia przez Straż Miejską o bezdomnym zwierzęciu udokumentowane zostaje przez sporządzenie protokołu przyjęcia zgłoszenia o zwierzęciu bezdomnym.
- Nie należy przyprowadzać zwierząt do siedziby Straży Miejskiej. Osoba, która przyprowadzi zwierzę do siedziby Straży Miejskiej winna udokumentować lub uwiarygodnić bezdomność zwierzęcia, które znajduje się pod jej opieką.
- W przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia przez osobę nieletnią, fakt ten musi być potwierdzony przez prawnego opiekuna lub pełnoletniego członka najbliższej rodziny.
- Straż Miejska może odmówić podjęcia działań zmierzających do wyłapania (odłowienia) zwierzęcia w przypadku:
- braku miejsca w schronisku dla zwierząt,
- gdy zwierzę bezdomne lub wolno żyjące zostało znalezione poza terenem Gminy;
- braku możliwości potwierdzenia lub ustalenia danych personalnych osoby zgłaszającej.
PODSTAWA PRAWNA: