Menu główne

Zmiany na terenie miasta związane z koronawirusem

Zamknięta kasa w Urzędzie Miasta Zgierza
Data publikacji: 
16.03.2020
Zmiany na terenie miasta związane z koronawirusem

Nowy tydzień - nowe wyzwania 

 • Przypominamy, że od poniedziałku 16 marca 2020 r. ograniczone zostanie funkcjonowanie Urzędu Miasta Zgierza i podległych mu jednostek. Obsługa interesantów odbywać się będzie jedynie w biurach podawczych na parterach budynków: siedziba główna UMZ (plac Jana Pawła II 16), siedziba UMZ (ul. Popiełuszki 3a) oraz Urząd Stanu Cywilnego (ul. 1 Maja 5) - komunikat

 • Nieczynne kasy w Urzędzie Miasta Zgierza - zachęcamy do wpłat drogą elektroniczną.
  Co mają zrobić starsze osoby, które nigdy z niej nie korzystały? Na przykład poprosić o pomoc swoje dzieci i wnuki. Zgodnie z artykułem 62b (§ 1 pkt. 3) Ordynacji podatkowej zapłata podatku może nastąpić przez inne osoby - w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł. Prosimy podać w tytule wpłaty numer decyzji, imię i nazwisko osoby, za którą przelew jest dokonywany oraz adres nieruchomości. Analogicznie można dokonywać opłat za wywóz odpadów. W tytule musi być uwzględnione, że to opłata za śmieci oraz za kogo się płaci (imię, nazwisko, adres nieruchomości). Pomagajmy sobie! 
 • Nieczynne będą wszystkie placówki oświatowe: żłobki, przedszkola, szkoły. A także biblioteki, Miejski Ośrodek Kultury, obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Miasta Zgierza i Park Kulturowy Miasto Tkaczy - komunikat

 • Nieczynne przedszkola specjalne, szkoły podstawowe specjalne, szkoły ponadpodstawowe oraz Młodzieżowy Dom Kultury, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zgierzu (placówkki, których organem prowadzącym jest powiat zgierski) - komunikat.
 • Zamknięte targowisko miejskie przy ul. Aleksandrowskiej (Facebook MPGK). 

 • Placówki Miejskiego Zespółu Przychodni Rejonowych (przychodnie.zgierz.pl) w Zgierzu skoncentrują się na udzielaniu teleporad:  

  • rejestracja Przychodni Rejonowej nr 1 (ul. Fijałkowskiego) – tel. 517 809 431, 
  • rejestracja Przychodni Rejonowej nr 2 (ul. Rembowskiego) – tel. 517 809 436, 
  • rejestracja Przychodni Rejonowej nr 3 (ul. Łęczycka) – tel. 517 809 559, 
  • rejestracja Przychodni Rejonowej nr 4 (ul. Staffa) – tel. 517 809 443. 
  Jeśli lekarz po rozmowie uzna, że konieczny jest bezpośredni kontakt, pacjent zostanie zaproszony na konkretną godzinę.
  Odwołane zostały planowane wizyty (w tym m.in. zabiegi rehabilitacyjne), przychodnie MZPR przyjmować będą jedynie pilne przypadki. 
 • Na razie nie zostają wprowadzone zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej (autobusy Miejskich Usług Komunikacyjnych). Brak modyfikacji dotyczy także linii łączących Zgierz i Łódź ("6" oraz "61"). Informacje o wszelkich możliwych zmianach pojawią się z wyprzedzeniem na stronie MUK oraz na naszym profilu (www.muk.zgierz.pl). 

 • Ograniczone zostało funkcjonowanie barów i restauracji (dostępna jedynie sprzedaż na wynos), wciąż działać będą sklepy spożywcze i apteki. 

 • Konsekwencją wprowadzonego stanu zagrożenia epidemiologicznego jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób - ograniczenia zgromadzeń dotyczą wszystkiego typu uroczystości, prywatnych, publicznych, religijnych, samorządowych, administracyjnych. 

Przepraszamy za wszelkie utrudnienia. Mamy nadzieję, że wszelkie niedogodności zaprocentują zmniejszeniem, a następnie zatrzymaniem zachorowalności. Razem musimy przetrwać ten trudny czas... 

*** 

Od poniedziałku 16.03.2020 r. do odwołania Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu (www.pis.lodz.pl/zgierz) będzie zamknięta dla petentów. W sytuacjach wyjątkowych istnieje możliwość przedłożenia dokumentów w biurze podawczym. Wszystkie prowadzone obecnie działania dotyczą sytuacji epidemiologicznej spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Od dnia 14.03.2020 r.  jesteśmy do państwa dyspozycji 24 godziny na dobę pod numerami telefonów:

 • 883-069-028
 • 601-260-229  

Źródło: Facebook Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgierzu

*** 

W dniu 16 marca 2020 r. o godz. 17:00 kończy się etap rejestracji kandydatów do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2020/2021. W podanym terminie należy dostarczyć do placówki pierwszego wyboru wniosek w wersji papierowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. 

Ze względu na sytuację nadzwyczajną wystarczającym i jednocześnie wiążącym będzie: Państwa kontakt telefoniczny z placówką pierwszego wyboru. 

Wniosek z dokumentacją należy dostarczyć do placówki niezwłocznie po przywróceniu zawieszonych zajęć. 

*** 

Starostwo Powiatowe w Zgierzu zamknięte dla petentów - komunikat

Zawieszona działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego - komunikat.  

Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu zamknięty dla klientów - komunikat. Ponadto wstrzymane do odwołania wszystkie nabory wniosków (szkolenia, staże, bony na zasiedlenie, bony szkoleniowe, prace interwencyjne, roboty publiczne, KFS, dotacje, refundacje kosztów wyposażenia stanowiska pracy) 

*** 

Kwalifikacja wojskowa w roku 2020 zostaje zakończona 

Szef MSWiA oraz szef MON podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca 2020 r.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność. 

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa. 

*** 

13.03.2020 r. Premier RP ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego, związane jest to z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Oto najważniejsze skutki: 

 • Zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób; ograniczenia zgromadzeń dotyczą wszystkiego typu uroczystości, prywatnych, publicznych, religijnych, samorządowych, administracyjnych. 
 • Ograniczona zostanie praca galerii handlowych. Otwarte w nich będą tylko sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i apteki. 
 • Zamknięte zostają wszystkie bary, restauracje, puby, kasyna i inne podobne miejsca rozrywki. Restauracje mogą jednak sprzedawać jedzenie na dowóz. 
 • Zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski, zacznie obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę. 
 • Cudzoziemcy pracujący lub mieszkający w Polsce będą mogli przyjechać do Polski, ale będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. 
 • Polscy obywatele będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę po przyjeździe do kraju. 
 • Ruch samochodowy dla Polaków wracających do kraju będzie utrzymany, ale wprowadzone zostaną ścisłe procedury sprawdzania przekraczających granice. 
 • Ograniczenia na granicach mają obowiązywać od nocy z soboty na niedzielę przez 10 dni, z możliwością przedłużenia tego czasu. 
 • Ruch wewnątrz kraju będzie się odbywał bez zmian. 
 • Od niedzieli wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze oraz kolejowe. Nie zostanie wstrzymany ruch towarowy. 
 • Dozwolone będą międzynarodowe lotnicze połączenia czarterowe (za granicami kraju są ludzie, którzy wracają z urlopów). 
 • Ograniczenia dotyczące zgromadzeń i miejsc rozrywki będą obowiązywać przez 14 dni z możliwością przedłużenia. 

(opracowano na postawie artykułu na onet.pl)

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

20499
Usuń

Utrudnienia w ruchu - ul. Długa

W dniach od 13.07.2020 r. do 17.07.2020 r. planowane jest wykonywanie robót drogowych na ul. Długiej na odcinkach: od ul. Mielczarskiego do pl....
20475
Usuń

Zamknięty przejazd kolejowy - ul. Iglasta

Całodobowe zamknięcie przejazdu drogowo-kolejowego- ul. Iglasta w Zgierzu. Czasowa organizacja ruchu od dnia 6.07.2020 r. (poniedziałek) od godz. 8:...
20366
Usuń

14 sierpnia 2020 r. nieczynny UMZ i USC

14 sierpnia 2020 r. (piątek) 2020 r. będą nieczynne: Urząd Miasta Zgierza (pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego...
20178
Usuń

Modernizacja sieci ciepłowniczej

PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu realizuje projekt pn. "Wymiana wyeksploatowanych sieci kanałowych na preizolowane w...
20148
Usuń

Uwaga kierowcy

Zmiany organizacji ruchu drogowego związane z prowadzonymi inwestycjami kolejowymi: przebudowa przejazdu kolejowego na ul. Okulickiego: Remont...
20028
Usuń

Tarcza antykryzysowa

Podstrona dot. wsparcia biznesu w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Tarcza antykryzysowa,ZUS, KRUS, Podatki,...
19827
Usuń

Koronawirus

Podstrona dot. koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Ważne telefony i strony internetowe;Zalecenia i schematy postępowań;Urzędy,...
19415
Usuń

Dyżury wakacyjne w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych na rok szkolny 2019/2020

Harmonogram dyżurów wakacyjnych (przedszkola i oddziały przedszkolne) w bieżącym roku szkolnym 2019/2020
19931
Usuń

Odbiór odpadów wielkogabarytowych

Odbiór odpadów rozpoczyna się o godzinie 6:00 rano (dlatego do tej godziny należy wystawić odpady przed nieruchomość): 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS