Luty i marzec to czas rekrutacji w miejskich placówkach oświatowych. Właśnie teraz rodzice przedszkolaków, uczniów klas pierwszych oraz niektórych starszych klas o profilach specjalistycznych (sportowych i językowych) powinni składać wnioski do wybranych przez siebie miejsc. Wariantów rekrutacji jest dużo, a świadczy to o bogactwie oferty edukacyjnej Zgierza.
Jako pierwsi dokumenty złożyć powinni rodzice tych maluchów, którzy już uczęszczają do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach. Zgodnie z prawem oświatowym każdego roku trzeba ponowić deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym samym przedszkolu / oddziale przedszkolnym. Musimy zrobić to w nieprzekraczalnym terminie 21-28 lutego 2022 r. Jeśli nie złożymy deklaracji lub spóźnimy się z jej oddaniem, będzie to jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w placówce!
Nieco później, bo 1 marca 2022 r., rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych dla dzieci będących mieszkańcami Zgierza, które pójdą tam po raz pierwszy. Rodzice mają dwa tygodnie na złożenie dokumentów.
- Miejsc mamy wystarczająco dużo, na pewno każde dziecko zostanie do przedszkola przyjęte - uspokaja Marek Lipiec, Naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza.
Rzecz w tym, że nabór do przedszkoli prowadzony jest elektronicznie poprzez stronę: www.zgierz.przedszkola.vnabor.pl. O przyjęciu do przedszkola decyduje komisja rekrutacyjna wspomagana elektronicznym systemem punktowania. Rodzice w swojej deklaracji mogą wpisać nawet trzy preferowane przedszkola: w punktacji nie ma znaczenia odległość od miejsca zamieszkania, punktowane są kryteria zawarte w prawie oświatowym oraz kryteria gminne określone w uchwale Rady Miasta Zgierza. Trzeba też pamiętać o tym, że wniosek o przyjęcie do przedszkola należy złożyć zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej.
Szczegółowe informacje, dotyczące przebiegu tegorocznej rekrutacji do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych, a także wszystkie potrzebne formularze w wersji pdf, znajdują się tutaj.
Od 1 marca przez dwa tygodnie swoje deklaracje wyboru szkoły podstawowej składają rodzice kandydatów do klas pierwszych. Jeśli wybieramy najbliżej położoną szkołę, zgodnie z jej obwodem, rodzic musi tylko potwierdzić w sekretariacie, że dziecko będzie tam uczęszczać, składając odpowiednie zgłoszenie. Formularz zgłoszenia otrzymujemy na miejscu, możemy też znaleźć go na stronie internetowej szkoły. Nie trzeba mieć ze sobą żadnych innych dokumentów. Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie złożymy swojej deklaracji sama szkoła "upomni się" o dziecko, na podstawie Ustawy o Obowiązku Szkolnym.
Ale gdy chcemy posłać swoje pociechy do innej placówki, wtedy już trzeba wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym.
- O przyjęciu decydują kryteria gminne określone uchwałą Rady Miasta Zgierza - wyjaśnia naczelnik Marek Lipiec. - Niestety, nie możemy dać gwarancji, że każdy dostanie się tam, gdzie chce. Decyduje system punktowy i stosowne kryteria naboru. Szkoły muszą też zabezpieczyć w każdej klasie rezerwowe miejsca dla tych, którzy w ciągu roku przeprowadzają się i być może zechcą też zmienić szkołę.
Terminy oraz kryteria rekrutacji do klas pierwszych, a także listę szkół wraz z ich obwodami zamieściliśmy w oddzielnym artykule.
Jak informuje nas naczelnik Marek Lipiec, każda szkoła podstawowa ma na swojej stronie internetowej odpowiedni formularz wniosku dla tych, którzy są spoza obwodu i chcą wziąć udział w rekrutacji. Nie ma natomiast jednolitego formularza dla wszystkich szkół.
Odrębne postępowanie rekrutacyjne dotyczy także uczniów-kandydatów do klas czwartych oddziałów sportowych oraz klas siódmych oddziałów dwujęzycznych. Ważne jest, że przyjmowanie wniosków w obu przypadkach rozpoczyna się 21 marca i potrwa tylko cztery dni. Potrzebne są dodatkowe dokumenty: w przypadku klas sportowych zaświadczenie lekarskie, a językowych - świadectwo promocji do klasy siódmej i zgoda rodziców na przyjęcie do do klasy specjalistycznej.
Dlaczego w klasach sportowych i językowych potrzebna jest dodatkowa rekrutacja?
- Proces ten wynika z rozporządzeń ministerialnych - wyjaśnia Marek Lipiec. - Talent i kwalifikacje uczniów muszą być potwierdzone odpowiednimi testami.
W trzech zgierskich szkołach prowadzone są oddziały sportowe: pływackie, zapaśnicze, piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Uprawiana dyscyplina ma oczywiście związek ze specjalizacją samych szkół, posiadających odpowiednią bazę oraz współpracujących ze związkami oraz klubami sportowymi. Dzieci i rodziców chętnych do uczenia się w klasie sportowej jest dużo - szacuje się, że w nowym roku szkolnym zostaną utworzone nawet trzy lub cztery kolejne takie oddziały.
Terminy i zasady rekrutacji do oddziałów sportowych oraz dwujęzycznych przedstawiliśmy w odrębnym artykule.
Bardziej szczegółowych informacji udzielają konkretne szkoły.