W Zgierzu odbyła się zorganizowana z inicjatywy zgierskich policjantów debata z młodzieżą pod nazwą "DOPALACZE - problem czy niepotrzebna panika". Ten pomysł został zrealizowany dzięki nieocenionej pomocy pani pedagog z Gimnazjum nr 3 Joanny Sędzickiej oraz Pełnomocnika ds. Młodzieży pani Renaty Malinowskiej-Karolewskiej. Debata została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zgierza oraz gazety PANORAMA ZGIERSKA z redaktorem Michałem Kaźmierczakiem na czele, który pełnił rolę moderatora dyskusji.
Adresatami przekazu była młodzież z klas pierwszych gimnazjum nr 3 w Zgierzu, która z wyraźnym zainteresowaniem wysłuchała słów pani Niny Kalisty - terapeutki leczenia uzależnień odnoszących się do problematyki zażywania dopalaczy. Głos w sprawie dopalaczy zabrali kolejno pan Prezydent Przemysław Staniszewski, Naczelnik Wydziału Oświaty i przedstawiciele zgierskiej policji.
Wszyscy zgodnie przyznali, że pojawienie się tych używek stanowi bardzo duże i realne zagrożenie dla zdrowia i życia nastoletnich mieszkańców naszego miasta. Młodzież również podzieliła zdanie dorosłych podkreślając jednak, że niekiedy boją się powiedzieć "nie" w obawie reakcji środowiska rówieśników. Zgodnie przyznali, że trzeba wykazać się odwagą i mieć silną osobowość nie ulegającą manipulacji, by stanowczo odmawiać i nie dać się ponosić tzw. trendom. Pani terapeutka apelowała by młodzież nie godziła się na taki stan rzeczy, by młodzi ludzie potrafili powiedzieć zwyczajnie "NIE... nie podoba mi się to co robisz ze swoim życiem, nie akceptuję tego". Na podsumowanie debaty wniosek wysnuwa się jeden - dorośli mogą mówić, apelować, ale nic tak nie przemawia jak żywy przykład i przekaz na płaszczyźnie rówieśnik - rówieśnik. Z racji tego, że spotkanie spotkało się z dużą akceptacją i zadowoleniem planujemy, by już w nowym roku szkolnym dotrzeć z takimi spotkaniami do pozostałych gimnazjów.
Nieco inny pomysł na profilaktykę mieli policjanci ze strykowskiego komisariatu. Na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Bratoszewicach uczestniczyli w pikniku profilaktycznym zorganizowanym przy współpracy z Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod hasłem "STOP PIJANYM KIEROWCOM". Podczas pikniku rozstrzygnięty został m. in. konkurs na "List adresowany do nietrzeźwego kierowcy". Młodzież stworzyła też makietę, w której zawarła informację o dramatycznych wypadkach drogowych z udziałem pijanych uczestników ruchu drogowego.
W Głownie postawiono na propagowanie zdrowego stylu życia poprzez sport. Rodzinne bieganie w Głownie było nie tylko sportową rywalizacją, ale przede wszystkim doskonałym sposobem na rodzinne, aktywne spędzanie wolnego czasu, na rodzinną, wielopokoleniową rekreację i sport z zachowaniem zasad Fair Play. To sposób na wzmacnianie więzi rodzinnych i propagowanie zdrowego stylu życia wolnego od nałogów. To dlatego w ramach tegorocznego pikniku społeczność głowieńska włączyła się w ogólnopolską Akcję Profilaktyczną PAT.
Była to już trzecia edycja happeningu w ramach programu profilaktyki Komendy Głównej Policji pod hasłem "Profilaktyka a Ty" z symbolicznym "Zrywem Wolnych Serc", do którego władze miasta, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przedstawiciele Policji zaprosili tym razem zarówno głownian, jak i osoby z zewnątrz, które przy okazji pikniku biegowego gościły w naszym mieście. Zryw polegał na wspólnym wybijaniu przez 60 sekund rytmu serca - serca wolnego od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka.
09.06.2015 r.
www.policja.zgierz.pl