Menu główne

Giernalczyk Stanisław

 

Stanisław Giernalczyk - ur. 1941, wieloletni nauczyciel (historia, wychowanie obywatelskie, propedeutyka nauki o społeczeństwie, j. polski, wych. fizyczne, wych. muzyczne), dyrektor Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Zgierzu (1972-75) oraz dyrektor ZSO im. S. Staszica w Zgierzu (1981-1991).

Działacz społeczny imponujący zaangażowaniem i skutecznością. Uczestniczył w pracach wielu organizacji i stowarzyszeń kulturalnych, sportowych, związkowych i politycznych, tak w Zgierzu, jak i w województwie: w ZHP (stopień podharcmistrza), Szkolnym Związku Sportowym, Towarzystwie Wiedzy Powszechnej, Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej i Związku Nauczycielstwa Polskiego, w którym pełnił przez dwie kadencje w latach 70. funkcję społecznego Prezesa Oddziału ZNP w Zgierzu. Był też przez kilkanaście lat przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kultury Fizycznej i Turystyki ZNP w Łodzi (1975-1990). Jako emeryt pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Zgierzu (1994-2014). Był radnym i członkiem Zarządu Miasta Zgierza (1998-2002). W 2000 roku był inicjatorem reaktywowania Zgierskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, którego był prezesem (2000-2016). Jest również honorowym członkiem Łódzkiego TKKF.

Ma na swoim koncie kilka publikacji, głównie dotyczących pracy dydaktycznowychowawczej nauczycieli w oparciu o pracę w ZSO im. S. Staszica, a także o tematyce sportowej (Biuletyn TPZ, Tygodnik Zgierski, ITZ). Był m.in. współredaktorem biuletynu przedstawiającego historię biegu "O srebrne czółenko włókniarskie" z okazji 30-lecia tej imprezy oraz ludzi związanych z jego powstaniem 1 organizacją. W 2021 roku została wydana Jego najnowsza publikacja "Twarze zgierskiego sportu. Ze Zgierza na areny Polski i świata" (dowiedz się więcej o publikacji).

Za całokształt pracy nauczycielskiej i społecznej otrzymał liczne dyplomy, nagrody i odznaczenia, m.in. Srebrny (1978) i Złoty Krzyż Zasługi (1982), Złota Odznaka ZNP (1976), Honorowa Odznaka za Zasługi w Sporcie Szkolnym (1981), Honorowa Odznaka Miasta Łodzi (1983), Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej (1988), Złota Honorowa Odznaka TKKF (2006), Srebrna (2006) i Złota Odznaka "Za zasługi dla sportu" (2011). W 2003 roku został uhonorowany Medalem Najwyższej Godności Liceum "Staszica", ponieważ jego pracę na rzecz szkoły cechował nie tylko wysiłek skierowany na mnożenie dóbr materialnych potrzebnych w edukacji, ale też troska o ludzi - nauczycieli, uczniów i ich rodziców, emerytowanych nauczycieli oraz absolwentów liceum.

Stanisław Giernalczyk, pełniąc w latach 1981-91 funkcję dyrektora ZSO im. S. Staszica (liceum połączonego w tym okresie z II LO im. R. Traugutta), w trudnym czasie polityczno-społecznych przemian, potrafił tak prowadzić tę najważniejszą dla zgierzan placówkę edukacyjną, aby szczycić się sukcesami uczniów, nauczycieli i rodziców. Widać to było w wysokiej zdawalności matur uczniów do niej przystępujących (ponad 95%), a później w wysokim procencie przyjęć na studia wyższe na terenie całej Polski. Naszą młodzież w tamtym czasie przyjmowano na kierunki: techniczne - politechnika (90-95%); humanistyczne - uniwersytet (70-75%); medyczne (40-50%). Wysoki stopień przyjęć odnotowywano także na studiach sportowych (AWF) czy wojskowych (szkoły oficerskie różnego typu).Wyniki nauczania przekładały się także na udział młodzieży w olimpiadach przedmiotowych, konkursach, przeglądach zespołów artystycznych czy udziale w zawodach i imprezach sportowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Nasi uczniowie zdobywali w nich czołowe miejsca. Był także wspaniałym gospodarzem - konsekwentnie prowadził modernizację wyposażenia szkoły: uruchomiono pierwszą pracownię komputerową, na parterze rozbudowano bibliotekę, pracownie wzbogacały się o nowe meble i pomoce naukowe, stworzono pracownię językową - słynne "laboratorium", szkolny radiowęzeł, Izbę Tradycji i Harcówkę oraz pracownię plastyczną, a obok budynku szkoły powstała "zielona sala gimnastyczna" - boisko, które zimą zamieniało się w lodowisko.

Przejście na emeryturę w 1992 roku pobudziło jego aktywność związaną z zainteresowaniami, rozpoczął więc kolejne życie - działacza społecznego, głównie związkowego i sportowego. Rozwinął wówczas pracę kulturalno-oświatową i sportową w środowisku nauczycielskim, zaktywizował działania Klubu Nauczycielskiego, był współtwórcą chóru nauczycielskiego i Teatru "Orfa".

W 2000 roku był inicjatorem reaktywowania Zgierskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, a w momencie objęcia funkcji prezesa zgierskiego TKKF-u przejął organizację kilku imprez sportowych o charakterze miejskim oraz ogólnokrajowym. Zainicjował także organizację wielu przedsięwzięć i imprez o charakterze środowiskowym. Przykładem takim jest ogólnopolski bieg "O srebrne czółenko włókniarskie", którego organizację, dzięki jego inicjatywie, przejął ZTKKF od ZKS "Włókniarz" Zgierz. Zaangażował się w organizację najpopularniejszej amatorskiej imprezy powiatu zgierskiego - Otwartych Mistrzostw Zgierza w Pływaniu - Memoriał "Zawora", wielkie przedsięwzięcie, w którym co roku uczestniczy ponad 300 osób w wieku od 5 do 90 lat. Jest inicjatorem w Zgierzu akcji "Bieg po zdrowie" (od 2002 r.), założycielem oraz prowadzącym Ośrodek Terapii Ruchowej dla Osób III Wieku (2006 r.). Dzięki jego współpracy z innymi instytucjami na terenie Zgierza organizowane są zawody szachowe w SDK SEM, amatorskie turnieje tenisa stołowego o mistrzostwo Zgierza czy też bardzo popularny wśród dzieci i młodzieży Sport z Mikołajem. Przyczynił się też do udziału Zgierza w Ogólnopolskim Sportowym Turnieju Miast i Gmin, w którym Zgierz w kategorii miast 40-100 tys. mieszkańców zdobył 3-krotnie I miejsce (od 2006 r.).

W zgierskim środowisku Stanisław Giernalczyk znany jest jako człowiek niezwykle uczynny, zdyscyplinowany i konsekwentny we wszelkich działaniach dla zgierzan, czym mobilizuje inne osoby do efektywnej pracy na rzecz mieszkańców naszego miasta. 24 września 2021 roku odbyło się spotkanie olimpijczyków z Regionu Łódzkiego, połączone z otwarciem pięknej, nowoczesnej hali sportowej w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zgierzu. Na uroczystości Stanisław Giernalczyk otrzymał Srebrny Medal w uznaniu propagowania idei olimpijskiej. Uroczystość zbiegła się z wydaniem książki Jego autorstwa pt.: "Twarze zgierskiego sportu. Ze Zgierza na areny Polski i świata". Otrzymali ją przybyli na uroczystość olimpijczycy i zaproszeni goście. Książka bezpłatnie trafiła również do bibliotek, szkół, klubów sportowych i organizacji kulturalnosportowych z powiatu zgierskiego. Pieniądze ze sprzedaży książki zostaną przeznaczone na renowację nagrobków Zasłużonych Zgierzan, w szczególności nauczycieli.

Tytuł "Zasłużony dla Miasta Zgierza" dla Stanisława Giernalczyka został przyznany Uchwałą Nr XLVI/613/2022 Rady Miasta Zgierza z dnia 24 marca 2022 r. 

Źródło: uzasadnienie wniosku o nadanie tytułu honorowego

Uroczyste wręczenie tytułu honorowego podczas sesji Rady Miasta Zgierza w dniu 26.05.2022 r. - galeria zdjęć

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS