Menu główne

Imprezy Cykliczne

 

Imprezy cykliczne z różnych dziedzin i o różnym zasięgu, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w Zgierzu:

ARCHIWUM 
Zgierska Majówka 

Corocznie na początku maja odbywa się "Jarmark Zgierski" (w 2008 r. zorganizowany był także "Dzień Żeglarski").

Podczas imprezy odbywają się: występy artystyczne, koncerty, pokazy i prezentacje, warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, stoiska handlowe i gatronomiczne, wystawy rękodzieła, kiermasze, wesołe miasteczko.

Przez wiele edycji Zgierskiej Majówce towarzyszył PLENER RZEŹBY MONUMENTALNEJ W DREWNIE

Główny organizator: Urząd Miasta Zgierza

Miejsce: Park Miejski im. T. Kościuszki w Zgierzu (ul. Piątkowska) 

Jarmark Zdrowia  

Cykliczna impreza pod hasłem "Lecz się w Zgierzu" umożliwia mieszkańcom nieodpłatne wykonanie podstawowych i specjalistycznych badań lekarskich, w myśl zasady "Zapobieganie chorobom jest najlepszym sposobem uniknięcia rozwoju schorzeń i ich następstw".

Organizatorzy: Urząd Miasta Zgierza, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital w Zgierzu, Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu, Centrum Medyczne Boruta Sp. z o.o. oraz Kliniki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Miejsce: plac Jana Pawła II 

Gala Kameleona 

statuetki kameleonaUroczyste wręczenie statuetek firmom, instytucjom i osobom wspierającym rozwój kultury w naszym regionie

Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu

Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu (ul. Długa 42)

Adresaci: dzieci, młodzież, dorośli

Cele ogólne imprezy: publiczne odznaczenie oraz wyróżnienie osób/firm/instytucji sprzyjających rozwojowi kultury, uhonorowanie osiągnięć i wysiłków osób zaangażowanych w działalność kulturalną.

Podczas Gali Kameleona wręczane są Statuetki Kameleona oraz wyróżnienia osobom, firmom i instytucjom wspierającym rozwój kultury w naszym regionie.

Przyznawane są one w czterech kategoriach: Szczególne Osiągnięcia Artystyczne, Media, Działalność na Rzecz Społeczności Lokalnej oraz Sponsor Roku. 

Gwiazdka Zgierska 

III gwiazdka zgierska

Prezydent Miasta Zgierza w roli Świętego Mikołaja w towarzystwie renifera Rudolfa, elfów, śnieżynek i innych świątecznych postaci podąża po Zgierzu i odwiedza wszystkie zgierskie osiedla, by rozdać dzieciom słodkie upominki.

Organizatorami imprezy są: Prezydent Miasta Zgierza, Centrum Kultury Dziecka oraz Rady Osiedli.

Zgierskie Spotkanie Wigilijne 

Plenerowa impreza z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Imprezie towarzyszą: koncerty kolęd, występy artystyczne, jarmark ozdób świątecznych, degustacje wigilijnych potraw, świąteczne animacje.

Główny organizator: Urząd Miasta Zgierza 

Miejsce: Plac Jana Pawła II 

Zgierskie Spotkanie Wielkanocne 

Plenerowa impreza z okazji Świąt Wielkanocnych, odbywająca się w Niedzielę Palmową (marzec, kwiecień).

Imprezie towarzyszą: Jarmark Wielkanocny, wystawa Kartek Wielkanocnych, malowanie Zgierskiej Pisanki, występy artystyczne, degustacja potraw, świąteczne animacje.

Główny organizator: Urząd Miasta Zgierza 

Miejsce: Plac Jana Pawła II 

City of Power 

Logo festiwaluStrona festiwalu: Facebook festiwalu 

City of Power - zgierska uczta dla fanów powermetalu 

  • 01.09.2018 r. - IV edycja 
  • 02.09.2017 r. - III edycja 
  • 03.09.2016 r. - II edycja 
  • 06.06.2015 r. - I edycja 

*** 

Idea zorganizowania festiwalu "Zgierz - City of Power" narodziła się jesienią 2014 r. Jego pomysłodawcą był Radosław Gajda, przewodniczący rady miasta. 

Pierwsza edycja imprezy wystartowała 6 czerwca 2015 r. na stadionie MOSiR i zgromadziła ok. 2 tys. osób. Festiwal objął patronatem prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski, organizacji podjął się Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu we współpracy z Wydziałem Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zgierza, nagłośnienie i efektowne oświetlenie wykonała firma ArtStudioEvent, a dokumentację fotograficzną wykonali Katarzyna Sendal i Krzysztof Głowacki. Wiodącym gatunkiem festiwalu jest power metal, styl, który narodził się i święcił ogromne triumfy w latach 80-tych ubiegłego wieku, głównie za sprawą grup z Niemiec i Skandynawii, a obecnie przeżywa swoją "drugą młodość". Podczas czerwcowego koncertu, który trwał ponad 9 godzin zaprezentowały się gwiazdy europejskiego formatu, m.in. niemiecki zespół Freedom Call, uznawany za klasyka gatunku, a także węgierski Wisdom oraz francuska Galderia. Całości dopełniła polska śmietanka power metalu, grupy Pathfinder, NightMistress i Titanium.

Ta ostatnia stała się ulubieńcem publiczności, dlatego jako jedyna została zaproszona do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zaplanowanej na 3 września 2016 r. (plakat). Tym razem koncerty ruszą w samo południe i będzie to już 100-procentowa dawka power metalu. Oprócz formacji krajowych, jak Mad Teacher, SonusVena, DivineWeep czy Scream Maker, na scenie pojawią się znów zespoły z zagranicy: angielski Avenford, czeski PortaInferi oraz dwa z Italii Vexillum i DragonhammeR. Włochom towarzyszyć będzie lider Freedom Call Chris Bay. Prawdziwą gratką dla fanów będzie zapewne pierwszy w Polsce i jedyny w tym roku koncert niemieckiej legendy power metalu Iron Savior, świętującej 20-lecie swojej działalności.

Od 2016 r. festiwal "City of Power" ma swoje oryginalne i niepowtarzalne logo, którego autorką jest Joanna Syncerek (UMZ). 

W dniach 19.08.-30.09.2016 r. w Galerii Sztuki - Park Kulturowy Miasto Tkaczy - ul. G. Narutowicza 5 (oficyna - wejście od ul. Ks. Sz. Rembowskiego 1) odbyła się fotograficzna wystawa czasowa "ZGIERZ CITY OF POWER w obiektywie Katarzyny Sendal i Krzysztofa Głowackiego" (wstęp wolny) - plakat.   

Źródło: www.miastotkaczy.pl 

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rockowej ZDERZAK 

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rockowej ZDERZAK logo

Przegląd twórczości amatorskich zespołów wykonujących muzykę z zakresu: rock i rock-metal.

ZDERZAK na Facebooku

Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu

Festiwal składa się z dwóch etapów:

  • Pierwszy etap - wstępne eliminacje przeprowadzane na podstawie nadesłanych przez zespoły materiałów demo. Zgłoszenia zespołów ocenione są przez komisję, w skład której wchodzą przedstawiciele organizatorów festiwalu oraz członkowie jury festiwalu. Na podstawie ocen komisji organizatorzy kwalifikują do udziału w przesłuchaniach konkursowych 10 zespołów.
  • Drugi etap - przesłuchania konkursowe zakwalifikowanych zespołów oraz gala finałowa. Zespoły prezentują swoją twórczość przed licznie zgromadzoną publicznością oraz profesjonalnym jury, w skład którego wchodzą muzycy oraz recenzenci muzyczni.

Jury wyłania Laureata Nagrody Grand Prix oraz przyznaje Wyróżnienie. Głównym kryterium oceny występów jest oryginalność propozycji i nowatorstwo. Po przesłuchaniach odbywają się omówienia, podczas których następuje konfrontacja opinii jury z zespołami. Poszczególni członkowie jury wskazują zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty występu danego zespołu.

Święto Chleba i Golonki 

święto chleba i golonki plakatImpreza na koniec wakacji (sierpień), której celami są:

  • Promocja miasta i regionu w zakresie dbałości o środowisko naturalne, zdrowe odżywianie, spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny.
  • Promocja podmiotów: przedstawienie oferty gospodarczej, turystycznej, edukacyjnej i kulturalnej.
  • Promocja twórczości artystycznej miasta i regionu.
  • Tworzenie wizerunku miasta przyjaznego i atrakcyjnego dla podejmowania współpracy, inwestowania i życia mieszkańców oraz umocnienie identyfikacji mieszkańców z miastem.
  • Integracja mieszkańców miasta i regionu.

Organizator: Urząd Miasta Zgierza

Miejsce: Park Miejski im. T. Kościuszki w Zgierzu (ul. Piątkowska)

Rzeźba Plenerowa 

Rzeźba w drewnie Od 2010 roku Zgierz rezygnuje z plenerów, w zamian organizując konkurs dla artystów - I Zgierski Przegląd Rzeźby Plenerowej.

Pierwszy konkurs rzeźbiarski odbył się w długi majowy weekend w Parku Miejskim im. T. Kościuszki. Jego tematem będzie "Rycerstwo polskie"

Ogólnopolski Plener Rzeźby Monumentalnej w Drewnie (2004-2009)

Coroczny plener był okazją do spotkań rzeźbiarzy z kraju i zagranicy. Bezpośredni kontakt z artystami w momencie ich pracy sprawiał, że odwiedzający plener stają się uczestnikami tworzenia każdego dzieła.

Podczas plenerów, jakie odbywały się w Parku Miejskim, spod dłuta artystów wyszło kilkadziesiąt monumentalnych rzeźb o różnorodnej tematyce i wysokości nawet 4 metrów. Część z nich zainstalowano u zbiegu ul. Długiej i Armii Krajowej, część w Parku Miejskim, dając początek zgierskiej galerii rzeźby drewnianej. Część rzeźb została zakupiona przez firmy lub sprzedana na aukcji.

Plener rzeźby połączony z obchodami Święta Miasta przyczyniał się do promocji twórczości artystycznej wśród gości zagranicznych z naszych miast partnerskich - Niemiec, Węgier, Litwy, Słowacji, Ukrainy oraz wśród mieszkańców całego regionu.

Organizatorzy: Urząd Miasta Zgierza i Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza

Miejsce: Park Miejski im. T. Kościuszki w Zgierzu

 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS