We wniosku rodzice, występujący o pieniądze na drugie i kolejne dzieci, ale także i na pierwsze, mają podać swoje podstawowe dane: imię, nazwisko, PESEL, datę urodzenia, obywatelstwo, miejsce zamieszkania. Gdy ktoś nie ma numeru PESEL, wpisuje numer dowodu osobistego.
We wniosku muszą też wymienić wszystkie dzieci, na które ubiegają się o świadczenie, podać ich numer PESEL, datę urodzenia i stan cywilny.
Wypełnienie druku zajmie kwadrans. Rodzice starający się o 500 złotych na pierwsze dziecko będą musieli wypełnić dodatkowo odpowiednie załączniki, w których podadzą wysokość dochodów, ale tylko tych, które nie są objęte PIT-em, czyli zeznaniem rocznym, jakie trafia do urzędu skarbowego. Dotyczy to m.in. alimentów, jakie otrzymują na dziecko lub dzieci, dochodów z gospodarstwa rolnego, stypendiów itp.
Załącznik do wniosku zawiera pełną listę dochodów, które trzeba uwzględnić w oświadczeniu. Urząd zażąda także niektórych dokumentów.
W przypadku samotnej matki konieczny będzie odpis wyroku sądowego zasądzającego alimenty, zaświadczenia od komornika o bezskuteczności ściągnięcia alimentów.
Zdarzają się sytuacje, kiedy ojciec dziecka nie jest znany. W takich przypadkach trzeba załączyć odpis zupełny aktu urodzenia.
Osoby płacące alimenty muszą udokumentować ich przekazywanie, gdyż to z kolei obniża dochód rodziny.
Kto po 2014 r., który jest podstawą do obliczenia prawa do świadczenia na pierwsze dziecko, utracił pracę, powinien także załączyć dokumenty z tym związane.
Trzeba też pamiętać, że wszystkie kopie dokumentów muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem.
(Krzysztof Zając)
Na podst. "Express Ilustrowany" z dnia 15.02.2016 r.