Zgierz rozlokował się w dolinie rzeki Bzury na krawędzi Wysoczyzny Łódzkiej, która tworzy lekko wyniesiony "półwysep", wcinający się w Niziny Środkowopolskie. Dzięki temu ukształtowanie terenu jest wyjątkowo urozmaicone, a deniwelacje dochodzą do 40 m wysokości. Powierzchnia miasta wynosi ok. 42 km2.
Pod miastem znajdują się trzecio- i czwartorzędowe oraz górnokredowe warstwy wodonośne, z których czerpana jest woda doskonałej jakości dla potrzeb mieszkańców. W okalającej miasto Gminie Zgierz rozpoczęto eksploatację złóż wód mineralnych, zawierających znaczne ilości fluoru.
Zgierz posiada połączenie tramwajowe z Łodzią i sąsiednimi gminami, należy także do łódzkiego węzła telekomunikacyjnego.
Istotne znaczenie dla rozwoju naszego miasta mają autostrady: A-1 (północ-południe) i A-2 (wschód-zachód), które łączą granicę polsko-niemiecką w Świecku z Terespolem na wschodniej granicy Polski. Na północ od Zgierza przebiega autostrada A-2 z węzłami w Emilii i Strykowie. Na wschód od miasta wyznaczono trasę autostrady A-1, która będzie krzyżować się z A-2 koło Strykowa (tylko kilka kilometrów od Zgierza). Przez Zgierz będzie wiodła droga ekspresowa S-14, stanowiąca zjazd z autostrady A-2 do Łodzi. Da ona także początek zachodniej obwodnicy Łodzi.
Obecnie przez miasto przebiegają przelotowe trasy samochodowe wiodące w różne kierunki, w tym droga krajowa nr 91 (dawna "1"), łącząca porty Gdańska i Gdyni z południem Polski, a w skali Europy - Skandynawię i Bałkany. Natomiast droga krajowa nr 71 łączy Stryków i Rzgów.
Tu znajduje się także rozwidlenie szlaków kolejowych biegnących z Łodzi na północ i na wschód.
Dobry dojazd do lotniska w Lublinku (ok. 20 km) i bliskość portu lotniczego Warszawa - Okęcie (ok. 130 km) czyni Zgierz miastem atrakcyjnym dla rozwoju działalności gospodarczej.