Zagraj w miasto - przez wiedzę do zmian

Projekt "Zagraj w miasto - przez wiedzę do zmian" powstał w odpowiedzi na małe zaangażowanie zgierzanek i zgierzan w procesy podejmowania decyzji o mieście, sprzyjające izolacji władzy, rządzeniu mLogotyp projektu Zagraj w miastoiastem w oderwaniu od potrzeb mieszkanek i mieszkańców. Niski poziom partycypacji często wynika z niewiedzy, nieznajomości zasad funkcjonowania administracji publicznej, co onieśmiela w zetknięciu z władzą.

Projekt realizuje Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz.

W ramach projektu zostanie stworzona gra "Budżet Miasta" - atrakcyjne narzędzie edukacji obywatelskiej, które przybliży zgierzanom i zgierzankom zasady finansowania miasta. Gra w ciekawy sposób zaprezentuje specyfikę budowy budżetu miasta, skalę wydatków, praktyczną wiedzę na temat działania administracji. Grając w "Budżet Miasta" uczestnicy i uczestniczki sami będą musieli zaplanować budżet na kolejny rok mając do dyspozycji szereg uwarunkowań rozpisanych w instrukcjach. Elementy gry wizualnie odzwierciedlać będą wielkość wydatków jakie miasto ponosi na rzecz różnorodnych instytucji, jakie generuje wpływy, jakie korzyści przynoszą inwestycje, a co niesie za sobą straty. Wszystko to w ujęciu długo i krótko-terminowym, z uwzględnieniem elementów pozafinansowych - takich jak wartość komfortu życia, zadowolenia mieszkańców, wizerunek miasta.

Każdy z graczy ma tak gospodarować majątkiem by miasto nie zbankrutowało i by ludziom żyło się w nim dobrze. Sytuację finansową miasta odzwierciedlają pieniądze, jakość życia mieszkańców - punkty poparcia.

Dzięki zdobytym kompetencjom graczom będzie łatwiej monitorować działania władzy i włączać się w procesy podejmowania decyzji.

Do udziału w rozgrywkach w zintegrowane ze sobą gry - planszową, stojącą grę "ludzie-pionki" oraz grę miejską zostaną zaproszeni uczniowie i uczennice szkół ponadgimnazjalnych, a także dorośli mieszkańcy i mieszkanki miasta. Instruktorami i instruktorkami gry będą słuchacze Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - organizacji partnerującej w realizacji projektu.

Równolegle do rozgrywek odbywać się będą konsultacje przyszłorocznego budżetu miasta z udziałem zgierzan oraz przedstawienie ich propozycji władzom. Rezultatem będzie zwiększenie świadomości wśród mieszkańców na temat tego jak działa system zarządzania miastem, ich większa aktywność i tym samym większy wpływ społeczności na rządzących.

Wersja uniwersalna gry zostanie rozesłana do organizacji pozarządowych na terenie Polski, które zajmują się edukacją obywatelską i włączeniem społeczności lokalnych w procesy partycypacji publicznej.

Więcej informacji na stronie projektu: zagrajwmiasto.pl

Ilona Majewska
Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz

Logotyp Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

Projekt "Zagraj w miasto - przez wiedzę do zmian" finansowany z środków Rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO.

Galerie zdjęć

Wizyta Magdaleny Gawin - 9.02.2017 r.

Uroczyste otwarcie filii biblioteki

ALBERTIANA w Zgierzu - 26.01.2017 r.

Czytelniczy happening "Podaj książkę" - 23.01.2017 r.

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zgierzu - 19.01.2017 r.