Menu główne

Potencjał energetyczny powiatu zgierskiego

Uczestnicy konferencji - fot. Starostwo Powiatowe w Zgierzu
Data publikacji: 
04.10.2016
Potencjał energetyczny powiatu zgierskiego

Czy powiat zgierski jest eko? Okazuje się, że nawet bardzo. Oprócz już zrealizowanych przez powiatowy samorząd projektów, takich jak np. tworzenie w szkołach ekopracowni, powoływanie do życia klubów ekologicznych, czy wdrażanie w przedszkolach i szkołach edukacji ekologicznej, na ukończeniu jest projekt badawczy pod tytułem "Program możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla powiatu zgierskiego". Efekty prac zespołu naukowców z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie przedstawiono podczas konferencji, która odbyła się 28 września 2016 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zgierzu. 

- Do tej pory, na projekty proekologiczne twarde wydaliśmy już 17 mln zł, zaś na miękkie 353 tys. zł - mówiła podczas konferencji Ilona Rafalska, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych zgierskiego starostwa. 

W przygotowaniu są kolejne inicjatywy, które mają wpłynąć pozytywnie na stan środowiska w naszym powiecie. 

- Jesteśmy w trakcie opracowywania "Powiatowego Programu Ochrony Środowiska na lata 2017-2020" i "Uproszczonych planów urządzania lasów i inwentaryzacji stanu lasów" - mówił Wojciech Brzeski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego. - Obecnie przygotowujemy się także do termomodernizacji budynków użyteczności publicznej jednostek nam podległych. Przy tym zadaniu planujemy skorzystać z ekologicznych rozwiązań grzewczych. 

Naukowcy z PAN-u zaprezentowali przybyłym na konferencję gościom (m. in. posłowi Arturowi Duninowi, samorządowcom: Wojciechowi Budziarskiemu - członkowi Zarządu Powiatu Zgierskiego, Sławomierzowi Janiszewskiemu - wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Zgierskiego, radnym powiatowym, prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, dyrektorom szkół, uczniom i przedsiębiorcom) wyniki swojej wielomiesięcznej pracy, omówili zasoby, występujące na naszym trenie i możliwości ich wykorzystania. 

Jeśli chodzi o potencjał energii słonecznej to nasz powiat ma aż 1650 godzin słonecznych w ciągu roku, co plasuje nas na drugim miejscu w Polsce, tuż za Władysławowem. Pozyskaną z tego źródła energię wykorzystuje się, na coraz szerszą skalę, w ciepłownictwie, w systemach centralnego ogrzewania i w produkcji ciepłej wody użytkowej. Doskonałym przykładem jest budynek powiatowej placówki - Zespołu Szkół nr 1 im. Cezaka w Zgierzu, gdzie przy użyciu paneli słonecznych ogrzewana jest woda. 

Na terenie naszego powiatu mamy też ogromne zasoby biomasy w postaci nadwyżek słomy, biogazu rolniczego, biomasy drewna z lasów i drewna odpadowego z sadów. Biogaz rolniczy może być istotnym źródłem energii w gminach o dużej koncentracji zwierząt gospodarczych, zwłaszcza w gminach Zgierz i Stryków. Najwięcej biomasy występuje z gminie Zgierz, która z racji nadwyżek słomy i biogazu rolniczego mogłaby zainwestować w biogazownię. 

W przypadku potencjału geotermalnego, to zachodnia część naszego powiatu jest fragmentem najcenniejszego w Polsce zbiornika wód podziemnych. Zasoby tych wód w ciepłownictwie mogłyby wykorzystać gminy: Aleksandrów Łódzki, Zgierz i Parzęczew, w balneologii i do celów rekreacyjnych, zarówno gmina jak i miasto Ozorków, Aleksandrów Łódzki i Parzęczew. 

Kolejne ze źródeł energii odnawialnej - wiatr, bardzo nam sprzyja. Warunki wietrzne w powiecie zgierskim są bardzo korzystne, lepsze występują jedynie na Pomorzu. Niestety tego potencjału nie da się już przekuć w sukces, ponieważ Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z maja tego roku, wprowadziła takie obostrzenia, że postawienie farmy wiatrowej na terenie Polski, w tym również naszego powiatu, jest praktycznie niemożliwe. 

Zlecony naukowcom do opracowania "Program możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla powiatu zgierskiego" będzie w listopadzie tego roku przekazany władzom naszego powiatu, a następnie udostępniony wszystkim zainteresowanym samorządom, firmom i badaczom. 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 10 maja 2024 roku w godz. 08:00-14:...
22808
Usuń

Nieczynny PSZOK

4 maja 2024 roku (sobota) Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Barlickiego 3a w Zgierzu będzie nieczynny. 
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS