Serdecznie zapraszamy do udziału w VIII edycji konkursu grantowego "Zielona Ławeczka"!
Projekt ma umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, miniogrody z ławeczką i dla chętnych obiektem mikroretencji. Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć przestrzeń do odpoczynku i spotkań, a jednocześnie powstrzymać utratę wody. Angażując mieszkańców konkurs pokazuje jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami – wystarczą tylko chęci i dobry pomysł!
W projekcie mogą brać udział mieszkańcy otwartych osiedli, zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców.
Zbierzcie grupę sąsiadów, wspólnie stwórzcie projekt zazielenienia wybranego terenu na swoim osiedlu i złóżcie wniosek.
Rejestracja trwa do 17 maja 2022 r.
Macie szansę na zdobycie grantu o maksymalnej wartości 2520 zł. W skład grantu wchodzi:
Czas na przesłanie projektów mija 1 czerwca 2022 r.
Projekty muszą zawierać m.in. opis miejsca, w którym powstanie miniogródek oraz harmonogram wszystkich prac. Ze wszystkich projektów zostanie wybranych maksymalnie 15, którym zostanie przyznany grant.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni z pomocą architekta krajobrazu, z którym zwycięskie zespoły będą mogły również skonsultować swoje projekty.
Jak złożyć wniosek? Należy przejść przez wszystkie zadania opisane w zakładce Plan działań.
Wszystkie projekty będą oceniane przez partnerów merytorycznych konkursu z Katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Czekamy na Wasze zgłoszenia!
Szczegółowe informacje o konkursie na stronie: https://zielonalaweczka.pl/
Ades e-mail do koordynatora projektu: laweczka@fundacjabos.pl
(...) W obliczu nasilających się zmian klimatu zieleń miejska staje się nie tylko cieszącym oko elementem miejskiego krajobrazu, ale także ważnym aspektem adaptacji miast do zmian klimatu. Z roku na rok coraz mocniej zdajemy sobie sprawę, jak ważnym elementem miasta jest roślinność. Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza, zwiększanie retencji wody, zmniejszanie siły wiatru czy obniżanie temperatury to tylko niewielka część korzyści płynących z wysokiego udziału zieleni w miejskim krajobrazie. Nie do przecenienia są również aspekty społeczne i rekreacyjne. Miejskie tereny zielone zapewniają odpoczynek i bieżący kontakt z przyrodą często stając się miejscem spotkań i spędzania czasu z bliskimi. To właśnie tam zawierane są nowe znajomości i zacieśniają się już istniejące. Wszystko to sprawia, że tego typu tereny są nie tylko płucami miasta, ale również jego sercem.
Projekt "Zielona Ławeczka" już od 2014 roku pomaga mieszkańcom otwartych osiedli w przemianie swoich podwórek w miejsca spotkań i odpoczynku, pełne życia i zieleni. W dotychczasowych edycjach konkursu powstało ponad 400 projektów, z czego aż 140 otrzymało dofinansowanie i zostało zrealizowanych w ramach konkursu. Taki wynik nie byłoby możliwy bez wsparcia samorządów i zarządców nieruchomości, którzy pomogli w stworzeniu wymarzonych ogródków w wielu polskich miastach. Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i liczymy, że również w tym roku wspólnie dołożymy cegiełkę się do realizacji kolejnych pomysłów i poprawy jakości życia mieszkańców. (...)
Prezes Zarządu Fundacji Banku Ochrony Środowiska