Rusza akcja „Posłuchaj naukowca”, która walczy z fake newsami.
Jak w ciekawy sposób bez wychodzenia z domu przekazywać rzetelne informacje dotyczące koronawirusa? Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego znalazło na to sposób! W ramach kampanii „Stop Fake News” resort nauki ruszył z akcją „Posłuchaj naukowca”.
„Posłuchaj naukowca” to krótkie wideo, którego głównym bohaterem jest naukowiec – autorytet w konkretnej dziedzinie. W nagraniu możemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące koronawirusa.
Akcję rozpoczął materiał na temat zwierząt domowych, który na swoim Twitterze umieścił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W krótkim materiale prof. Tadeusz Frymus z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW rozwiewa wszelkie wątpliwości. Zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa! Jak wyjaśnia bohater wideo, wątpliwości dotyczące naszych pupili pojawiły się w momencie wykrycia ludzkiego koronawirusa u psa z Hong Kongu. Jak się później okazało, pies nie był zarażony, jednak jego właściciel już tak. Wirus pochodzący od właściciela psa dostał się do dróg oddechowych zwierzaka, przez co test dawał wynik pozytywny. Ostatecznie wirus zniknął, bo nie był się w stanie dalej namnażać. Stąd prosty wniosek – nasze zwierzaki nie są narażone na koronawirusa, a co za tym idzie nie stanowią dla nas zagrożenia.
Na to pytanie odpowiedział prof. Jarosław Woroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie istnieją leki, które prawdopodobnie wspomagają powrót do zdrowia u osób zarażonych koronawirusem. Jednak nie powinniśmy ich stosować na własną rękę. Leki tego typu powinny być zawsze zażywane pod kontrolą lekarza. Bohater materiału przestrzega również przed kupowaniem leków przez internet. Pamiętajmy, że nie wiemy co rzeczywiście zażywamy oraz jaki może być tego efekt. Leki często wywołują działania niepożądane, które mogą być dla nas gorsze w skutkach niż samo zarażenie koronawirusem. Samoleczenie jest więc bardzo niebezpieczne. Zdrowy rozsądek to podstawa!
Wszystkie materiały wideo dostępne są na Facebooku oraz Youtube Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stopniowo będą pojawiały się kolejne. Zachęcamy do śledzenia! Pamiętajmy, że szczególnie ważne jest korzystanie ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł informacji.
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego