27 września 2016 r. odbyło się spotkanie Rady Organizacji Pozarządowych dotyczące propozycji do Programu Współpracy Miasta z organizacjami na 2017 rok oraz zaplanowaniu najbliższych działań Rady.
Głównym postulatem ROP jest zróżnicowanie wysokości wymaganego wkładu własnego w projektach w zależności od wnioskowanej kwoty dofinansowania z budżetu miasta. Dzięki temu przy realizacji projektów małych (np. do 10 tys. zł) pułap wkładu własnego mógłby wynieść np. 10% (w tym udział wkładu osobowego), zaś w projektach dużych wkład własny mógłby utrzymać się na dotychczasowym 30-proc. poziomie. Ułatwi to podjęcie zadań przez młode organizacje nieposiadające dużych środków finansowych. Zróżnicowanie wysokości wkładów własnych może funkcjonować niezależnie od wysokości wszystkich środków przeznaczonych dla organizacji pozarządowych w ramach Programu. Równolegle Rada przypomniała o zapisanym w tegorocznym Programie „funduszu pożyczkowym” dla organizacji pozarządowych, którego regulamin musi zostać zatwierdzony i wprowadzony.
Rada postuluje bieżące informowanie o dostępności środków z tzw. "małych grantów". Z kolei ze strony Urzędu pojawiła się prośba, aby wnioski o "małe granty" składane były najpóźniej 2 miesiące przed rozpoczęciem inicjatyw, co ułatwi przeniesienie środków w budżecie miasta. Te i inne informacje powinny zostać odpowiednio opracowane w zakładce "Małe granty" w BIP-ie Urzędu Miasta.
W temacie sportu organizacje pozarządowe zaproponowały wypracowanie rozwiązania, które usprawniłoby pozyskiwanie dofinansowania na turnieje i imprezy sportowe. Obecnie odbywa się to bezpośrednio przed każdym wydarzeniem, co wpływa negatywnie na planowanie działania zarówno po stronie organizatorów, jak i Urzędu Miasta. W związku z funkcjonowaniem w mieście narzędzi partycypacji takich jak budżet obywatelski, konsultacje społeczna czy inicjatywa lokalna, ROP wnioskuje o dopisanie w Programie punktu o współpracy miasta i organizacji pozarządowych przy realizacji, konsultowaniu, promocji i ewaluowaniu ww. narzędzi angażowania mieszkańców w życie zgierskiego samorządu.
Propozycją Rady jest rozpoczęcie w przyszłym roku prac nad przygotowaniem Wieloletniego Programu Współpracy na lata 2018-2022, który stanowiłby ramowy plan rozwoju współpracy między miastem a trzecim sektorem i zawierał priorytetowe obszary partnerstwa zgodne z m.in. strategią rozwoju miasta. Jedną z form współpracy, która powinna mieć miejsce częściej w Zgierzu jest powierzanie realizacji zadań organizacjom pozarządowym.
Kolejne spotkanie Rady odbędzie się we wtorek 25 października i poświęcone będzie zgierskiej edukacji oraz szans młodzieży na rynku pracy.