wernisaż wystawy malarstwa
Aleksandry Chmielewskiej pt. "Kolor i ja"
13 czerwca 2015 r., godz. 12:00
Stacja Nowa Gdynia
ul. Sosnowa 1
Aleksandra Maria Chmielewska z d. Bukała
Urodziła się w Łodzi w kwietniu 1947 r., magister matematyki. Ukończyła Wydział Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny Uniwersytetu Łódzkiego, kierunek matematyka w 1970 r. Pracowała w swoim zawodzie do 2007 r. Od 2011 r. rozwija swoje umiejętności malarskie na zajęciach plastycznych w Łódzkim Domu Kultury prowadzonych przez mgr Martę Siedlecką-Sidor. Obecnie zajęcia prowadzi mgr Jacek Świgulski. 27 kwietnia 2011 r. została członkiem Klubu Plastyka Amatora przy ŁDK, a 23 maja 2013 r. została członkiem Stowarzyszenia Plastyków Amatorów w Łodzi - będących pod opieka artystyczną prof. Ryszarda Hungera. Obecnie jest członkiem zarządu SPA i KPA, a w kwietniu 2013 r. była komisarzem Wystawy SĄSIEDZI w Galerii Forum w Domu Literatury w Łodzi. Kuratorem wystawy był prof. Ryszard Hunger.
Uczestniczyła w 6 plenerach malarskich. Brała udział w ponad 20 wystawach zbiorowych w Łodzi i Polsce. W czerwcu 2015 r. wzięła udział w wystawie zbiorowej pt. INDYWIDUALNOŚCI w Galerii COBRO - Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, kuratorem wystawy był prof. Ryszard Hunger.
Pierwszą indywidualną wystawę pt. MOJEDWALATA miała we wrześniu 2013 r. w Galerii IN BLANCO, BOK LUTNIA w Łodzi. W październiku 2013 r. po wystawie ukazał się artykuł w Dzienniku Łódzkim pt.: Temperament, geometria i talent redaktora Pawła Patory. Drugą swoją wystawę pt. ECOLIVE miała w maju 2014 r. w Galerii KAWIARNIA Łódzkiego Domu Kultury.
Obecna wystawa pt. KOLOR TO JA jest trzecią indywidualną prezentacją jej prac.
Jej pasją jest malarstwo i sport. Kocha kolor! Maluje ecoliną, tuszem i akrylem.
Malarstwo Aleksandry Chmielewskiej wyrasta z samej przyjemności malowania, spontaniczności gestu oraz swobody i biegłości kreślonej linii. Natura pełniąca początkowo rolę modela, zwłaszcza w pracach studyjnych, staje się stopniowo, źródłem inspiracji prowokującym nowe rozwiązania.
Artystka otwarta na świat, czerpiąc z całego bogactwa warsztatowych możliwości, realizuje swe malarskie wizje, podkreślając istotę samego procesu tworzenia. Jej malowanie to ciągłe stawanie się plamy, przenikanie koloru, rozpływanie linii i ponowne podkreślanie. Proces twórczy, z całą swą technologiczną specyfiką, staje się czynnością naturalną i uzasadnioną, jedyną i niezbędną w kontakcie ze światem.
Barwne kontrasty, dynamiczne rozstrzygnięcia, przyjemności czystego koloru, tworzą wewnętrzne napięcia lub zaskakujące dekoracyjne struktury. Obserwując przemiany jakie zachodzą w malarstwie Aleksandry Chmielewskiej, mierzone cyklami prac, doskonaleniem techniki i odwagą podejmowanych decyzji, dostrzegamy krystalizowanie się pewnego stylu, gdzie rozum i intuicja stapiają się w jedno, dając oryginalną wypowiedź.
prof. Ryszar Hunger
Nagrody i wyróżnienia:
Stacja Nowa Gdynia
ul. Sosnowa 1