Menu główne

XXII sesja Rady Miasta Zgierza

XXII sesja Rady Miasta Zgierza

Przewodniczący Rady Miasta Zgierza zaprasza na XXII sesję Rady Miasta Zgierza na dzień 31 maja 2016 r. na godz. 10:00. Sesja odbędzie się w sali konferencyjnej nr 114 Urzędu Miasta Zgierza, plac Jana Pawła II 16.

Miejsce: 
Urząd Miasta Zgierza - plac Jana Pawła II 16 (sala konferencyjna nr 114)
Data wydarzenia: 
31.05.2016

Przebieg relacji

Porządek obrad sesji

Projekty uchwał

Pkt 1. porządku obrad
Otwarcie sesji.

Pkt 2. porządku obrad
Uwagi do porządku obrad.

Pkt 3. porządku obrad
Uroczyste wręczenie tytułów honorowych "Zasłużony dla miasta Zgierza".

Pkt 4. porządku obrad
Wręczenie nagród Prezydenta Miasta Zgierza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury za rok 2015.

Pkt 5. porządku obrad
Wręczenie nagród laureatom zgierskiej edycji XXII Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych".

Pkt 6. porządku obrad
Wręczenie nagród w "Konkursie 1050-lecie chrztu Polski" oraz listów gratulacyjnych za osiągnięcia uczniów zgierskich gimnazjów w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych - Łódzkiego Kuratora Oświaty za rok szkolny 2015/2016.

Pkt 7. porządku obrad
Przyjęcie protokołu z XXI sesji.

Pkt 8. porządku obrad
Interpelacje i zapytania radnych oraz wnioski osiedli.

Pkt 9. porządku obrad
Zapytania mieszkańców.

Pkt 10. porządku obrad
Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania.

Pkt 11. ppkt a) porządku obrad
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Miasta Zgierza na II półrocze 2016 r.

Pkt 11. ppkt b) porządku obrad
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu i zmian w budżecie miasta Zgierza na rok 2016 w zakresie zadań własnych i zadań z zakresu administracji rządowej zleconych miastu.

Pkt 11. ppkt c) porządku obrad
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasto Zgierz na lata 2016-2029.

Pkt 12. porządku obrad
Sprawozdanie z działalności jednostek pomocniczych w obecnej kadencji Rady Miasta Zgierza.

Pkt 13. porządku obrad
Informacja Przewodniczącego Rady Miasta Zgierza z działalności między sesjami.

Pkt 14. porządku obrad
Sprawozdanie Prezydenta Miasta Zgierza z prac między sesjami.

Pkt 15. porządku obrad
Zapytania, oświadczenia i wolne wnioski.

Pkt 16. porządku obrad
Zamknięcie obrad sesji.

Pkt 1. porządku obrad

Otwarcie sesji.

Przewodniczący Rady Miasta Zgierza R. Gajda na podstawie listy obecności stwierdza kworum i tym samym prawomocność obrad. Otwiera XXII sesję Rady Miasta Zgierza. Wita wszystkich przybyłych na dzisiejszą sesję.

Pkt 2. porządku obrad

Uwagi do porządku obrad.

Przewodniczący RMZ proponuje wprowadzenie do porządku obrad projekty uchwał w sprawach:

a)      wyrażania woli przystąpienia Gminy Miasta Zgierza do realizacji projektu pn. Zgierskie szkoły inkubatorem cyfrowych kompetencji uczniów przydatnych w "zawodach przyszłości", w ramach poddziałania XI.1.2 Kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 – w punkcie 11 ppkt d): głosowanie: za – 17, przeciw – 0, wstrzym. – 0,

b)      wyborów Rady Osiedla Krzywie-Chełmy w Zgierzu – w punkcie 11 ppkt e): głosowanie: za – 18, przeciw – 0, wstrzym. – 0,

c)      wyborów Rady Osiedla Rudunki w Zgierzu - w punkcie 11 ppkt f): głosowanie: za – 18, przeciw – 0, wstrzym. – 0,

d)      nadania Tytułu Honorowego "Zgierski Dawca Krwi" – w punkcie 11 ppkt g): głosowanie: za – 17, przeciw – 0, wstrzym. – 0.

 

Porządek obrad po zmianach został przyjęty w głosowaniu: za – 18, przeciw – 0, wstrzym. – 0.

Pkt 3. porządku obrad

Uroczyste wręczenie tytułów honorowych "Zasłużony dla miasta Zgierza".

Uchwałą nr XX/244/16 z dnia 31 marca 2016 r. w sprawie nadania tytułu honorowego "Zasłużony dla Miasta Zgierza", Rada Miasta Zgierza nadała Tytuły Honorowe pani Małgorzacie Rosołowskiej-Pomorskiej i panu Mariuszowi Świątczakowi.

Uhonorowani tytułami odbierają gratulacje od władz miasta. Dziękują za wyróżnienie.

 

Pkt 4. porządku obrad

Wręczenie nagród Prezydenta Miasta Zgierza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury za rok 2015.

Głos zabiera Z-ca Prezydenta B. Bączak.

W kategorii artysta profesjonalny, nagrody otrzymuje pani Agnieszka Pawiak (na wniosek Muzeum Miasta Zgierza).

Pani Agnieszka Pawiak – Kaczmarek ukończyła studia w Instytucie Plastyki Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej uzyskała w pracowni prof. Ryszarda Osadczego w 1994 roku. Od 1994 roku pracuje jako nauczycielka plastyki, od 2015 r. jako instruktor plastyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów „Młyn". Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Częstochowie, Łodzi, Rzeszowie, Lęborku, Gdańsku, Krynicy itd. Swoje prace prezentowała podczas wystawy „Cztery plus cztery" w galerii „ART" w Glauchau i podczas wystawy zbiorowej Polscy Artyści Dzieciom - w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Trzy lata temu, podczas Zgierskiej Nocy Muzeów, Muzeum Miasta Zgierza rozpoczęło cykl ekspozycji pod nazwą „Zgierskie Sagi Artystyczne". Cykl, który prezentuje dokonania artystyczne znanych zgierskich rodzin, najbardziej znaczących i dla sztuki o tematyce zgierskiej i z racji ich wkładu w powstawanie i rozwój tradycji artystycznych Zgierza. W tym roku, jubileuszową, X Zgierską Noc Muzeów uświetniła ekspozycja dokonań artystycznych rodziny Jerzego Wieczorka - znanego zgierskiego artysty - dokumentalisty, malarza, rysownika, kolekcjonera, społecznika oraz żołnierza Armii Krajowej. Agnieszka Pawiak-Kaczmarek jest wnuczką Jerzego Wieczorka. Godnie kultywuje tradycje artystyczne oraz społeczne swojego Wielkiego Dziadka.
Na szczególną uwagę w działalności artystycznej Pani Agnieszki zasługuje społeczna postawa edukacyjna wobec dzieci i młodzieży.

W kategorii artysta amator, nagrody otrzymują:

1. „ZGIERSKIE JEŻYKI” (wnioskodawca Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Zgierzu)

Zespół  składa się z pięciu uczniów (zgierzan) Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zgierzu.  Zespół w 2015 roku zdobył:
I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Rzeszowie,
I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowym w Mławie
I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Kameralnych w Stalowej Woli
III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu Zdroju
I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej we Wrocławiu
Ponadto w 2016 roku:
II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Mławie
I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Kluczborku  
Zespół prezentuje z bardzo dobrym skutkiem wysoki poziom artystyczny. Ogromnym sukcesem było zdobycie I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach organizowanych przez Ministerstwo Kultury.  Zespół dał wiele koncertów, również na terenie miasta.

2. ZESPÓŁ TAŃCA NOWOCZESNEGO K2 (wnioskodawca Zgierska Spółdzielnia Mieszkaniowa)

Zespół od 17 lat działa w Spółdzielczym Domu Kultury „SEM”. W tym czasie zdobył szereg na gród na festiwalach w kraju i zagranicą. Występował w Teatrze Roma”, „Buffo” w Warszawie, zdobył główną nagrodę w Bauska – Łotwa, w Primorsku – Bułgaria – i w Essen. Zespół reprezentował Miasto w różnych wydarzeniach o zasięgu poza miejskim. W tej chwili zespół działa w trzech podgrupach: Małe K2, K2 – Junior, K2 - Kadra, zespół liczy 65 tancerzy dziecięcych
i młodzieżowych. Zespół prezentuje bardzo dobrą formę artystyczną, w ostatnim roku zdobył:
I miejsce – K2 – Junior – Zgierskie Spotkania Taneczne „Drgania Przestrzeni”
III miejsce – K2 – Kadra -  Zgierskie Spotkania Taneczne „Drgania Przestrzeni”
II miejsce – K2 Junior –konkurs w Oświęcimiu
III miejsce – K2 Kadra – konkurs w Warszawie
I miejsce- K2 – Junior – konkurs w Bełchatowie
III miejsce – K2 Kadra - konkurs w Bełchatowie

3. MŁODA GRUPA ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA BORUTA (wnioskodawca  Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej FOLKIER)

Grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca „Boruta" powstała w grudniu 2004 roku. Młoda Boruta - bo tak zgierzanie mówią na tę grupę - reprezentuje nasze miasto oraz kulturę ludową podczas wielu imprez miejskich takich jak:  Święto Miasta Zgierza, Zgierski Kaziuk, jarmarki, wielokrotnie występowała dla Zgierskich Seniorów, brała udział w akcjach charytatywnych np. Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ponadto działalność tej grupy nie ogranicza się do koncertowania wyłącznie w naszym mieście. Grupa dziecięca reprezentowała Zgierz także poza granicami naszego miasta, m.in. w Łodzi, Supraślu podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Kanton, w Kupiszkach na Litwie, Festiwalu EI'RO w Keżmaroku na Słowacji. Jak na tak młodych artystów mogą poszczycić się szerokim zakresem działalności. Trenują pod czujnym okiem kierownika artystycznego i choreografki Zdzisławy Kotulskiej-Hofmokl ucząc się kroków podstawowych, układów tanecznych, elementów strojów ludowych oraz polskiej tradycji, kultury i obrzędowości.

W kategorii podmiot realizujący zadania w zakresie kultury, nagrody otrzymują:

1. SPÓŁDZIELCZY DOM KULTURY „SEM”  (wnioskodawca Zgierska Spółdzielnia Mieszkaniowa)

Spółdzielczy Dom Kultury „SEM” Zgierskiej Spółdzielni Mieszkaniowej istnieje od 40  lat. Na terenie Miasta zawsze zaznaczał się swoja odrębną działalnością: od największej pracowni tkaniny artystycznej, poprzez modelarnie i kluby Muzyki Młodzieżowej lub Klubu Młodych Twórców „Piąte Koło”. Obecnie formą wiodącą jest taniec: działa 9 zespołów tanecznych (około 170 dzieci i młodzieży), koła plastyczne i szachowe, aerobic, lektoraty i Klub Seniora „Złoty Liść”. Spółdzielczy Dom Kultury „SEM” jest organizatorem Ogólnopolskich Zgierskich Spotkań Tanecznych „Drgania Przestrzeni”, w tegorocznej IX edycji wzięło udział ok. 1000 tancerzy. Od 38 lat podczas Święta Miasta Zgierza zawsze jest przygotowywana wystawa Przeglądu Twórczości Plastyków Amatorów Zgierza i Powiatu Zgierskiego, wystawiane są prace ponad 50 twórców. Zespoły taneczne zdobywają główne nagrody w festiwalach tanecznych zagranicznych oraz krajowych. Spółdzielczy Dom Kultury „SEM” organizuje też koncerty charytatywne na rzecz Hospicjum, chorych dzieci. W ciągu 40 lat działalności placówka nigdy nie ograniczała dostępu do zajęć – działalność jest otwarta dla wszystkich zgierzan.

Pkt 5. porządku obrad

Wręczenie nagród laureatom zgierskiej edycji XXII Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych".

Głos zabiera Ada Matczak -Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Zgierza


Od 23 lat Fundacja „Świat na Tak” realizuje misję wychowania młodzieży
w poczuciu odpowiedzialności, nie tylko za siebie , ale także za innych ludzi. Dzieje się to także dzięki organizacji we współpracy z samorządami kolejnych edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, który pełniąc znakomitą rolę edukacyjno - wychowawczą  wskazuje drogę młodym ludziom
do świadomego działania na rzecz drugiego człowieka, zwracając  publiczną uwagę
na postawę bezinteresownej, świadomej i dobrowolnej pracy na rzecz innych. Od wielu lat stanowi też doskonałą okazję do wyróżnienia młodych wolontariuszy, którzy bezinteresownie działają na rzecz potrzebujących, wykazując odpowiedzialność oraz troskę o drugiego człowieka. Bezinteresownie pomagają osobom niepełnosprawnym, starszym, chorym; pomagają młodszym kolegom w lekcjach. Niektórzy z nich chodzą do szpitali lub hospicjów, by pielęgnować chorych. Młodzi ludzie – uczniowie to społecznicy gotowi spieszyć z pomocą tam, gdzie jest ona potrzebna. Dzisiejsze uroczyste podsumowanie lokalnej edycji Konkursu „ Ośmiu Wspaniałych”  jest okazją do zaprezentowania ich sylwetek, złożenia podziękowań za podejmowane działania i uhonorowania Ich społecznych zachowań, które zostały zauważone i docenione. Uczestnicy Konkursu to przedstawiciele zgierskiej młodzieży, to uczniowie odznaczający się postawą godną naśladowania, ze szczególnym uwzględnieniem otwarcia się na problemy innych ludzi  podejmujący działania na rzecz pomocy słabszym, chorym i innym potrzebującym oraz rówieśników i środowiska lokalnego.


Pani Ada Matczak prezentuje sylwetki laureatów. Nagrody wręczają Prezydent Miasta Zgierza P. Staniszewski, Przewodniczący RMZ R. Gajda oraz pani E. Zytek - prezes Banku Spółdzielczego w Zgierzu, wieloletniego sponsora Konkursu.

Laureaci Konkursu:

    
Katarzyna Żelazkowską – uczennicę III klasy Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu. Działalność wolontarystyczną prowadzi od 7 lat. Zaangażowana w prace na rzecz społeczności klasowej i szkolnej, pomaga w nauce i wspiera rówieśników w trudnych sytuacjach życiowych. Jest wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy, inicjatorką zbiórek żywności dla ubogich oraz świątecznych paczek dla podopiecznych domów dziecka. Na co dzień opiekuje się czteroletnią niepełnosprawna siostrą, dając z siebie wszystko, by wpływać pozytywnie na jej rozwój emocjonalny i jakość jej życia. Kasia reprezentowała Zgierz na eliminacjach ogólnopolskich Konkursu w Warszawie w dniu 15 kwietnia 2016 r. Wyniki tych eliminacji ogłoszone zostaną podczas Ogólnopolskiej Gali Konkursu w Prudniku w dniu 18 czerwca br. i być może znajdzie się ona wśród najwspanialszych z całej Polski. Trzymamy kciuki.


Karolina Jóźwiak – uczennicę III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Zgierzu. Działalnością wolontarystyczną zajmuje się od 6 lat. Wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, liderka zespołu Szlachetnej Paczki, propagatorka idei świadomego dawstwa organów i szpiku kostnego, zarejestrowana jako potencjalny dawca. Uczestniczka zbiórek funduszy na renowacje nagrobków na zgierskich cmentarzach. Zdecydowana przeciwniczka używek, inicjatorka i organizatorka akcji promujących zdrowy styl życia. Konsekwentna w działaniach, posiada niezwykłą umiejętność zjednywania rówieśników do swoich licznych aktywności.


Klaudia Kościan – uczennicę II klasy Gimnazjum Nr 1 w Zgierzu. Jest wolontariuszką od 2014 roku. Aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu. Kwestuje na zgierskich cmentarzach, zbierając środki na renowację nagrobków i bierze udział w akcjach porządkowania lokalnych nekropolii.
Wielokrotnie działając w ramach koła PCK pozyskiwała fundusze dla rodzin najuboższych rówieśników, uczestniczyła też w akcjach charytatywnych na rzecz zgierskiego Schroniska dla Zwierząt. Niezwykle kompetentna i zarażająca innych entuzjazmem do działań społecznych.


Aleksandra Walendzik – uczennicę II klasy Gimnazjum Nr 1 w Zgierzu, od dwóch lat zaangażowaną w działalność wolontarystyczną, wrażliwą na problemy zarówno ludzi jak i zwierząt. Regularnie bierze udział w pracach na rzecz   Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu, Fundacji „ Dziewczynka z zapałkami”, Miejskiego Przedszkola Nr 6  oraz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Łodzi. Wielokrotna uczestniczka zbiórek funduszy na rzecz najuboższych uczniów, organizowanych przez koło PCK. Bardzo chętnie pomaga słabszym uczniom w nauce. Jej empatia, pozytywna energia i chęć niesienia pomocy stanowi wzór do naśladowania dla innych.

Jakub Masica – uczeń I klasy Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Adama Mickiewicza w Zgierzu. Swoja przygodę z wolontariatem rozpoczął w 2013 roku. Wieloletni wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestnik akcji „ Góra grosza” oraz ogólnopolskiego projektu „Razem mamy siłę : stop dyskryminacji” organizowanego przez Amnesty International. Zastępowy w 17 Zgierskiej Obronnej Drużynie Harcerskiej „ Sokoły” działającej w Hufcu ZHP w Zgierzu. Zawsze chętny do pracy na rzecz potrzebujących i udziału w akcjach charytatywnych. Koleżeński i empatyczny. Swoją energie i chęć działania z powodzeniem przekazuje rówieśnikom.

Wszyscy zgierscy Wspaniali wezmą udział w uroczystym Ogólnopolskim Finale Konkursu. W tym roku w dniach 17 – 19 czerwca PRUDNIK gościć będzie najwspanialszą młodzież
z całej Polski. Jeszcze raz podziękujmy laureatom tegorocznej zgierskiej edycji Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” za ich postawę, empatię i za to, że dają siebie innym – mówi A. Matczak.

Pkt 5. porządku obrad - cd.

Pani A. Matczak składa także najserdeczniejsze podziękowania Rodzicom laureatów, którzy potrafili wychować dzieci na ludzi dobrych, życzliwych dla świata. Podziękowania kierujemy również do nauczycieli, pedagogów, opiekunów, którzy zachęcają młodzież do mądrego myślenia i działań pro publico bono, kształtując tym samym ich charaktery i postawy. Młodzież mająca wsparcie dorosłych, zdolna jest do pięknych, pełnych poświęcenia działań, nie rezygnując z radości życia właściwej dla ich młodego wieku.

Nauczyciele, którzy przygotowali młodzież do konkursu i od lat współpracują z jego organizatorami na etapie miejskim to pani Anna Marczewska z Gimnazjum Nr 3 im. Adama Mickiewicza w Zgierzu, pani Małgorzata Łodwig-Makowską, pani Agata Tołłoczko z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Zgierzu, pani Katarzyna Ziomek-Sobór z Gimnazjum Nr 1 w Zgierzu.

Dziękujemy władzom miasta Zgierza za zainteresowanie konkursem i ufundowanie nagród – kontynuuje A. Matczak. Dziękujemy wieloletniemu sponsorowi Konkursu – Bankowi Spółdzielczemu w Zgierzu za ufundowanie głównej nagrody.

Pkt 6. porządku obrad

Wręczenie nagród w "Konkursie 1050-lecie chrztu Polski" oraz listów gratulacyjnych za osiągnięcia uczniów zgierskich gimnazjów w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych - Łódzkiego Kuratora Oświaty za rok szkolny 2015/2016.

Głos zabiera Naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży UMZ M. Lipiec.

Listy gratulacyjne wręczane przez Prezydenta Miasta Zgierza P. Staniszewskiego oraz Przewodniczącego RMZ R. Gajdy odbierają:

  • uczniowie z Gimnazjum Nr 1 - Aleksandra Drzazga, Aleksandra Milczarek, Martyna Szostakiewicz, Wiktoria Tomala, Anna Urbańska; oraz nauczyciele: Anna Augustyniak, Małgorzata Ciechańska, Anna Skirtun oraz Dyrektor Teresa Gębicka.
  • uczniowie z Gimnazjum Nr 2 – Maria Majewska, Adrian Pal, Julia Skrzypkowska; oraz nauczyciele: Romana Krężlewicz, Jolanta Jóżwiak oraz Dyrektor Halina Sypka.
  • uczniowie z Gimnazjum Nr 3 – Gabriela Gorzkowska, Błażej Makowski, Wiktor Szymański oraz nauczyciele: Iwona Drzeń, Jolanta Janaszkiewicz oraz Dyrektor Liliana Sobieska-Jędruszczak.

Przerwa w obradach.

Przewodniczący RMZ ogłasza 10 minut przerwy w obradach.

Po przerwie.

Przewodniczący RMZ wznawia obrady po przerwie.

Pkt 7. porządku obrad

Przyjęcie protokołu z XXI sesji.

W głosowaniu: za - 14, przeciw - 0, wstrzym. - 0, dokument został przyjęty.

Pkt 8. porządku obrad

Interpelacje i zapytania radnych oraz wnioski osiedli.

Wiceprzewodnicząca RMZ E. Krzewina prosi zwrócenie uwagi na niebezpieczny przejazd kolejowy.

Radny A. Mięsok prosi o informacje w zakresie remontu chodnika wzdłuż ul. Dąbrowskiego. Prosi o przesunięcie środków w budżecie na wykonanie chodnika wzdłuż ul. Pułaskiego.

Radna H. Piekut w imieniu mieszkańców Rudunki prosi o postawienie ławeczek na przystanku autobusowym przy ul. Rembielińskiego. Zgłasza potrzebę naprawy lampy w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy oraz poprawy oznakowania poziomego na przejściach dla pieszych.

Radny M. Hiliński prosi o naprawę ul. Chemików. Zwraca uwagę na nieużywane szlabany na ul. Kolejowej. Mówi o fatalnym stanie ul. Poprzecznej. Prosi o rozważenie rozbiórki budynku przy ul. Długiej.

Wiceprzewodniczący RMZ B. Janiszewski prosi o ustawienie koszy na śmieci przy ul. Parkowej.

Wiceprzewodniczący RMZ M. Sencerek mówi o konieczności wykonania remontu alejek na cmentarzu przy ul. Piotra Skargi – ich stan jest opłakany. Prosi o zwrócenie się z tą sprawa do Kurii.

Przewodniczący M. Wolski – Piaskowice-Aniołów prosi o uzupełnienie oświetlenia na ul. Wiosny Ludów. Mieszkańcy zadeklarowali się przekazać 20 słupów oświetleniowych.

Pkt 9. porządku obrad

Zapytania mieszkańców.

Mieszkanka Z. Niechciał pyta czy ul. Popiełuszki zostanie oczyszczona? Pyta czy będą naprawione perony, przejścia i przejazdy na dworcu kolejowym oraz przebicie z Kontrewersu do ul. Miodowej?

Mieszkaniec A. Pietrzak z Osiedla 650-lecia prosi o zwrócenie się do PKP w temacie zamontowania wiat na stacji przy ul. Kolejowej.

Pkt 10. porządku obrad

Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania.

Prezydent P. Staniszewski mówi, że będzie rozmawiał z Wydziałem w sprawie możliwości zamontowania oświetlenia na ul. Wiosny Ludów. Występowaliśmy juz do Kurii w sprawie remontu alejek i bramy wjazdowej do cmentarza. Z własnych środków, rozpoczynamy remont parkingu przy ul. Piotra Skargi. Odnośnie remontu chodnika na ul. Dąbrowskiego, mówi, że przetarg był publiczny - ofertę złożył pan D. Kłys.

Przewodniczący RMZ R. Gajda pyta czy Prezydent zna zakres prac planowanych przez PKP?

Prezydent P. Staniszewski mówi, że nie zna zakresu prac, ale w tej sprawie zwróci się ze stosownym pismem do PKP.

Pkt 11. ppkt a) porządku obrad

Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Miasta Zgierza na II półrocze 2016 r.

Projekt uchwały omawia Przewodniczący RMZ R. Gajda.

Przewodniczący RMZ proponuje, aby tematy dotyczące podejmowania uchwał nie były wpisywane w plan pracy. Odnosi się do propozycji Klubu Radnych Koalicja Obywatelska.

Radny A. Mięsok proponuje jednak wpisanie zaproponowanego tematu (uchwalenie miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Konstantynowska-Zachód) w plan pracy RMZ. Pyta, czy Prezydent jest w stanie przewidzieć, kiedy procedury zostaną przeprowadzone?

Prezydent P. Staniszewski mówi, że nie jest w stanie określić terminu.

Radny A. Mięsok proponuje wpisanie tematu na grudzień.

W głosowaniu: za – 6, przeci – 3, wstrzym. – 7, wniosek został przyjęty.

 

W związku z brakiem uwag w dyskusji, Przewodniczący RMZ poddaje pod głosowanie podjęcie ww. uchwały. W głosowaniu: za - 17, przeciw - 0, wstrzym. - 0, Rada Miasta Zgierza podjęła uwchwałę.

Pkt 11. ppkt b) porządku obrad

Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu i zmian w budżecie miasta Zgierza na rok 2016 w zakresie zadań własnych i zadań z zakresu administracji rządowej zleconych miastu.

Projekt uchwały omawia Skarbnik Miasta M. Błaszczyk.

Komisja Statutowo-Prawna RMZ nie wniosła uwag.

Komisja Budżetu i Finansów RMZ wydała opinię pozytywną.

W związku z brakiem uwag w dyskusji, Przewodniczący RMZ poddaje pod głosowanie podjęcie ww. uchwały. W głosowaniu: za - 13, przeciw - 0, wstrzym. - 4, Rada Miasta Zgierza podjęła uwchwałę.

Pkt 11. ppkt c) porządku obrad

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasto Zgierz na lata 2016-2029.

Projekt uchwały omawia Skarbnik Miasta M. Błaszczyk.

Komisja Statutowo-Prawna RMZ nie wniosła uwag.

Komisja Budżetu i Finansów RMZ wydała opinię pozytywną.

W związku z brakiem uwag w dyskusji, Przewodniczący RMZ poddaje pod głosowanie podjęcie ww. uchwały. W głosowaniu: za - 13, przeciw - 0, wstrzym. - 4, Rada Miasta Zgierza podjęła uwchwałę.

Pkt 11. ppkt d) porządku obrad

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażania woli przystąpienia Gminy Miasta Zgierza do realizacji projektu pn. Zgierskie szkoły inkubatorem cyfrowych kompetencji uczniów przydatnych w "zawodach przyszłości", w ramach poddziałania XI.1.2 Kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Projekt uchwały omawia Z-ca Prezydenta B. Bączak.

Komisja Statutowo-Prawna RMZ nie wniosła uwag.

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji RMZ wydała opinię pozytywną.

W związku z brakiem uwag w dyskusji, Przewodniczący RMZ poddaje pod głosowanie podjęcie ww. uchwały. W głosowaniu: za - 17, przeciw - 0, wstrzym. - 0, Rada Miasta Zgierza podjęła uwchwałę.

Pkt 11. ppkt e) porządku obrad

Podjęcie uchwały w sprawie wyborów Rady Osiedla Krzywie-Chełmy w Zgierzu.

Projekt uchwały omawia Przewodniczący RMZ R. Gajda.

Komisja Statutowo-Prawna RMZ nie wniosła uwag.

W związku z brakiem uwag w dyskusji, Przewodniczący RMZ poddaje pod głosowanie podjęcie ww. uchwały. W głosowaniu: za - 17, przeciw - 0, wstrzym. - 0, Rada Miasta Zgierza podjęła uwchwałę.

Pkt 11. ppkt f) porządku obrad

Projekt uchwały omawia Przewodniczący RMZ R. Gajda.

Komisja Statutowo-Prawna RMZ nie wniosła uwag.

W związku z brakiem uwag w dyskusji, Przewodniczący RMZ poddaje pod głosowanie podjęcie ww. uchwały. W głosowaniu: za - 18, przeciw - 0, wstrzym. - 1, Rada Miasta Zgierza podjęła uwchwałę.

Pkt 11. ppkt g) porządku obrad

Podjęcie uchwały w sprawie nadania Tytułu Honorowego "Zgierski Dawca Krwi“.

Projekt uchwały omawia Przewodniczący RMZ R. Gajda.

Komisja Statutowo-Prawna RMZ nie wniosła uwag.

W związku z brakiem uwag w dyskusji, Przewodniczący RMZ poddaje pod głosowanie podjęcie ww. uchwały. W głosowaniu: za - 18, przeciw - 0, wstrzym. - 0, Rada Miasta Zgierza podjęła uwchwałę.

Pkt 12. porządku obrad

Sprawozdanie z działalności jednostek pomocniczych w obecnej kadencji Rady Miasta Zgierza.

Radna H. Piekut pyta czy Rada Osiedla Przybyłów składała wniosek o budowę boiska przy SP Nr 1 w ramach budżetu obywatelskiego. Czy to jest pomyłka?

Przewodnicząca ZO Przybyłów H. Laszczyk powiedziała, że jest to inwestycja w trakcie realizacji.

Prezydent P. Staniszewski mówi, że boisko miało być zrobione w ramach Budżetu Obywatelskiego, ale wiosek nie przeszedł przez etap formalny. Boisko będzie realizowane ze środków znajdujących się w budżecie miasta.

Przewodniczący ZO Stare Miasto H. Urbanowski mówi o barierach w działalności jednostek. Mamy bardzo ograniczone uprawnienia i możliwości. Współpraca często ogranicza się do opiniowania pro-pozycji nadania nazw ulic. Poprawiła się nieco współpraca z Wydziałem Inwestycji UMZ - jesteśmy bowiem zapraszani do odbiorów remontu ulic. Nie ma jednak klimatu współpracy pomiędzy wła-dzami miasta a jednostkami. Dlaczego nie możemy zabierać głosu na sesji w punkcie "Interpelacje i zapytania radnych oraz wnioski osiedli.". Proponuje zmianę tytułu punktu, tak aby również Prze-wodniczący Zarządów mogli zabrać głos. W tym miejscu.

Przewodniczący RMZ R. Gajda mówi, że dopóki nie zmieni się Statut Miasta, nie można zmienić tytułu punktu.

Przewodniczący ZO Stare Miasto H. Urbanowski kontynuuje mówiąc, że współpraca z Biurem Rady jest wzorcowa, z Prezydentem Miasta – dobra (mieliśmy się spotykać co kwartał, ale do dnia dzisiejszego odbyło się tylko jedno spotkanie), z radnymi – różnie się układa. Uważam, że radni powinni zajmować się bardziej istotnymi sprawami niż ubytki w nawierzchni. Dlaczego radni nie przychodzą na posiedzenia Rad Osiedli? My monitorujemy na bieżąco stan chodników i ulic i nie czekając na sesję, zwracamy się z odpowiednimi pismami do Prezydenta. H. Urbanowski mówi także, że środki na działalności Rad Osiedli są zbyt niskie. Następnie zaprosił wszystkich na Piknik Wielokulturowy Zgierz który odbędzie się przy Kościele Farnym pw. Św. Katarzyny w dniu 11 czerwca. Wspólnie z parafią wyremontowaliśmy salę parafialną. Zwraca się do władz – powinniście częściej korzystać z naszej pracy, pomocy i informacji. Mówi także o działalności jednostek w ramach opieki społecznej. Co roku rozdajemy paczki świąteczne – jest wiele głosów pozytywnie się wypowiadających w tym temacie, ale także słyszymy głosy negatywne. Jest wiele osób żyjących w skrajnej biedzie i jeżeli możemy im pomóc chociaż raz w roku, to dlaczego tego nie robić? – mówił. Następnie poruszył kwestię małej frekwencji podczas wyborów do Rad Osiedli. Może sprawa poprawiłaby się, gdyby wybory do wszystkich jednostek odbywały się w jednym terminie.  

Prezydent P. Staniszewski mówi, że nie ma nawet fizycznej możliwości, abyśmy wszyscy spotykali się co kwartał. Odbywamy tysiące różnych innych spotkań z mieszkańcami, a przecież Państwo możecie na bieżąco przekazywać swoje sugestie, czy problemy. Zawsze byłem i jestem otwarty na współpracę – dodał.

Przewodniczący P. Gancarz – 650-lecie – powiedział, że do rozwoju działalności jednostek potrzebne są pieniądze. Podziękował następnie kilku radnym za wsparcie organizacji pikniku sportowego.

Pkt 13. porządku obrad

Informacja Przewodniczącego Rady Miasta Zgierza z działalności między sesjami.

Brak dyskusji.

 

Pkt 14. porządku obrad

Przewodnicząca E. Frankowska -Cjhełmy-Adelmówek - pyta o spotkanie w sprawie inwestycji na uol. Sadowej.

Prezydent P. Staniszewski - rozważamy różne rozwiązanie, również bieżemy pod uwagę współpracę z przedsiębioprstwami prywatnymi dziąłaljącymi przy tej ulicy. Chcemy położyc nakładkę asfaltową. Będziemy informować Państwa na bieżąco o postępach prac.

Przewodnicząca W. Partycka - Rudunki - pyta czy doszło do spotkania w sprawie budowy obwodnicy przy ul. Podlesniej.

Prezydent P. Staniszewski - spotkanie się odbyło. Rozmawialiśmy na temat możliwości realizacji inwestycji przy pomocy środków zewnetrznych - mówi Prezydent P. Staniszewski.

Pkt 15. porządku obrad

Zapytania, oświadczenia i wolne wnioski.

Przewodniczący RMZ R. Gajda informuje o propozycji nadania nazwy pasażowi im. Vladka Sheybala. Stosowne pismo skierowałem do Rady Osiedla Nowe Miasto. Kolejna sesja RMZ odbędzie się 30 czerwca br.

Przewodniczący A. Kowalski - Proboszczewice-Lućmierz - w imieniu mieszkańców podziękował za oświetlenie ul. Złotej.

Mieszkanka Z. Niechciał mówi o "poszarpanej" ulicy Łąkowej. Droga przy SP Nr 5 jest w tragicznym stanie - kiedy zostanie wyremontowana?

Pkt 16. porządku obrad

Zamknięcie obrad sesji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący RMZ R. Gajda zamyka obrady XXII sesji RMZ.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

21587
Usuń

Przerwy w dostawie wody

Komunikaty Spółki "Wodociągi i Kanalizacja - Zgierz" o możliwych przerwach w dostawie wody w Zgierzu: W dniu 17 stycznia 2025 roku w godzinach 08:00...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS