Stacja Nowa Gdynia (SNG - ul. Sosnowa 1) zaprasza w dniu 11 lutego (sobota) 2017 r. o godz. 12:00 wernisaż wystawy malarstwa Marty Bileckiej pt. "Wodna odyseja".
Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński. Wstęp wolny.
***
Polem artystycznej eksploracji malarskiej Marty Bileckiej są równolegle rozwijające się dwa nurty: pejzaż metafizyczny – syntetyczny, oszczędny w formie, często o symbolicznym charakterze oraz abstrakcja. W początkowym okresie, inspirując się sztuką surrealistów, malowała zagadkowe, opuszczone miasta, koncentrując się na motywie przemijania, ale również na ciągłości pewnych uniwersalnych idei, trwałych elementów kultury i cywilizacji. Aktualnie artystka powraca najczęściej do cyklu „Waterland”, w którym przeważają, nowocześnie przetwarzane, klasyczne motywy akwatyczne – przedstawienia rzek i bezkresnych, sięgających po horyzont akwenów. W pejzażach z serii „Waterland” odnajdujemy również zgeometryzowaną architekturę, zatopione w przejrzystej wodzie labirynty – symbol życiowej wędrówki i poszukiwań właściwych dróg a także tajemnicy i mądrość. Sięgające głębin schody zapraszają odbiorcę do skorzystania z nich a wybiegające w morze pomosty, mogą stać się miejscem medytacji czy intymnego, wewnętrznego dialogu.
Szczególne znaczenie przywiązuje autorka do żywiołu wody, która symbolizuje życie, oczyszczenie i odrodzenie, ale jednocześnie niestałość, ciągłą zmienność i przemianę. Jest żywiołem pośrednim między żywiołami eterycznymi, czyli powietrzem i ogniem, a elementem stałym – ziemią, a tym samym między życiem a śmiercią. Woda uosabia też pierwiastek żeński, różne aspekty kobiecości. Rzeki to przede wszystkim metafora drogi, wędrówki, nieustannych zmian oraz upływającego czasu.
Niezwykle rzadko pojawia się w obrazach postać ludzka i zazwyczaj tylko jako sylweta zatopiona w pejzażu. Człowiek jest w nich obecny poprzez zawartą w obrazach refleksję odnoszącą się do ludzkiej egzystencji, emocji, uczuć i myśli.
W swoich płótnach Marta Bilecka zestawia motywy zapożyczone zarówno z rzeczywistego krajobrazu jak i z marzeń sennych. Metafizyczne pejzaże cechuje atmosfera niezwykłości i tajemnicy. Nie są to miejsca znane z codziennego doświadczenia, lecz przestrzenie symbolicznie wyznaczające życiową wędrówkę, ale też duchowe poszukiwania, dążenie do samoświadomości, odnajdywanie właściwych ścieżek. Przedstawiane miejsca dalekie są od miejskiego zgiełku i kultury masowej. W swoich artystycznych poszukiwaniach autorka podejmuje próbę ukazania nieograniczoności wszechświata. Ekspresja malarska połączona jest z precyzyjnymi detalami. Oniryczne pejzaże zredukowane są do tego co najistotniejsze – przemyślanej, uporządkowanej kompozycji i prostych form.
Marta Bilecka - biografia
Absolwentka ASP w Łodzi Wydziału Grafiki i Malarstwa 2002. Dyplom z malarstwa otrzymała w pracowni prof. Marka Czajkowskiego oraz z grafiki warsztatowej u prof. Andrzeja Bartczaka w Pracowni Drzeworytu, gdzie zrealizowała projekt książek autorskich. Na co dzień zajmuje się malarstwem.
W ewoluujących wraz z doświadczeniem twórczym stylach, mających korzenie w abstrakcji czy surrealizmie, świadomie rozwijany jest motyw nieoczywistego pejzażu metafizycznego. W przedstawianym świecie mierzy się z zagadkami minionych cywilizacji. Powracający temat w twórczości to m.in labirynty, schody i relikty, które są symbolem poszukiwań właściwych ścieżek i prawdy. Kolorystyka obrazów doskonale przekazuje i podkreśla zarówno treść, napięcie, jak i głębokie uczucia. Artystka z łatwością wydobywa formę rzeczy biegle posługując się precyzją w technice malarskiej.
Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą, między innymi:
Źródło: Stacja Nowa Gdynia