W związku z trwającym sezonem zwiększonego zagrożenia grypą ptaków wśród dzikich ptaków, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu apeluje do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
Grypa ptaków jest chorobą drobiu o dużym znaczeniu ekonomicznym - powoduje straty wynikające nie tylko z wysokiej śmiertelności u ptactwa domowego, ale również z faktu zablokowania możliwości eksportu drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego poza granice państwa, w którym wystąpiły ogniska choroby.
Przenosicielem wirusów grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim związane ze środowiskiem wodnym, tzn. głównie kaczki i gęsi, ale również ptaki drapieżne, żerujące na zwłokach padłych ptaków wodnych.
Ponieważ wirus może przetrwać w wodzie i innym wilgotnym środowisku przez wiele dni (szczególnie w niskiej temperaturze) zbiorniki wodne, rzeki oraz miejsca postoju dzikich ptaków podczas jesiennych wędrówek mogą być w miesiącach jesienno-zimowych długotrwałym źródłem zakażenia drobiu.
W przypadku gdy Hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, takie jak:
powinien niezwłocznie zawiadomić organ Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu
tel. 42 663 67 32
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zgierzu
ul. Andrzeja Struga 23,
tel. 42 663 67 30, fax 42 663 67 31,
e-mail: zgierz.piw@wetgiw.gov.pl,
www: www.bip.piwzgierz.pl
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 - nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.
Grypa ptaków - czy przestrzegasz zasad bioasekuracji?
Aktualizacja: listopad 2024 r.
Czytaj też: