Menu główne

Szlaki i trasy

 

Szlaki turystyki pieszej

W Zgierzu rozpoczynają się i kończą dwa szlaki przeznaczone do uprawiania turystyki pieszej:

Proponujemy Państwu również ciekawe trasy czerwonym "Szlakiem Okolic Łodzi" - z powodu znacznej długości (ok. 35 km) został on podzielony na trzy krótsze odcinki: 

Zapraszamy też na: 

Propozycja korzystania z tej formy spędzania wolnego czasu jest skierowana do wszystkich "piechurów" zarówno dużych, jak i małych, kochających bezpośredni kontakt z przyrodą. W czasach ciągłego pośpiechu, korzystania z dobrodziejstw cywilizacji - turystyka piesza jest niemal lekarstwem na codzienną gonitwę.

Trasy rowerowe

Amatorzy dwóch kółek mogą skorzystać z malowniczych tras rowerowych. Zapraszamy całe rodziny, bez względu na wiek i płeć, do czynnego wypoczynku i relaksu na wybranej trasie wycieczki rowerowej:

Polecane strony: 

Kontakt z przyrodą, krajobrazy, świeże powietrze, rozwijanie sprawności ruchowej, profilaktyka zdrowotna, odprężenie psychiczne - to tylko niektóre atuty poruszania się na rowerze. Ta forma komunikacji staje się z roku na rok coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród proekologicznej młodzieży. Jazdę na rowerze można uprawiać niezależnie od pory roku, miejsca zamieszkania czy wykonywanego zawodu.

Szlaki turystyczne regionu łódzkiego (archiwum) 

Szlaki turystyczne dla rowerzystów pokazują największe atrakcje regionu 

W regionie łódzkim jest prawie sto szlaków rowerowych, podzielonych tematycznie. Poruszając się rowerowym szlakiem można ruszyć śladami, np. Stanisława Reymonta (między Skierniewicami a Łodzią), obejrzeć miejsce bitwy nad Bzurą (w okolicach Kutna) czy odkryć historię braci czeskich i sklep z czeskim piwem w Zelowie. Kto woli bliskość przyrody może objechać szlakiem cały Zalew Sulejowski lub zwiedzać gospodarstwa agroturystyczne. Do istniejących szlaków wciąż dołączają nowe. Jeszcze w te wakacje powstać ma m.in. szlak upamiętniający św. Maksymiliana Kolbego, prowadzący z Pabianic do Zduńskiej Woli.

Szlaki rowerowe nie są ścieżkami dla rowerów, ale trasami wytyczonymi po zwykłych drogach publicznych. - Jednak wszystkie szlaki są wypróbowane przez doświadczonych rowerzystów - mówi Tomasz Dronka z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, pracującego przy wytyczaniu szlaków. Zazwyczaj prowadzą one po mało uczęszczanych asfaltowych drogach, ale może znaleźć się odcinek leśny lub wykorzystujący drogę dla rowerów.

Szlaki rowerowe w regionie łódzkim mają od kilku do nawet dwustu kilometrów. Kolorem czerwonym zazwyczaj oznaczone są szlaki krajowe i międzynarodowe, niebieskie to trasy regionalne, a żółte i zielone - lokalne. Zasada ta nie jest jednak zawsze przestrzegana. Na który szlak się zdecydować? - Wybierając trasę, warto znaleźć jedną, większą atrakcję, która stanowić będzie główny cel wyprawy, tam się zatrzymać i wrócić do domu inną drogą - mówi Tomasz Dronka.

Pomysły na ciekawe trasy można znaleźć w bezpłatnej, ale trudno dostępnej książce "Szlaki rowerowe województwa łódzkiego" wydanej kilka lat temu przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Opisy tras dostępne są także na stronie internetowej www.ziemialodzka.pl. Do tras dołączone są opisy mijanych po drodze miejscowości. Przebieg szlaków rowerowych można też znaleźć na mapach turystycznych.

Pomysły na ciekawe wycieczki po szlakach rowerowych regionu:

  • Po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Liczy sobie 74 km i ma dwie pętle, przecinające się w Buczku. Duża wiedzie z Łagiewnik, mała w kierunku Brzezin. Uznawana za jedną z najładniejszych ze względu na ciekawy teren i widoki. Po drodze można zobaczyć ostatnie fragmenty puszczy łódzkiej, a zbaczając - unikatową kolekcję starych żelazek w brzezińskim muzeum.
  • Droga do Żubrów. Oznaczona jest kolorem czerwonym i ma 20 km. Prowadzi ze Smardzewic przez ośrodek Hodowli Żubrów w Książu do Inowrocławia.
  • Szlak im. Juliana Tuwima. Niebieski szlak liczący 43 kilometry. Prowadzi z Tomaszowa do Zakościela, przez okolice związane z młodością poety. Po drodze można obejrzeć atrakcyjny skansen rzeki Pilicy.

Matylda Witkowska
"POLSKA Dziennik Łódzki" z dnia 05.07.2011 r.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

21587
Usuń

Przerwy w dostawie wody

W dniu 19 lipca 2024 roku w godzinach 08:00-14:00: ul. Polna numery 32-34.   Za wynikające z tego powodu utrudnienia przepraszamy. Spółka "Wodociągi...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 31 sierpnia 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS