Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje rozszerzona definicja odbiorcy uprawnionego do zastosowania ceny maksymalnej za energię elektryczną w wysokości 785 zł/MWh. Dzięki zmianom ze wsparcia skorzystają również najemcy lokali.
Mechanizm ceny maksymalnej za energię elektryczną chroni odbiorców będących m.in. firmami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), jednostkami samorządu terytorialnego czy tzw. podmiotami wrażliwymi, którzy mają podpisaną umowę ze sprzedawcą energii. Od 1 stycznia 2023 r. ochrona w zakresie ceny maksymalnej została rozszerzona również dla podmiotów, które nie mają zawartej bezpośredniej umowy ze sprzedawcą energii – prowadzą działalność w najmowanych lokalach.
Aby wobec najemców mogła być zastosowana cena maksymalna, konieczne jest złożenie oświadczenia odbiorcy uprawnionego przez podmiot udostępniający lokale, który jest jednocześnie stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej lub umowy kompleksowej z przedsiębiorstwem energetycznym.
Oświadczenie powinno zostać złożone do sprzedawcy energii do 31 stycznia 2023 r.
Można je składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną).
Wersja edytowalna wniosku (format DOC) do porania ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Od 1 stycznia 2023 r. katalog odbiorców uprawnionych został rozszerzony o wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz podmioty, które z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia energii elektrycznej w lokalach użytkowanych przez podmioty, o których mowa w lit. b–e Ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz. U. z 2022 poz. 2243 z późn. zm.)
Dla tych podmiotów termin składania Oświadczeń mija 31 stycznia 2023 r.
Na stronie PGE m.in.
Cena maksymalna dla odbiorców uprawnionych z grupą taryfową A, B, C oraz R wynosi 785 zł/MWh (pod warunkiem złożenia oświadczenia). Cena nie zawiera podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Źródło: PGE