Menu główne

Filmowy Zgierz

 

Zgierz można nazwać miastem uprzywilejowanym, jeżeli chodzi o plenery filmowe. Jest tu wyjątkowy zakład kąpielowy, zachowany w niemal niezmienionym kształcie od końca lat 20. XX wieku. W centrum zachowały się drewniane domy tkaczy z XIX wieku, tworzące zwartą zabudowę dwóch ulic, chronione obecnie i rewitalizowane w ramach Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Do tego cały szereg urokliwych ulic i miejsc stanowiących niemal gotowy plan zdjęciowy. 

Te zalety w połączeniu z niewielką odległością od Łodzi z dużym zapleczem technicznym produkcji filmowej sprawiają, że Zgierz był i nadal jest chętnie wykorzystywany przez filmowców. Jak dotąd realizowano tu zdjęcia do około 20 filmów i seriali. Tu powstawały zdjęcia do nagrodzonej Oscarem "Idy", tu pracowali m.in. Andrzej Wajda, Zbigniew Chmielewski, Stanisław Bareja, czy Jan Jakub Kolski. 

Jak dotąd najczęściej wykorzystywanym plenerem jest Miejski Zakład Kąpielowy przy ul. Łęczyckiej 24. Realizowano tu m.in. "Trójkąt bermudzki", "Limuzynę Daimler-Benz", "C.K. Dezerterów", "Kawalerskie życie na obczyźnie", czy "Serce, serduszko". Co ciekawe, tylko w pierwszych dwóch z wymienionych tytułów basen pozostał w filmach pływalnią. 

Drewniana zabudowa Miasta Tkaczy wykorzystana była w "Ziemi obiecanej", czy "Syzyfowych pracach", a w roku 2015 również w serialu "Bodo". Ulica Szeroka znajdująca się na Starym Mieście, na tyłach kościoła św. Katarzyny, pojawiła się w kadrach "300 mil do nieba", a także w "Idzie". To tu zbudowano na potrzeby tego ostatniego filmu bar, gdzie upija się prokurator Wanda Gruz (Agata Kulesza). W filmie wykorzystano również dawny budynek Sądu Rejonowego przy ul. Dąbrowskiego 18, który z zewnątrz przeobraził się w posterunek Milicji Obywatelskiej. W jego wnętrzach zaaranżowana została sala rozpraw, gdzie pracuje prokurator Gruz. 

W innych miejscach Zgierza realizowano również zdjęcia do bardzo znanych polskich produkcji: 

 • w dawnej tuczarni świń na Krogulcu (ul. Daleka 1–3) zainscenizowano obóz jeniecki, gdzie trafia Franek Dolas (Marian Kociniak) w "Jak rozpętałem II wojnę światową"
 • na dworcu kolejowym zawiązuje się intryga odcinka "Genialny plan pułkownika Krafta" w serialu "Stawka większa niż życie"
 • w jednym z bloków przy ul. Parzęczewskiej mieszkał Leszek (Krzysztof Stroiński), bohater serialu "Daleko od szosy"

Tytuły filmów: 

Od 2016 roku zrealizowano w Zgierzu zdjęcia do m.in. produkcji:

 • "Belfer 3" - reż. Łukasz Grzegorzek, 
 • "Znachor" - reż. Michał Gazda, 
 • "Ciepło" (etiuda) - reż. Klaudia Fortuniak, 
 • "Komisarz Alex" - reż. Krzysztof Lang. 

Miejsca m.in.: 

 1. Miasto Tkaczy przy ul. Narutowicza i Rembowskiego: "Bodo", "Syzyfowe prace", "Ziemia obiecana"; 
 2. Miejski Zakład Kąpielowy, ul. Łęczycka 24: "C.K. Dezerterzy", "Kawalerskie życie na obczyźnie", "Limuzyna Daimler-Benz", "Serce serduszko", "Trójkąt bermudzki"; 
 3. Ul. Szeroka: "300 mil do nieba", "Ida"; 
 4. Dawny budynek Sądu Rejonowego, ul. Dąbrowskiego 18: "Ida"; 
 5. Dawne Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Zeta", ul. 1 Maja 11: "Niespotykanie spokojny człowiek";  
 6. Dawna tuczarnia świń na Krogulcu, ul. Daleka 1–3: "Jak rozpętałem II wojnę światową";  
 7. Cmentarz, ul. Parzęczewska: "Cudowne lato";  
 8. Dworzec kolejowy: "Stawka większa niż życie". 

Informacje o filmowym Zgierzu na stronie http://filmowelodzkie.pl/lokacje/zgierz/

Projekt "Szlak Filmowy Województwa Łódzkiego" realizowany przez Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO współfiansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki


Pieszo po Zgierzu

Wyznaczanie filmowego szlaku w naszym mieście nie jest czynnością oryginalną, na placu Jana Pawła II mieszkańcy (oraz turyści) znajdą stosowną tablicę - ustawioną w ramach projektu "Filmowe Łódzkie". Rzecz w tym, że lokalizacji w Zgierzu rokrocznie przybywa, pojawiają się też informacje o filmach tworzonych tu w przeszłości.

mapka z trasą piesząPoczątek na ul. Szerokiej - to jedna z najsłynniejszych lokalizacji filmowych Zgierza. Czarno-biały kadr z brukowaną ulicą, drewnianym domem i kościołem św. Katarzyny przypominany jest w kontekście realizowania w naszym mieście oscarowej "Idy". Przytaczane są też inne tytuły: "300 mil do nieba" czy "Obywatel świata". Niewiele osób pamięta natomiast o "Łabędzim śpiewie", filmie Roberta Glińskiego z 1988. Po bruku ul. Szerokiej przechadza się tam Jan Peszek, grana przez niego postać, szukając miejscowej biblioteki, zatrzymuje się przed budynkiem o numerze 4.

Symboliczne dwa kroki dzielą ul. Szeroką od placu Jana Pawła II. Kolejna lokalizacja to... Urząd Miasta Zgierza. W filmie dyplomowym "Ciepło" zgierzanki Klaudii Fortuniak dwie kobiety (grane przez Ewę Skibińską i Zuzannę Lit) trafiają do magistratu, chcąc sfinalizować wymianę pieca. Urzędnik (Jerzy Matula) przyjmuje je w pomieszczeniu 114 - boazeria sali obrad okazała się bardzo fotogeniczna. Sam budynek widoczny jest w momencie, gdy panie wsiadają do auta zaparkowanego w pobliżu apteki.

Ceglana piętrowa kamienica, położona u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Barlickiego, ma pojawić się w najnowszym sezonie serialu "Belfer". Będzie to miejsce zamieszkania jednego z czarnych charakterów. Na pewno odwiedzi je główny bohater grany przez Macieja Stuhra. Realizatorzy zdradzili, że Zgierz w tym przypadku "odgrywać" będzie małe miasteczko na Pomorzu.

Z kolei podwórko kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 25 stanie się warszawskim Powiślem. Na 2023 rok zapowiedziano premierę serialu "Znachor", o wizycie w Zgierzu ekipy realizacyjnej przypomniały ostatnio wszystkie lokalne media. Lokalizacja wykorzystana została w części, gdy profesor Wilczur nie cierpiał jeszcze na amnezję. W Zgierzu pojawił się odtwórca tytułowej roli Leszek Lichota. Kamienica przy ul. Dąbrowskiego 25 wybudowana została pod koniec XIX wieku przez rodzinę fabrykantów.

Na koniec Stary Młyn. Aby pokazać, że nie tylko wiekowe budynki interesują filmowców. Nowoczesna siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury pojawia się w jednym z odcinków serialu "Komisarz Alex".  

Na podstawie: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 3/2023

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

21587
Usuń

Przerwy w dostawie wody

W dniu 19 lipca 2024 roku w godzinach 08:00-14:00: ul. Polna numery 32-34.   Za wynikające z tego powodu utrudnienia przepraszamy. Spółka "Wodociągi...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 31 sierpnia 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS