95-100 Zgierz, ul. Mielczarskiego 1 (Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu)
tel. 42 716 26 18
Stowarzyszenie Artystów "Młyn" zostało powołane w Zgierzu w 2002 roku.
Początkowo plastycy mieli przejąć budynek dawnego młyna. Niestety zabrakło funduszy na remont, przebudowę oraz późniejsze utrzymanie obiektu. Pozostała nazwa "Młyn" i wspólnota ludzi działających twórczo.
Członkami stowarzyszenia są:
Pierwszym prezesem stowarzyszenia była Gabryela Nawrot. Obecnie funkcję tę sprawuje Maria Łuczak.
Stowarzyszenie tworzą artyści profesjonalni, absolwenci głównie PWSSP w Łodzi (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego). Prawie wszyscy członkowie zajmują się edukacją plastyczną (od poziomu szkoły podstawowej przez ośrodki kultury do uczelni artystycznych). W skład grupy wchodzi m. in. trzech profesorów i doktoranci ASP.
Twórcze działania osób zrzeszonych w "Młynie" obejmują: rysunek, grafikę, malarstwo, tkaninę, projektowanie graficzne, wzornictwo przemysłowe i architekturę.
Głównymi celami grupy jest integracja środowiska i promowanie twórczości artystycznej w Zgierzu oraz w innych miastach. Artyści aktywnie współpracują z instytucjami kultury przez organizację akcji plastycznych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Odbyło się już 8 edycji międzyszkolnego konkursu graficznego "Czerń i Biel" organizowanego przez stowarzyszenie.
Przez wystawy i prezentacje grupa uaktywnia członków i rozwija artystycznie. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. Opiera swoją działalność na bezinteresownej pracy artystów, składkach członkowskich oraz na dofinansowaniu Urzędu Miasta Zgierza.
Najważniejsze wydarzenia i wystawy "Młyna":
"Młyn" otwiera artystom szerszy obszar konfrontacji poglądów. Wspólne działania pozwalają na wymianę doświadczeń i radości płynących z pracy w grupie ludzi podobnie nastawionych do życia, świata i wartości pozamaterialnych. Stowarzyszenie jest życzliwie przyjmowane i zauważane na mapie kulturalnej Zgierza.
W 2013 roku Stowarzyszenie Artystów "Młyn" otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Zgierza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.