9 listopada 2017 r. w zabytkowych piwnicach Muzeum Miasta Zgierza miało miejsce otwarcie wystawy czasowej pt. "Z życia rodzin niemieckich i żydowskich w Supraślu".
Wystawa ta prezentuje 30 fotografii przedstawiających członków dwóch nieistniejących już przedwojennych mniejszości żyjących w Supraślu. Fotografie pokazują przedwojenną Polskę jako kraj zamieszkały przez mieszankę etniczną, która koegzystowała ze sobą.
Piętnaście zdjęć, dotyczących przedwojennego życia supraskich Żydów, zostało wybranych z książki Jakoba Pata "Życie i śmierć w cieniu puszczy. Historia Supraśla – sztetl we wschodniej Polsce". Autor urodził się w Białymstoku, w latach 1921-1939 mieszkał w Supraślu, a po wyemigrowaniu do Izraela przez wiele lat był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Supraśla w Tel-Avivie.
Druga część to piętnaście fotografii z zasobów Towarzystwa Przyjaciół Supraśla i prywatnych zbiorów rodzin supraskich, które pokazują przedstawicieli rodzin niemieckich – ewangelików okresu międzywojennego i wcześniejszych lat, którzy mieli niebagatelny wpływ na rozwój Supraśla. Na zaprezentowanych fotografiach można dostrzec m.in. rodzinę Zachertów, która w XIX wieku była mocno związana ze Zgierzem. Wilhelm Fryderyk Zachert przybył w 1825 r. do Zgierza, gdzie założył i rozbudował manufakturę sukienniczą (przy obecnej ul. 1-go Maja). Po powstaniu listopadowym Zachert przeniósł się na Białostocczyznę, a dokładniej do miasteczka Supraśl, które zakupił. Dzięki sprzyjającym warunkom stworzył prężnie funkcjonujący ośrodek włókienniczy. Jako wzór do naśladowania objął sobie Zgierz. To na podstawie zgierskich planów wytyczył supraskie ulice. Wybudował 300 domów o architekturze podobnej do zgierskich domów tkaczy, a warunki osiedlenia się sukienników podobne były do tych zawartych w "umowie zgierskiej".
Wystawa została poszerzona o zbiory Muzeum Miasta Zgierza - głównie fotografie (z lat 1860-1930) będące częścią zespołu pamiątek i dokumentów po rodzinie Zachert.
Z okazji otwarcia wystawy do Zgierza przyjechał Prezes Towarzystwa Przyjaciół Supraśla dr inż. arch. Tomasz Ołdytowski, który w ramach ekspozycji wygłosił referat pt. "Supraśl – miasto wielokulturowe".
Ekspozycja jest pokłosiem przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Uroczysko (Supraśl) projektu "W supraskim garncu – prezentacja dziedzictwa kulturalnego i kulinarnego miasta Supraśl". Wystawa ta jest prezentowana w ramach obchodzonego w tym roku Jubileuszu Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, które od lat współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Supraśla.
Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Miasta Zgierza (ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21) do dnia 31 grudnia 2017 r.
Bilety: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł.
Serdecznie zapraszamy.
Zobacz galerię zdjęć z wernisażu.
Źródło: Muzeum Miasta Zgierza