Urodził się 22 sierpnia 1900 roku w Zgierzu, był bratem ciotecznym Jakuba Stefana Cezaka. Michał Kausik ukończył siedem klas Szkoły Handlowej w Zgierzu i jako siedemnastolatek zgłosił się na ochotnika do Legionów.
Po odzyskaniu niepodległości pozostał w służbie w Wojsku Polskim, walczył na froncie litewsko-białoruskim. Za udział w walkach 1919 roku otrzymał Odznakę Dywizji Litewsko-Białoruskiej. Po bitwie nad Niemnem (wrzesień 1920 roku) został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Litwy Środkowej. Wsławił się akcją osłaniania przeprawy batalionu, po wykonaniu zadania przepłynął rzekę wraz ze swoim oddziałem - mimo intensywnego ostrzału przeciwnika.
Po zakończeniu wojny kształcił się dalej w Gimnazjum w Wilnie. Uzyskał tam maturę, która umożliwiła mu awans na podporucznika i porucznika. Od 1924 roku przeszedł na stanowisko komendanta powiatowego Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Międzychodzie nad Wartą w randze kapitana.
Zginął w wypadku motocyklowym pod Sierakowem 4 czerwca 1937 roku, pochowano go na cmentarzu wojskowym na terenie Cytadeli Poznańskiej.
Biogram oparty na tekście Łukasza Zalewskiego "Zgierzanie - uczestnicy walk o niepodległość i granice 1914-1920 (1921)" opublikowanym w XII tomie "Zgierskich Zeszytów Regionalnych". Zeszyty dostępne są w Muzeum Miasta Zgierza oraz w księgarni "Pan Tadeusz".