Menu główne

Wielokulturowy Zgierz

 

https://www.facebook.com/wielokulturowyzgierzLogotyp Wielokulturowy Zgierz

Strona internetowa Festiwalu Wielokulturowy Zgierz

500 godzin warsztatów antydyskryminacyjnych dla dzieci i młodzieży, stworzenie audioprzewodników i oznakowanie dawnej dzielnicy żydowskiej, mural przedstawiający zburzony w czasie II Wojny Światowej Kościół Ewangelicki oraz kilkudniowy festiwal – to działania, które czekają zgierzanki i zgierzan w ramach projektu "Wielokulturowy Zgierz" Stowarzyszenia Tkalnia.

Wielokulturowy Zgierz - krótka historia

Kiedy w 2006 roku grupka zgierzan, pod przewodnictwem licealisty Mateusza Mirysa, organizowała pierwszą edycja Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, nikt w mieście nawet nie marzył o lokalnych inicjatywach młodzieżowych, finansowanych z środków UE, które kilka lat później stały się udziałem wielu zgierskich grup nieformalnych. W 2008 roku twórcy Festiwalu powołali Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz.

Dziś na swoim koncie organizacja ma realizację trzech edycji Festiwalu, współpracę z legendarną Grupą Twożywo, organizację koncertów muzyki alternatywnej i klezmerskiej. Dla Wielokulturowego występowały takie grupy jak Art. 51 czy City Bum Bum. Przez kolejne lata swojej działalności Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz (od 2013 roku Tkalnia) zrealizował wiele edukacyjnych, animacyjnych i strażniczych inicjatyw – w latach 2011-2013 prowadził Zgierską Gazetę Niezależną "Zgrzyt", stworzył grę planszową o zgierskich finansach "Zagraj w Miasto", organizował działania z dziećmi z Ośrodka dla Uchodźców i Świetlicy Środowiskowej w ramach projektów "Wolne Muzeum Sztuk Ulicznych", "Coś od serca" czy "Digi lab".

Idea festiwalu promującego wielokulturowe korzenie Zgierza, a także działania otwierające miasto na różnorodność stały się motywem przewodnim projektu „Wielokulturowy Zgierz”, który od marca 2015 do lutego 2016 będzie realizowany w ramach programu „Obywatele dla demokracji”.

Wielokulturowy Zgierz - dzisiaj

500 godzin warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych; zorganizowanie Świąt Różnorodności w 10 szkołach, wspólne z młodzieżą stworzenie audio przewodników "Zgierz szeptany", a także mapowanie i oznaczenie dawnej dzielnicy żydowskiej to niektóre działania, które będą współtworzyć projekt z zaplanowanym na listopad Festiwalem Wielokulturowy Zgierz. Organizatorom zależy aby wszystkie działania animowały mieszkanki i mieszkańców Zgierza, aby byli nie tylko odbiorcami, ale też współtwórcami wydarzeń. Zaprosiliśmy do współpracy grupę teatralną Art. 51, która przygotuje spektakl nawiązujący do problematyki tożsamości, wielokulturowych korzeni, Zgierskie Stowarzyszenie Romów chce zaprezentować wystawę opowiadającą o Zagładzie Romów w czasie II Wojny, uczennice Gimnazjum Nr 3 zaprezentują spektakl "Pamiętnik na trzy głosy" Tereski Tores.

Obecnie trwa rekrutacja szkół do udziału w warsztatach, a także przygotowywanie kwietniowej akcji sprzątania Miejsca Pamięci - dawnego Cmentarza Żydowskiego w Zgierzu. Członkowie Tkalni liczą, że projekt pozwoli dzieciom i młodzieży zrozumieć jak wielka wartość płynie z kulturowej różnorodności - zarówno tej przeszłej jak i obecnej. Wierzymy, że Zgierz może stać się miastem otwartym i gościnnym dla różnorodności.

Niektóre działania:

09.11.2015 r. - "Wieczne Światła" (relacja)

9 listopada 2015 odbyła się w Zgierzu akcja "Wieczne Światła". Była ona finałem Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, organizowanego przez Stowarzyszenie Tkalnia.

Akcja służyła uczczeniu dwóch, ważnych rocznic: Nocy Kryształowej i poświęconego jej międzynarodowego Dnia Przeciwko Faszyzmowi i Antysemityzmowi oraz rocznicy deportacji ze Zgierza przez nazistów ostatnich, żydowskich mieszkańców i mieszkanek miasta. By oddać hołd zamordowanym i wygnanym, a także tym, którzy walczyli z nazistowskimi okupantami, zapalono na Placu Jana Pawła II - miejscu zbiórki przed deportacją - 5 tysięcy zniczy. W akcji wzięli udział zgierzanie i zgierzanki oraz przedstawiciele władz Miasta Zgierza: prezydent Przemysław Staniszewski wiceprezydent Bohdan Bączak, a także prezes Towarzystwa Ochrony Kultury Zgierza, Mażenna Gruszecka.

27 grudnia 1939 roku większość z pozostałych w Zgierzu Żydów została deportowana przez Niemców w kierunku Główna, leżącego na terenie Generalnej Guberni. Miejscem zbiórki przed deportacją był plac Starego Rynku (obecnie Plac Jana Pawła II). Jak mówi wspomnienie ze zgierskiej Księgi Pamięci (zbiór wspomnień Żydów i Żydówek): "Ten jeden dzień położył kres liczącej 5000 dusz kwitnącej żydowskiej społeczności miasta, przez 200 lat historii złączonej z nim pracą dla jego wzrostu i rozwoju".

- Jako mieszkańcy i mieszkanki Zgierza, Polski i świata mamy obowiązek pamiętać o ofiarach nazistowskich zbrodniarzy – o nich i o bestialstwie, jakie im wyrządzono. Pamięć o naszej historii to nie tylko zobowiązanie moralne wobec dawnych ofiar – to także narzędzie do tego, by nie powtórzyć błędów przeszłości. W tym wypadku, by nie ulec próbom rozbudzania lęków i nienawiści, które obserwujemy przecież także i dziś - mówił członek zarządu Tkalni, Mateusz Mirys. Dodał, że akcja służy też oddaniu hołdu dla polskich sił zbrojnych, żydowskich bojowników oraz wszystkich innych, którzy walczyli z nazistowskimi oprawcami.

Akcja "Wieczne Światła" była finałem Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, poświęconego upowszechnianiu wiedzy o innych kulturach i promocji dialogu międzykulturowego. W programie festiwalu znalazły się warsztaty, koncerty, spektakle i dyskusje. Festiwal odbył się w dniach 6-9 listopada.

Festiwal Wielokulturowy Zgierz został zorganizowany w ramach projektu “Wielokulturowy Zgierz”. Projekt korzysta z dofinansowania, pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz jest współfinansowany przez Urząd Miasta Zgierza.

Strona internetowa Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, Profil projektu WZ na Facebooku

Autorem fotografii jest Piotr Tołłoczko.


Mateusz Mirys

Czytaj też:

6-9.11.2015 r. - Festiwal Wielokulturowy Zgierz (program)

Festiwal wielokulturowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń projektu Wielokulturowy Zgierz, realizowanego od początku tego roku przez Stowarzyszanie Tkalnia.Logotyp Festiwalu Wielokulturowy Zgierz

PROGRAM

6 listopada (piątek) Park Kulturowy Miasto Tkaczy
  • godz. 8:30-13:00 - Żywa Biblioteka z postaciami historycznymi Zgierza (dla grup szkolnych - zapisy)
  • godz. 16:00 - Wykład "Islam, podstawy" - Blanka Rogowska, doktorantka w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ - sala konferencyjna (wstęp wolny)
7 listopada (sobota) Park Kulturowy Miasto TkaczyPlakat z informacjami o wydarzeniu
  • godz. 10:00-12:00 - JUDAICA, O żydowskiej rodzinie, alfabecie, kalendarzu i nade wszystko o świętach - kulturowe warsztaty rodzinne - namiot na dziedzińcu (zapisy: 20 miejsc)
  • godz.12:00-15:00 - "Ciało, tekst, teatr" warsztaty z Teatrem Art. 51 - sala konferencyjna (zapisy: 10 miejsc)
  • od godz. 12:00 - Warsztaty szablonu - malowanie toreb - motywy inspirowane wielokulturowymi korzeniami Zgierza - Karina Madej (plastyczka) - sala galerii (warsztat otwarty)
  • godz. 13:00-15:00 - Polska - Rosja, relacje międzykulinarne, czyli o konieczności czytania przy jedzeniu - warsztaty rodzinne - namiot na dziedzińcu (zapisy: 20 osób)
  • godz. 14:00-17:00 - Poszukiwanie zgierskich herstorii (prow. Lena Bielska, doktorantka UMCS, Stowarzyszenie HerStory z Lublina), zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów oraz dorosłych - sala multimedialna (zapisy: 20 osób)
  • godz. 15:00-17:00 - Wycinanka żydowska (prow. Natalia Nowacka) dla osób pow. 12 r.ż. - jedna z sal Galerii Sztuki (zapisy: 15 osób)
Inne wydarzenia:
  • godz. 17:15 - Wernisaż wystawy zdjęć z ośrodka dla uchodźców w Grotnikach, które powstały w ramach projektu DIGI LAB - Galeria Sztuki - ul. G. Narutowicza 5 (oficyna - wejście od ul. Ks. Sz. Rembowskiego 1)
  • godz. 18:00 - "A Wersja" Spektakl teatru Art. 51 - sala konferencyjna (wstęp wolny)
    reżyseria, scenariusz: Agata Drewnicz-Kaczmarek, Anna Perek, Anna Rogala i Justyna Zielińska
    obsada: Agata Drewnicz-Kaczmarek, Anna Perek, Anna Rogala, Justyna Zielińska
    opieka techniczna: Zbyszek Kowalski
  • od godz. 12.00 - Festiwalowa fotobudka - frontowy budynek przy ul. Rembowskiego 1 (korytarz)
8 listopada (niedziela) Park Kulturowy Miasto Tkaczy
  • godz. 14:00 - Konkurs na najdłuższy strudel wielokulturowy - namiot na dziedzińcu (zapisy: ok. 10-15 drużyn rodzinnych)Wzór wycinanki
  • godz. 14:00-18:00 - Wielokulturowe warsztaty plastyczne dla dzieci - ostatnia sala Galerii Sztuki (warsztat otwarty)
  • godz. 15.00, 16.00, 17.00 - Warsztaty kulinarne "Jedzenie to najlepsza modlitwa. Jak się je po żydowsku?"; Poznawanie, nie tylko smakowe, świątecznych potraw typowych dla przedwojennej aszkenazyjskiej społeczności. Odrobina samodzielnego mieszania, przepisy dla każdego - namiot na dziedzińcu (zapisy: 20 osób)
  • godz. 16:00-17:30 - Dyskusja moderowana "Islamofobia - między "krytyką religii" a rasizmem", dr Monika Bobako - sala konferencyjna (wstęp wolny)
  • ok. godz. 18:20 - Koncert chóru "Tęczowe nutki" z SP 11 - sala konferencyjna
  • ok. godz. 19:00 - Czytanie fragmentów Księgi Pamięci połączone z koncertem Chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu - sala konferencyjna
Ponadto:
  • godz. 15:00-18:00 - Żydowska filozofia smaku, czyli degustacje: Gorący czulent. Kugle wszelakie. Cymes. Konfitura z buraków i wiele innych - dziedziniec
  • Wystawa zdjęć z ośrodka dla uchodźców w Grotnikach, które powstały w ramach projektu DIGI LAB - Galeria Sztuki - ul. G. Narutowicza 5 (oficyna - wejście od ul. Ks. Sz. Aktorki podczas spektakluRembowskiego 1)
  • Festiwalowa fotobudka - frontowy budynek przy ul. Rembowskiego 1 (korytarz)
9 listopada (poniedziałek) Plac Jana Pawła II
  • godz. 18.00-19.30 - "Wieczne światła" - akcja uroczystego zapalenia 5.000 zniczy dla upamiętnienia zgierskiej społeczności żydowskiej
Festiwal odbędzie się w przestrzeniach Parku Kulturowego Miasto Tkaczy (ul. Rembowskiego 1), poza poniedziałkową akcją zapalenia 5.000 zniczy, która będzie miała miejsce na Placu Jana Pawła II.

Festiwal to wydarzenie dla całych rodzin, które pozwoli oswoić to, czego się obawiamy, czego nie znamy i nie rozumiemy w innych kulturach. Które utrwali bogatą wielokulturowa tradycje miasta Zgierza.
Dzieci z chóru Tęczowe Nutki
Na warsztaty oraz konkurs strudlowy zapraszamy do zapisów drogą mejlową: karmiza76@gmail.com podając w treści: tytuł warsztatu, personalia osoby oraz wiek, nr. telefonu do kontaktu

INFORMACJE FESTIWALOWE: Karolina Miżyńska, tel. 503 124 638

Więcej na stronach:




Chór






Logotyp Stowarzyszenia Tkalnia

Projekt realizowany jest w ramach programu "Obywatele dla Demokracji",
finansowanego z Funduszy EOG.
Festiwal wielokulturowy jest dofinansowany z budżetu Miasta Zgierza.

Banery



  • 13.06.2015 r. - Festyn "Wielokulturowy Zgierz" (program)
10.04.2015 r. - Młodzież posprzątała cmentarz żydowski

Grupa uczniów i uczennic Gimnazjum nr 3 uczestniczyła w akcji porządkowania cmentarza żydowskiego przy ul. Barona w Zgierzu.

Działanie odbyło się w ramach projektu "Wielokulturowy Zgierz" Stowarzyszenia Tkalnia. Cmentarz powstał w 1826 roku w obszarze żydowskiego rewiru w Zgierzu. W naszym mieście jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego społeczność żydowska stanowiła ok. 17% mieszkańców i mieszkanek Zgierza. Cmentarz został zniszczony przez Niemców na początku II wojny światowej w 1939 roku. Jak podają relacje świadków, nagrobki zostały usunięte, płyty wykorzystywano do utwardzania dróg, a drzewa jako materiał budowlany. Na początku lat 90. miejsce, w którym niegdyś znajdował się żydowski cmentarz uporządkowano i ogrodzono. Prace wykonano dzięki inicjatywie potomka zgierskich Żydów, Jakuba Milgroma z Kanady.

10 kwietnia cmentarz został wysprzątany i w części odmalowany przez młodzież z Gimnazjum nr 3 w Zgierzu. Realizatorzy i realizatorki projektu "Wielokulturowy Zgierz" dofinansowanego z programu "Obywatele dla Demokracji" zamierzają przeprowadzić kolejne prace porządkowe i remontowe na cmentarzu.

12.04.2015 r.
www.ezg.info.pl
Informacja o projekcie

Wielokulturowe miasto i edukacja kulturalna dzieci - nowe projekty w Zgierzu

Wielokulturowy Zgierz oraz Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy to dwa kolejne projekty z programu "Obywatele dla Demokracji" finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które w tym roku będą realizowane w naszym mieście.

Projekt "Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy" zostanie zrealizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Zdolności Dzieci i Młodzieży im. A. Gołąba. Przewidziane w nim działania edukacyjne i animacyjne odpowiadają na potrzebę dotarcia z ofertą kulturalną do dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem ze względu na status ekonomiczny oraz odległość od ośrodków miejskich w gminie wiejskiej Zgierz. W sześciu miejscowościach odbędą się zajęcia Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego (łącznie ok. 340 godz. zajęć w obszarach m.in. praw obywatelskich, równości, aktywności obywatelskiej), które przygotują 150 dzieci do przeprowadzenia (przy wsparciu animatorów) diagnozy potrzeb i wprowadzania zmian społecznych w swoich miejscowościach.

Dzieci zdobędą kompetencje społeczne pozwalające im stać się aktywnymi obywatelkami i obywatelami. Rolą partnera, którym w projekcie jest Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej - Praga Północ, będzie merytoryczne wsparcie przy budowaniu i przeprowadzeniu programu Uniwersytetu Dziecięcego. Dzięki jego doświadczeniom przygotowany zostanie program zajęć animacyjnych do pracy z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem, udostępniony później innym organizacjom i animatorom kultury w Polsce.

Projekt "Wielokulturowy Zgierz" organizowany przez Stowarzyszenie Tkalnia zakłada działania dwutorowe. Z jednej strony prowadzone będą na dużą skalę warsztaty w niemal wszystkich zgierskich szkołach (1500 osób, od 10 do 18 lat), służące poznawaniu innych kultur i uczeniu postaw szacunku dla odmienności. Z drugiej strony projekt przewiduje możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce oraz aktywizację młodzieży poprzez realizację Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, z szeregiem działań służących uwrażliwianiu młodych i dorosłych zgierzan na problematykę antysemityzmu, mowę nienawiści, dyskryminację i umożliwiających poznanie wielokulturowej historii miasta.

Projekt stanowi reakcję na zyskujące coraz większą popularność wśród zgierskiej młodzieży postawy ksenofobiczne, antysemickie i radykalnie prawicowe. Rezultatem projektu będzie nabycie przez zgierską młodzież podstawowej wiedzy o kulturze, która uczyni ją bardziej świadomą relatywności i umowności podziałów międzyludzkich, a tym samym bardziej odporną na agitację środowisk skrajnie prawicowych.

Wartość każdego projektu to ponad 180 tys. zł.

06.02.2015 r.
www.ezg.info.pl

Projekt "Wielokulturowy Zgierz" otrzymał dofinansowanie
w ramach programu "Obywatele dla demokracji" finansowanego z funduszy EOG

Logotyp EEA GRANLogotyp Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS