Formuła konkursu przewidywała przedstawienie historii regionu w powiązaniu z ważnym miejscem patriotycznym i pozwoliła łączyć przeszłość ze współczesnością. Uczestnicy mieli zaledwie dwa miesiące na zebranie i opracowanie materiałów. Pozyskali je przy pomocy ekspertów z Muzeum Miasta Zgierza, Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Towarzystwa Przyjaciół Zgierza. Przeprowadzili wywiady ze świadkami historii.
- Dużym przeżyciem był dla nich udział w Obchodach 73. rocznicy rozstrzelania stu Polaków w Zgierzu i rozmowa z rodzinami ofiar oraz odwiedzenie miejsc pamięci w naszym regionie. Poznali ludzi z pasją działających w Stowarzyszeniu Historycznym "Strzelcy Kaniowscy" - twierdzi Liliana Sobieska-Jędruszczak, jedna z opiekunek młodzieży.
Sukces jest tym większy, że na konkurs napłynęło aż 518 prac uczniowskich od 1120 osób. Cała grupa wybiera się 3 października do Warszawy na uroczystą galę wręczenia nagród.
Zespoły nagrodzone:
1. Katarzyna Stępień, Aleksandra Góral, Jakub Wojtaszczyk za Prezentację multimedialną z filmami pt. "Bieg historii Pułków Chwały" o 28 i 31 Pułku Strzelców Kaniowskich
2. Natalia Grzybowska i Kamil Florczak za audycję radiową "Plac Stu Straconych w Zgierzu"
Zespół wyróżniony:
1. Karolina Olczak, Klaudia Budzińska, Anna Krzemińska, Michalina Eljasik za prezentację multimedialną "Stefania Kuropatwińska - pionierka zgierskiej oświaty"
Opiekunki: Ewa Jaskuła, Liliana Sobieska-Jędruszczak
Prestiżu konkursowi nadał również skład jury, któremu przewodniczył Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Andrzej Krzysztof Kunert, a w którym zasiadali ponadto:
Teresa Baranowska - dyrektor biura Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Włodzimierz Karczmarczyk - architekt, artysta-plastyk, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Zofia Teresa Kozłowska - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego
Anna Kwiatkowska - redaktor programu TVP Historia
Adam Stasiński - kustosz Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Okręgu Warszawa
Jerzy Tomczyk - kustosz Centrum Weterana Wojsk poza Granicami
Michał Zabłocki - producent filmowy, scenarzysta, autor książek o filmie, wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej
Aleksander Rowiński - sekretarz Jury, prezes Zarządu Oficyny Literatów Rój Film
Informacja o konkursie: http://www.pamiecnieustajaca.pl/pl/2014-2015/aktualnosci