Refundacja poniesionych kosztów podatku VAT dotyczy gospodarstw domowych, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego.
Zwrot przysługuje tym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają:
Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek należy składać w urzędzie gminy (gmina może delegować do wykonania tego zadania podległe sobie jednostki np. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).
Wniosek o refundację podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r. jest dostępny stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Refundacja podatku VAT będzie dotyczyć ok. 300 tys. gospodarstw domowych.
W 2023 roku w ramach obowiązującej ustawy mrożącej ceny gazu obowiązuje ustalona maksymalna cena za gaz na poziomie 200,17 zł netto/MWh. Stawką objęci są odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej.
Obok gospodarstw domowych do tej grupy należą też:
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Rekompensata podatku VAT przysługuje za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r. Oznacza to, że załączona faktura powinna obejmować rzeczywisty odczyt gazomierza. Faktura prognozowana nie jest podstawą do wypłaty refundacji podatku VAT.
Wniosek składany do 29 lutego 2024 r.
Wniosek składany po dniu 29 lutego 2024 r.
Jeżeli wniosek składany jest po raz pierwszy przed 31 lipca 2023 r., dochód określany jest na podstawie dochodu w 2021 r.
Na podstawie ulotki dla wnioskodawcy (załącznik do poradnika)