Wystawa pamiątek związanych z życiem codziennym w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zwiedzający mogą przejść się ulicą, stanąć w kolejce do sklepu mięsnego, czy obejrzeć co centrala dowiozła do kiosku RUCH-u. Oczywiście nie zabraknie domowego zacisza, gdzie masy pracujące miast i wsi mogły odpocząć i zrelaksować się po wykonaniu kolejnych norm z planu pięcioletniego. Dla zwiedzających otworem stanie bufet zakładowy, który podczas Nocy Muzeów (14.05.2016 r.) będzie serwował dania charakterystyczne dla minionego ustroju.
Ekspozycja zaaranżowana jest w sposób kojarzący się z pop-kulturą i hasłem "bareizm", jako nawiązanie do reżysera Stanisława Barei i jego filmów ośmieszających realia życia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Tą wystawę ze wzruszeniem obejrzy każdy zwiedzający, który młodość przeżył w PRL-u, a z ciekawością i ze zdumieniem wychowankowie III RP.
Tytuł wystawy "Opakowanie zastępcze" ma tłumaczyć pokazane zjawiska nakreślając problemy, które kryły się za tymi z pozoru zabawnymi, czy sentymentalnie dziś wspominanymi zjawiskami. O przyczynach zainscenizowanych sytuacji będzie można przeczytać na przygotowanych do wystawy tablicach.