Menu główne

Zgierzanie dla Zambii

Magdalena Kowalska oraz gość specjalny z Zambii Everisto podczas spotkania w SP 11
Data publikacji: 
07.01.2020
Zgierzanie dla Zambii

Od połowy stycznia 2020 r. w sekretariatach podstawówek, Urzędzie Miasta Zgierza - Wydział Promocji i Kultury (pl. Jana Pawła II nr 16 na dziedzińcu) czy Mieście Tkaczy (ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) organizowana będzie zbiórka wspomagająca akcję „Zgierzanie dla Lindy – Zambia”.

Jakie przedmioty można przynosić?

  • Materiały dydaktyczne: długopisy, zeszyty, kredki, książki w języku angielskim – jednym słowem rzeczy, które przydadzą się zambijskim dzieciom. 
  • Organizatorka akcji, Magdalena Kowalska, prosi też o wsparcie dla ich rodziców. O przedmioty, które pomogą uruchomić kobietom w Lindzie (uboga dzielnica stolicy Zambii) warsztaty tkackie: włóczkę, tkaniny, druty, ekspresy.
  • Można ofiarować również metalowe narzędzia, które zostaną wykorzystane przez mężczyzn w warsztatach stolarskich. 
  • Zebrane przedmioty zostaną wysłane w maju kontenerem do Afryki.

O życiu w Zambii i konieczności pomocy tamtejszej społeczności Magdalena Kowalska opowiadała podczas grudniowego spotkania w Szkole Podstawowej nr 11 w Zgierzu. – Do tego kraju pojechałam pierwszy raz w 2017 roku. Zawsze fascynowała mnie afrykańska muzyka, afrykański taniec. W Polsce poznałam Zambijczyka, który był nauczycielem języka angielskiego, intrygowało mnie, dlaczego nie chce wracać do tego kraju – opowiada pani Magda. – Chciałam poznać Zambię, ale nie z perspektywy turystki. Znalazłam program wolontaryjny, który pozwolił mi uczyć w szkole, a przy okazji poznać ich życie.

Okazało się, że aż 40 procent dzieci w Zambii nie chodzi do szkoły ze względu na ograniczenia finansowe. Polka zaangażowała się w projekt utworzenia Kreatywnego Domu dla Matek i Dzieci w Lindzie. Cały czas odbywają się tam zajęcia, miejsce udało się wyposażyć w stoły i ławki. Docierają tam też przedmioty ze zbiórek organizowanych w Polsce. 

Oczywiście Zambijczycy nie czekają na pomoc z założonymi rękami, chętnie wytwarzają w warsztatach rękodzielniczych przedmioty – stroje, kosze, torby. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zwiększają szanse edukacyjne ich dzieci. 

Akcja zbiórki dla Zambii objęta została patronatem Prezydenta Miasta Zgierza. Organizatorzy „Zgierzanie dla Lindy - Zambia” będą mieli swoje stanowisko podczas tegorocznego Jarmarku Kaziukowego w Mieście Tkaczy. 

Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 1/2020

Do pobrania: 
Plakat informacyjny (jpg) (91.96KB)

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19232
Usuń

Zmiana godzin pracy urzędu w Wigilię i Sylwestra

24 grudnia 2019 r. (wtorek) - Wigilia Bożego Narodzenia: 
19161
Usuń

Utrudnienia w ruchu w rejonie wiaduktu - ul. Łódzka

Trwa przebudowa wiaduktu kolejowego nad drogą krajową DK91 w Zgierzu (ul. Łódzka). W dniach od 11.12.2019 roku (godz. wprowadzenia 8:00) do dnia 31....
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS