Nie ma zakazu tworzenia nowych imion. Na przykład w latach 80. rodzice chcieli nadać synowi imię Solidariusz, ale kierownik USC nie wyraził na to zgody, bo nie było takiego w wykazie. Obecnie urzędnik, jeżeli w takim przypadku ma wątpliwości (bo imię nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite, obraźliwe i mieć zdrobniałej formy), zasięga opinii językoznawców. Dopiero wtedy podejmuje decyzję o rejestracji w aktach stanu cywilnego.
Może to dotyczyć takich imion, jak np. Sony, Strzała, Wawa. Czasami rodzice wybierają imię dla syna czy córki, które noszą artyści lub celebryci, na przykład Paris, gdyż chcą, aby pociecha była w przyszłości tak bogata, jak jej sławna imienniczka Paris Hilton.
W tym roku w Łodzi przyszło na świat ok. 1800 dzieci. Najczęściej maluchy otrzymują tradycyjne imiona: Julia, Lena, Zuzanna, Hanna, Jan, Jakub, Antoni, Filip, ale również bardziej oryginalne, jak Dobromir i Nikodem. Do wyboru jest około 500 imion dla chłopców i dziewczynek. Do łask wrócił Makary i Benedykt, ale również Ludwik, Stefan i Leopold.
Króluje Julia i Jan
Upodobania rodziców, jeżeli chodzi o nadawanie imion nowo narodzonym dzieciom, niewiele się zmieniły w tym roku w porównaniu z ubiegłym. Potwierdzają to dane z Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi, gdzie sporządzane są akty urodzenia. Prym wiedzie Julia, która wyprzedziła Lenę, Hanna i Zuzanna są tak samo popularne. Natomiast Jan zastąpił królującego przez ostatnie dwa lata Jakuba. Generalnie rodzice nadają swoim nowo narodzonym dzieciom tradycyjne imiona znane od dziesiątków lat.
Najczęściej nadawane w ubiegłym roku imiona żeńskie: Julia (259), Hanna (240), Zuzanna (240), Maja (232), Lena (228)
Wśród męskich imion prym wiodą: Jan (262), Jakub (249), Antoni (226), Kacper (180), Filip (165)
Imiona obcobrzmiące, które np. można nadać dziecku: Lukas, Noemi, Joshua, Margarita, Leo, Miranda, Liwia, Warius, Cezariusz, Melisa, Mila, Wenus.
Elżbieta Włodarczyk
Na podst. "Express Ilustrowany" z dnia 23.03.2015 r.