Menu główne

Tradycje świąteczne w Zgierzu

Jan Świercz z rodziną przy ozdobionej świątecznie choince
Date of publication: 
23.12.2022
Tradycje świąteczne w Zgierzu

Choinka, prezenty, kolędowanie, wieczerza wigilijna - te tradycje znane są nam wszystkim, jednak mało kto wie, skąd tak naprawdę się wzięły. Niektórzy uważają je za typowo chrześcijańskie - i tutaj możemy się bardzo pomylić. 

Dla pierwszych chrześcijan ważniejsze od miejsca i czasu narodzin Jezusa Chrystusa było jego Zmartwychwstanie. Dlatego Kościół Katolicki dopiero w 353. roku ustanowił, że 25-ty grudnia będzie dniem narodzin Chrystusa. 

- ''To był dzień narodzin Mitry – niepokonanego boskiego Słońca. Termin ten zbiega się z czasem przesilenia zimowego (21 grudnia), od kiedy dni stają się dłuższe, a słońca zaczyna przybywać'' - mówi Magdalena Grabia-Krawczyk z Muzeum Miasta Zgierza. 

Szczodre Gody – święto Zimowego Staniasłońca 

Do XVII w. okres Bożego Narodzenia był nazywany przez lud polski godami. Wiele obyczajów pochodziło z czasów pogańskich i nie miało żadnego odniesienia do tradycji chrześcijańskiej. Święto trwało od kilku do kilkunastu dni. Był to początek nowego, słonecznego okresu wegetacyjnego. Wierzono, iż w okresie przesilenia zimowego światło zwycięża ciemności. Rozpoczyna się okres, gdzie dni zaczynają się wydłużać, przynosząc ludziom nadzieję, napawając radością i optymizmem. 

Szczególny czas Wigilii 

Jednym z najstarszych zwyczajów wigilijnych jest stawianie snopów zboża w rogach izby.

​- "Dawniej, w celu zapewnienia urodzaju, ustawiano w izbie snopy ze zbożem, a podczas wigilijnej wieczerzy na stole musiały się pojawić produkty ze wszystkich obszarów eksploatowanych przez człowieka, a więc z pola – kasze, z lasu – grzyby, z wody – ryby a z ogrodu – owoce​​" - wyjaśnia Magdalena Grabia-Krawczyk.

Inną tradycją przejętą od naszych przodków jest zwyczaj stawiania nieparzystej liczby potraw na wigilijnym stole. W dawnej Polsce wigilijna wieczerza chłopska składała się z dziewięciu dań, a pańska z jedenastu. Trzeba było spróbować każdej potrawy, ​jak mówił przesąd - za​ każde pominięte danie można stracić ​jedną z przyjemności w ​Nowym ​Roku.

Choinka i jej niemieckie korzenie 

Z kolei zwyczaj ubierania choinki, (świerku lub jodły), przywieźli ze sobą do Polski na przełomie XVIII i XIX w. niemieccy protestanci. ​

- "W Zgierzu współczesna choinka przyjęła się stosunkowo wcześnie, za sprawą niemieckich osadników, którzy przybywali tu od początku XIX wieku. W tradycyjnej kulturze ludowej zielone gałązki lub czubek świerku zawieszano pod sufitem. Podłaźniczka, bo w niektórych regionach tak ją nazywano, dekorowana była ozdobami z papieru, słomy, owoców i orzechów​''​ - tłumaczy pani Magdalena.

Zakupy, prezenty, akcje charytatywne - Zgierz sprzed 100 lat...

W Gazecie Zgierskiej z lat 20. XX wieku możemy znaleźć między innymi ogłoszenia o tym, że drzewka można nabyć w składzie drewna u pana Andrzejewskiego, przy ulicy Piaskowej 6. W publikacjach z roku 1922. także znajdziemy​ parę ciekawostek​. ​

- "W prasie pojawia się okólnik ostrzegający przed dewastacją​ ​lasów, głównie młodej jedliny i świerczyny, „masowo wykradanej przez ludność w celach ozdobniczych przy różnych uroczystościach​​, a głównie​ ​na tak zwane choinki przed świętami Bożego Narodzenia”. Sklep Związku Nauczycielstwa Powszechnego reklamuje swoje produkty jako „polecane na sezon gwiazdkowy”: ozdoby choinkowe, gry, zabawki, książki, rozmaite papiery i przybory piśmiennicze. Przed świętami organizowano akcje charytatywne na rzecz ubogich. Stowarzyszenie Pań w Zgierzu zapraszało w 1922 r. na Bazarek Świąteczny, który miał miejsce w Sali Towarzystwa Śpiewaczego przy ulicy Zakręt (teraz. Dubois). Organizowano także zbiórki na gwiazdki dla dzieci bezrobotnych"​ - wspomina Magdalena Grabia-Krawczyk z Muzeum Miasta Zgierza.

Mając głębszą wiedzę na temat zwyczajów czy tradycji możemy spojrzeć na święta z ​​innej perspektywy. ​Mamy nadzieję, że Was zainspirowaliśmy i podczas spotkań świątecznych z najbliższymi podzielicie się fragmentami tej historii, tym samym odnajdując ciekawe tematy do rozmów przy wigilijnym stole.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS