Kultura rosyjska
Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej w Zgierzu
95-100 Zgierz, ul. Parzęczewska
Cmentarz mieści się w miejscu dawnego cmentarza prawosławnego. Obecnie znajdują się tu groby żołnierzy radzieckich z 1945 r. Ewidencja poległych znajduje się w Urzędzie Miasta Zgierza.
Cmentarz mieści się przy Cmentarzu Rzymskokatolickim Św. Józefa i Wawrzyńca w Zgierzu.
Kultura żydowska
Cmentarz wyznania mojżeszowego w Zgierzu
95-100 Zgierz, ul. Barona
Cmentarz powstał na początku XIX wieku. W 1941 r. hitlerowcy porozbierali płyty nagrobne i cmentarz przestał istnieć. Dopiero w 1992 r. dzięki staraniom p. Jakuba Millgroma powstało na terenie byłego cmentarza żydowskiego miejsce pamięci.
Kultura piastowska, Kultura niemiecka
Cmentarz wojskowy w Lesie Krogulec (Zgierz)
95-100 Zgierz, ul. Cegielniana - Las Krogulec
Jest to cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej na którym spoczywają szczątki żołnierzy poległych w walkach po Brzezinami narodowości polskiej, niemieckiej i rosyjskiej w latach 1914-1918 r. Został on założony przez Niemców, a następnie przeniesiono na te tereny szczątki żołnierzy poległych w lasach i polach. Znane są tylko nazwiska kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich. W 1998 r. zainicjowano prace porządkowe na tym terenie przy udziale Urzędu Miasta Zgierza i saksońskiego oddziału Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Obecnie jest tu miejsce pamiątkowe gdzie znajduje się tablica z napisami w trzech językach oraz dwa krzyże: prawosławny i rzymski.
Miejsce pochówku znajduje się w Lesie Krogulec, który położony jest na zachodzie Zgierza. Cmentarz jest położony niedaleko ul. Cegielnianej, mniej więcej na wysokości ul. Tuwima.
Więcej informacji o cmentarzach w dziale Społeczeństwo -> Cmentarze