W szacie roślinnej Zgierza wyróżniamy m. in. lasy, które zajmują łącznie 725,3 ha powierzchni.
Pierwotnie zbiorowiskami roślinnymi dla terenów miasta Zgierza były lasy liściaste i mieszane. Obecnie mają postać zbiorowisk silnie przekształconych przez człowieka. Lasy zajmują ok. 17 % terytorium miasta i występują w postaci trzech kompleksów leśnych:
Objęte są one strefą chronionego krajobrazu. W kompleksach tych zachowały się gatunki drzew, które były charakterystyczne dla pierwotnych lasów tego terenu, tj.: dąb, jodła, świerk.
Las Dąbrówka tworzą zbiorowiska lasu świeżego i mieszanego świeżego. Przeważa tu starodrzew dębu, sosny, świerka, grabu, osiki i brzozy z bogatym podszytem, w którym spotyka się jodły.
Las Chełmy jest w większym stopniu przekształcony przez człowieka niż poprzednio opisane kompleksy. W części wschodniej przeważają młodniki sosnowe, w części zachodniej zachowały się starodrzewia tworzące różne typy zbiorowisk leśnych, od borów i lasów łęgowych w dolinie rzecznej. Ewenementem jest występowanie w runie rośliny górskiej - kokoryczki okółkowej. W lesie Chełmy spotyka się dorodne okazy jodły, sosny i dębu.
W północnej części lasu Krogulec występują zbiorowiska boru mieszanego i jodłowego, a w południowej zbiorowiska lasu świeżego i lasu mieszanego świeżego. W obniżeniu terenu, na miejscach bardziej wilgotnych, spotyka się niewielkie płaty olsu i lasu wilgotnego. Drzewostan tego kompleksu jest bardzo bogaty, 90-letnie jodły, dorodne dęby, sosny, świerki, graby, brzozy i olchy, a miejscami nawet pojedyncze buki. Zajmuje o stosunkowo znaczną powierzchnię przeszło 200 ha.
Więcej informacji znajduje się w "Zgierz Koncepcja Zagospodarowania Lasu Krogulec" (Wydano na zlecenie Zarządu Miasta Zgierza w 2000 r.)