Osoby wymagające fachowej całodobowej opieki oraz samotne mogą znaleźć pomoc w takich placówkach. Na chwilę obecną powiat zgierski dysponuje szesnastoma wolnymi miejscami: dziewięcioma w Zgierzu, sześcioma w Głownie i jednym w Ozorkowie.
Dlatego, żeby zamieszkać w jednym z powiatowych domów pomocy, zainteresowana osoba powinna udać się do ośrodka pomocy społecznej w swoim miejscu zamieszkania lub telefonicznie umówić się na wizytę pracownika socjalnego w domu i złożyć wniosek o umieszczenie w konkretnej placówce. Następnie pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy, w którym określone zostają przede wszystkim potrzeby i stan zdrowia osoby wnioskującej. Co ważne na tym etapie wyliczana jest również kwota pobytu takiej osoby w DPS-ie, ponieważ 70 % jej emerytury lub renty (albo innego świadczenia) pobierane jest na pokrycie kosztów pobytu w placówce. Pozostałą kwotę dopłaca gmina, z której pochodzi pensjonariusz lub najbliższa rodzina.
W powiatowych DPS-ach oprócz podstawowej opieki, każdy wg potrzeb i zainteresowań może znaleźć szereg dodatkowych zajęć. Np. w zgierskiej placówce realizowany jest projekt, w ramach którego podopieczni mają zapewnioną rehabilitację, spotkania z psychologiem, czy mogą uczęszczać na zajęcia komputerowe. Poza tym DPS w Zgierzu oferuje zajęcia ogólno-usprawniające oraz terapię zajęciową. Z kolei w głowieńskim DPS-ie pensjonariusze oprócz miłej i rodzinnej atmosfery - jak twierdzi Bożena Szremska, dyrektor ośrodka - opiekują się ogrodem, hodują inwentarz oraz mogą uczyć się krawiectwa, rękodzieła, stolarstwa, mogą uczestniczyć także w zajęciach komputerowych z wykorzystaniem internetu, czy śpiewać w chórze.
Jolanta Łęczewska (14.01.2015 r.)
Na podst. www.powiat.zgierz.pl