"Nasi bohaterowie. Zgierzanie na frontach II wojny światowej" - wystawa czasowa Facebook wydarzenia.
Po klęsce w wojnie obronnej 1939 r. Zgierz został włączony bezpośrednio do III Rzeszy, jako część prowincji Kraju Warty. Okupacja niemiecka potrwała długie lata. Zakończyła się 17 stycznia 1945 r., wraz z wyparciem z miasta sił niemieckich, przez nacierające ze wschodu oddziały Armii Czerwonej. Po latach terroru, represji i cierpień mieszkańcy mogli odetchnąć z ulgą.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia, w przededniu osiemdziesiątej rocznicy zakończenia w Zgierzu okupacji niemieckiej, zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej "Nasi bohaterowie. Zgierzanie na frontach II wojny światowej". Wystawa przybliży niezwykłe losy wybranych mieszkańców, którzy w wyniku burzliwych wydarzeń podejmowali walkę o wolną ojczyznę w kraju i w odległych zakątkach świata – kierowców, artylerzystów i czołgistów, marynarzy i lotników; żołnierzy wojsk regularnych, partyzantów i konspiratorów. Nie zapomnimy o sanitariuszach, harcerzach czy matkach rodzin, które na co dzień walczyły z okupacyjną rzeczywistością. Wystawa stanowi hołd dla ich odwagi, determinacji i poświęcenia.
O oprawę plastyczną wystawy zadbał, zgierzanin, znany rysownik i grafik, współpracujący z Muzeum Miasta Zgierza – Michał Arkusiński. Michał jest twórca komiksów takich jak: "Edelman", "Zgierskie wątki – historia zarysowana", komiksowej adaptacji "Dziennika" Dawida Sierakowiaka, W październiku 2023 roku Arkusiński wydał swój pierwszy oficjalny, autorski album komiksowy zatytułowany "Historie środka", który ukazał się w wydawnictwie Mandioca. Dodatkowo wymienić należy także ilustracje do animacji w serii filmów dokumentalnych dla telewizji Polsat, takich jak „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” oraz ilustracje do produkcji telewizyjnej TVP Historia pt. "Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz".
Arkusiński jest od lat 80. blisko związany z łódzką sceną undergroundową z kręgu muzyki alternatywnej. Od prac związanych z kulturą niezależną rozpoczynał swoją działalność graficzną. Projektuje plakaty łódzkiego cyklu alternatywnych koncertów "Wunder Wave", okładki winyli znanych zespołów punkowych, takich jak The Analogs. W ostatnich latach wśród jego realizacji pojawiły się również wydawnictwa płytowe sceny hip-hop, w tym projekt okładki płyty O.S.T.R. "Jazz w wolnych chwilach".
Źródło: Muzeum Miasta Zgierza