Menu główne

Zabytkowa maglownica w Mieście Tkaczy

 

zabytkowa maglownicaPrzedmiot z duszą – masywny, ponad stuletni, przez pokolenia służący zgierskiej rodzinie, a do tego napędzany siłą ludzkich mięśni. Maglownicę zbudowaną w łódzkim warsztacie Karola Krempfa (działającym na przełomie XIX i XX wieku) można podziwiać w galerii Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Placówce przekazał ją pan Marek Kawiński, prawnuk Marty i Antoniego Moszczyńskich – małżeństwa, które sprowadziło urządzenie do Zgierza.

Według informacji rodzinnych do wybuchu II wojny światowej pan Antoni prowadził piekarnię przy zbiegu ulic Solnej i dzisiejszej Piłsudskiego. Punkt sprzedaży znajdował się przy ulicy Solnej 5 – i tu trafiła maglownica odkupiona przez państwa Moszczyńskich od pierwotnych właścicieli. Początkowo z urządzenia korzystała tylko rodzina, z czasem na posesję zaglądać zaczęli mieszkańcy dzielnicy.

Ludzie przywozili całymi wózkami bieliznę czy obrusy do maglowania – wspomina pani Teresa Kawińska, wnuczka Marty Moszczyńskiej. – Gdy miałam dziesięć, może dwanaście, lat babcia zdecydowała, że będę jej pomagać w pracy. Nie było to łatwe. Korba, którą poruszałam, była duża i ciężka. Ale efekty były, prawdziwy „listek” wychodził z maglownicy.

Pod koniec ubiegłego stulecia magiel przy ulicy Solnej zakończył działalność. Od tego czasu urządzenie powoli niszczało. Szczęśliwie o zabytku dowiedział się pracownik Miasta Tkaczy – w efekcie podarowana przez rodzinę maglownica najpierw trafiła do zgierskiego Centrum Konserwacji Drewna, a następnie do galerii Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Oficjalne przekazanie z udziałem pana Marka Kawińskiego i Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego zaplanowano na 14 czerwca 2021 r.

Odwiedzając Miasto Tkaczy, można nie tylko obejrzeć maglownicę z bliska, ale dowiedzieć się więcej szczegółów o rodzinie właścicieli. Może zresztą w zgierskich szopach znajduje się więcej takich skarbów?

Źródło: Zgierska Przestrzeń


Relacja z przekazania maglownicy 

14 czerwca 2021 r. w Domu Turysty odbyło się oficjalne przekazanie maglownicy, a historia pewnej zgierskiej rodziny zatoczyła koło właśnie w Mieście Tkaczy. 

Sama maglownica została wyprodukowana w łódzkiej wytwórni Karola Krempfa funkcjonującej przy ulicy Długiej 63 (Gdańska 63) w latach 1899-1913. Zakłady Krempfa w Łodzi produkowały także klamki, szyldy, uchwyty i inne drobne, aczkolwiek niezbędne elementy wykończeniowe stolarki drzwiowej i okiennej. 

W Zgierzu maglownica stała w nieruchomości przy ulicy Solnej 5, odkąd prawdopodobnie w latach 20. XX wieku Antoni Moszczyński zakupił ją od poprzednich zgierskich właścicieli. Żona Antoniego-Marta zajmowała się z początku maglowaniem dla rodziny, jednak z biegiem lat zaczęła świadczyć usługi maglowania okolicznej ludności pobierając opłatę w wysokości 2 zł od tobołka. 

Prowadzenie magla kontynuowała córka Marty Daniela wraz z wnuczką Teresą aż do końca XX wieku. 

Dziękujemy także Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury W Polsce D.O.M. za piękne odnowienie zabytku techniki. 

"Kawałek" historii miasta, który każdy może zobaczyć na własne oczy. Kręciliśmy, działa! 

 

Źródło: Facebook Parku Kulturowego Miasto Tkaczy

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS