Zgierscy radni przegłosowali uchwałę w sprawie planu miejscowego dla terenów przemysłowych w rejonie ulicy Konstantynowskiej - w miejscu dawnych zakładów "Boruta". Będzie tam obowiązywał zakaz nowych inwestycji, związanych m.in. z gospodarką odpadami. Ma to znacznie podnieść bezpieczeństwo ekologiczne całego miasta, a szczególnie obszaru poprzemysłowego.
Obszar, którego dotyczy plan miejscowy, podzielony został na trzy strefy, w związku z możliwymi zagrożeniami oddziaływania prowadzonej działalności na środowisko naturalne. Im dalej w głąb terenu parku, w stronę ulicy Kwasowej, ograniczeń jest więcej. W każdej strefie wprowadzone zostały zakazy nowych działalności w zakresie gospodarki odpadami.
Dopuszczona jest działalność w dotychczasowej formule dla podmiotów istniejących oraz tam, gdzie obowiązują prawomocne decyzje. Ich wykluczenie naraziłoby Miasto na odszkodowania z tytułu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
Uchwała ma być przede wszystkim narzędziem do weryfikacji i ograniczania pojawienia się podmiotów nieodpowiedzialnych, które mogą przez swoje działania wpływać negatywnie na środowisko, a tym samym stanowić potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.
Uchwalony plan zagospodarowania zakłada:
Jednocześnie plan zakłada podzielenie terenu poprzez wprowadzenie trzech stref (w każdej z nich obowiązuje zakaz nowych inwestycji w zakresie m.in. gospodarki odpadami):
Plan miejscowy pierwszy raz, po siedemnastu latach, porządkuje kwestię działań inwestycyjnych na terenach parku przemysłowego po dawnych zakładach "Boruta". Zawiera kompromisowe rozwiązania, pozwalające Miastu na uniknięcie ewentualnych sporów z podmiotami inwestującymi oraz tymi, które zainwestowały na tym terenie.
Jak podkreśla Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski, wreszcie - choć z ogromnym wysiłkiem i przy próbie torpedowania przyjęcia planu miejscowego - udało się powstrzymać nową działalność odpadową na obszarze pofabrycznym dawnych zakładów "Boruta". Zgierscy radni, po całym dniu wyczerpującej sesji, przegłosowali tę uchwałę w nocy z dziewiątego na dziesiąty lutego 2022.
Pierwsza próba uporządkowania tej sytuacji (z marca 2005 roku) zakończyła się fiaskiem, bowiem poprzedni plan został uchylony przez służby nadzoru Wojewody.
Więcej na temat niejasności wokół terenów dawnej fabryki "Boruta" i zaproponowanych rozwiązań pisaliśmy w obszernym artykule z listopada 2021 roku pt. "NIE dla nowych składowisk odpadów. Plan miejscowy dla terenów dawnej Boruty."