Menu główne

Wystawa "forMY - POWIDOKI 2023"

zaproszenie na wernisaż wystawy
Data wydarzenia: 
from 06.06.2023, godz. 18:00 to 18.06.2023, godz. 20:00
Organizator: 
Miejski Ośrodek Kultury (MOK) w Zgierzu
Miejsce wydarzenia: 
Zgierska Galeria Sztuki "Stary Młyn" - ul. Długa 41a (III piętro)

Wystawa pt. "forMY - POWIDOKI 2023" - Facebook wydarzenia

Prace grupy POWIDOKI w składzie: Andrzej Jan Bator (założyciel grupy), Jacek Galewski, Robert Jundo i Maksymilian Kreutz Majewski. 

  • wernisaż wystawy: 6 czerwca 2023 r. godz. 18:00
  • wystawa czynna: do 18 czerwca 2023 r. (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-20:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach pracy kina); 

Wystawa inauguruje nowy projekt artystyczny Grupy. 

Serdecznie zapraszamy - Facebook wydarzenia 

Wstęp wolny. 


Zapraszamy na kolejną wystawę do Zgierskiej Galerii Sztuki. Wernisaż jest zaplanowany na wtorek 6 czerwca, na godz. 18:00. Tym razem będzie można podziwiać prace Andrzeja Batora (założyciela grupy), Maksymiliana Majewskiego, Roberta Jundo oraz Jacka Galewskiego - członków Okręgu Łódzkiego ZPAP i jednocześnie absolwentów Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawa potrwa do 18 czerwca, wstęp wolny. Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-20:00 (z wyłączeniem śród w godz. 17:00-20:00) oraz w weekendy w czasie trwania wydarzeń MOK oraz projekcji w kinie w Starym Młynie.

"Podczas najnowszej wystawy grupy „Powidoki” w Zgierskiej Galerii Sztuki w Starym Młynie możemy podziwiać osiągnięcia twórcze czterech znakomitych artystów. Patrząc na prace tych autorów, prezentowane na kolejnej już wystawie, można odnieść wrażenie, że to spotkanie czterech tytanów sztuki, których siła objawia się w niezwykle wyrazistym i wzajemnie odmiennym kreowaniu formy jako własnego plastycznego znaku. Forma staje się u każdego z nich abstrakcyjnym symbolem czasoprzestrzeni, syntezą jedności zjawisk kumulujących się w naszej świadomości, zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości. Każdy z tych wrażliwych artystów intuicyjnie pragnie zgłębić tę syntezę i jednocześnie przedstawić ją jako pełnię plastycznego wyrazu.

Nazwa grupy pochodzi od pojęcia estetycznego „Powidok” stworzonego przez Władysława Strzemińskiego. Do grupy należą członkowie Okręgu Łódzkiego ZPAP i jednocześnie absolwenci Łódzkiej ASP. Założyciele grupy -Andrzej Bator i Maksymilian Majewski zaprosili do współpracy nauczycieli akademickich Roberta Jundo i Jacka Galewskiego. Od tej pory wspólnie realizują ambitną misję kontynuowania tradycji i upowszechniania wiedzy o osiągnięciach artystów łódzkiej Awangardy, a ich artystyczny dorobek stanowić będzie inspirację dla przyszłych twórców.

Była to ważna decyzja stworzenia grupy przez artystów uprawiających sztukę abstrakcyjną opartą na zdobyczach nowoczesnej plastyki, ale także przypomnienie postaci Władysława Strzemińskiego i jego wielkiego wkładu w ten dorobek artystycznych idei. Grupa „Powidoki działa od 2017 roku, równo sto lat od powstania Awangardy Łódzkiej. To właśnie pierwszy cykliczny projekt, „Śladami Władysława Strzemińskiego” był poświęcony jej wybitnemu patronowi.

Grupa zrealizowała szereg wystaw w galeriach sztuki w Łodzi oraz w miejscowościach, w których tworzył i pracował Władysław Strzemiński. Obecna wystawa prezentowana w Zgierskiej Galerii Sztuki w Starym Młynie należy do nowego cyklu pt: „ForMy”. Projekt - realizowany pod Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego i Łódzkiego Domu Kultury - jest ważny ze względu na promocję łódzkiego środowiska artystycznego, jego tradycji i osiągnięć dla sztuki polskiej.

Artyści grupy „Powidoki” poświęcają się tworzeniu w konwencji abstrakcji, jednak nie oznacza to,że sztuka abstrakcyjna i konceptualna jest dla nich zerwaniem tradycji estetycznych poprzednich epok, widać to w wymagającym podejściu do swoich dzieł, staranności warsztatu, cyzelowaniu formy, harmonii kompozycji. Ta sztuka nie jest już jak dawniej rodzajem dialogu z rzeczywistością, poprzez naśladowanie i przetwarzanie jej kształtów, ale odsyła jakby na wyższy poziom wyobraźni pozwalający na stworzenie formy będącej treścią samą w sobie – ponieważ właśnie czysta forma jest treścią dla sztuki konceptualnej.

Można więc żartobliwie powiedzieć, że przerost formy nad treścią jest naczelną zasadą dla artystów tworzących sztukę abstrakcyjną. Jednocześnie występuje silna tendencja do syntezy i ujednolicania formy plastycznej, co określa kres dążeń twórców. Jednak z pewnością grupa „Powidoki” wzbogacać będzie swój twórczy potencjał nowymi wizjami pięknych form.

Abstrakcja to jakby oderwanie formy od rzeczywistości, umiejscawia sztukę poza nią, w sferze metafizycznej. Dominującym elementem spajającym ją ze światem jest rytmizacja użyta świadomie przez czterech artystów , aby podkreślić jeszcze bardziej swoje artystyczne intencje. Rytm i pulsowanie przybiera w ich pracach odmienny wyraz i natężenie w zależności od środków plastycznych jakimi się posługują. Poza tym otwartość kompozycji, ich przestrzenność, niezależnie od rozmiarów prac jest nawiązaniem do, nieograniczoności wszechświata jako niewymiernej transcendentnej całości wypełnionej wszystkimi formami. Jest to widoczny element, który łączy artystyczne wizje członków grupy. Stosując odmienne techniki przy tworzeniu swych dzieł, zawsze też pokazują kunszt i elegancję zawarte w szczegółach kompozycji, precyzyjnej kresce, wysublimowanej kolorystyce, gradacji waloru i faktury.

Jednak patrząc na prace czterech artystów z Grupy „Powidoki” od razu widoczne jest jak w odmienny sposób każdy z nich posługuje się formą. Indywidualny wybór plastycznej wypowiedzi to wynik złożonego procesu doskonalenia warsztatu, czyli po mistrzowsku posługiwania się różnorodną formą. Andrzej Bator, Maksymilian Majewski, Robert Jundo i Jacek Galewski z pewnością osiągnęli ten cel dążeń twórców, aby poprzez dobór formy określić swój niepowtarzalny styl i być rozpoznawalnym artystą . W prezentowanych przez nich dziełach uwidacznia się odmienny temperament, odmienny rodzaj percepcji i inspiracji, które artyści czerpią z wewnętrznych przeżyć i kontemplacji świata. W swoich kompozycjach ukazują własny świat stylistyk, cztery bardzo różniące się formą wizje sztuki konceptualnej , opartej na bazie współczesnej plastyki - Konstruktywizmu, kubizmu, malarstwa gestu, fowizmu. Każdy z nich określa swój warsztat w odmienny i spektakularny sposób tworząc dzięki użytym tam technikom graficznym, cyfrowym, malarskim, instalacjom, kolażowym, bogate spektrum kompozycji abstrakcyjnych poruszających wyobraźnię i wzbudzających emocje.

Jest to sztuka uprawiana dla tworzenia formy scalonej z treścią, ukazania czystej formy, która sama w sobie jest treścią. Stwarza nowe estetyczne wartości, ale także odsyła nas do tradycji rozwoju sztuki abstrakcyjnej i konceptualnej, której prekursorzy szokowali swoim odmiennym podejściem do koncepcji dzieła sztuki. Aby zmieniła się percepcja sztuki dzięki poszerzeniu jej aspektów na abstrakcję i konceptualizm. niebagatelny wpływ miał na to rozwój nowoczesnej psychologii i znaczenia podświadomości i złożoności ludzkiej psychiki.

Łódzka Grupa Artystyczna „Powidoki” Cztery indywidualności ukazującej ideę formy w procesie twórczym, jakby cztery głosy zjednoczone we wspólnym chórze artystycznej niesamowicie interesującej kakofonii a jednocześnie harmonii - to ocenią odbiorcy tej interesującej wystawy." Ewa Tomporek-Fukuoka  

Źródło: Stary Młyn

Załączniki: 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu w 2023 r.

Od 1 czerwca 2023 roku stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o...
19931
Usuń

Komunikat ZUS

Od 1 czerwca 2023 r. obsługa klientów w Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Zgierzu z ul. Długiej 43 zostanie przeniesiona na ul....
26127
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

Rekrutacja i postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2023/2024: do Miejskiego Żłobka im. Koziołka Matołka w Zgierzu;  do przedszkoli i oddziałów...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 30 listopada 2023 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS