Utrudnienia na drogach – czasowa zmiana organizacji ruchu
W okresie Wszystkich Świętych, w dniach od 31 października do 3 listopada 2024 roku, w okolicach zgierskich cmentarzy wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Dotyczy to przede wszystkim ulic w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii, gdzie spodziewany jest wzmożony ruch pieszych oraz pojazdów. Utrudnienia obejmą następujące ulice:
- ulice: Rembowskiego/Cezaka/Spacerowa – szczegółowa mapa utrudnień: [mapka]
- ulica Konstantynowska – szczegółowa mapa utrudnień: [mapka]
- ulice: Parzęczewska/Piotra Skargi/Gołębia – szczegółowa mapa utrudnień: [mapka]
Komunikacja miejska
zgierska:
1 listopada komunikacja na terenie Zgierza będzie kursować według rozkładu jazdy z dni roboczych. Dotyczy to również linii międzygminnych: 2 BIS i 10. Warto jednak pamiętać, że na terenie Zgierza i na liniach międzygminnych transport będzie bezpłatny.
zgierska (na terenie Łodzi)
1 listopada autobusy linii 61 oraz 6 będą realizować kursy tak jak w dni robocze. Pasażerowie korzystający z tych linii na terenie Łodzi muszą jednak pamiętać, że opłaty za przejazd obowiązują normalnie. Tramwaje kursujące na trasie do Zgierza będą obsługiwane według świątecznego rozkładu jazdy.
Dodatkowy parking – PLAC TARGOWY
W piątek (1 listopada) i w niedzielę (3 listopada) teren Targowiska Miejskiego (ul. Aleksandrowska) zostanie udostępniony jako parking w godz. 06:00-22:00.
Bezpieczne Wszystkich Świętych – Jak chronić się przed złodziejami?
Wszystkich Świętych to czas refleksji i pamięci o bliskich, ale niestety również okazja dla złodziei, którzy mogą działać w tłumie. Aby spędzić ten czas bezpiecznie, warto pamiętać o kilku zasadach.
- Uwaga w komunikacji miejskiej
W zatłoczonych autobusach i tramwajach łatwo paść ofiarą kieszonkowców. Zawsze trzymaj torebkę zamkniętą i blisko ciała, a portfel w bezpiecznym miejscu, najlepiej w wewnętrznej kieszeni. Bądź czujny na osoby, które zbyt blisko podchodzą lub starają się Cię rozproszyć. - Bezpieczne zakupy przy cmentarzach
Podczas zakupu kwiatów i zniczy pilnuj swoich rzeczy, a gotówkę zastąp płatnościami kartą. Staraj się nie zostawiać torebki czy wartościowych przedmiotów na widoku, nawet na chwilę. Złodzieje mogą wykorzystać moment nieuwagi. - Ostrożność przy grobach
Nie zostawiaj rzeczy bez nadzoru przy grobach, zwłaszcza torebek i telefonów. Unikaj samotnych spacerów w mniej uczęszczanych częściach cmentarza, a jeśli coś Cię zaniepokoi, zgłoś to pracownikom cmentarza. Jeśli przynosisz znicze i kwiaty na grób bliskich, upewnij się, że są one dobrze zabezpieczone. Złodzieje czasem mogą ukraść drobne dekoracje, jeśli nie są odpowiednio zamocowane.
Sprawdź również, jak obchodzić Wszystkich Świętych w bardziej ekologiczny sposób (link do artykułu).
Kwesta do puszek na zgierskich cmentarzach
W roku 2024 kwesta do puszek na cmentarzach w Zgierzu zostanie zorganizowana po raz siedemnasty. Będzie prowadzona:
- 1 listopada w godzinach: 9:00 – 17:00
- 2 listopada w godzinach: 9:30 – 16:30.
Organizatorem kwesty jest Towarzystwo Przyjaciół Zgierza przy wsparciu wolontariuszy ze zgierskich szkół i szkoły w Szczawinie, a także Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, Stowarzyszenia EZG, zgierskich samorządowców oraz innych osób.
Celem kwesty będzie sfinansowanie jeszcze w tym roku prac przy wykonaniu nowego upamiętnienia na grobie Jakuba Stefana Cezaka, w latach międzywojennych wieloletniego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zgierzu, a przede wszystkim twórcy i wieloletniego dyrektora Szkoły Handlowej w Zgierzu, której tradycję dzisiaj kontynuuje Zespół Szkół Nr 1 noszący Jego imię. J. S. Cezak został zamęczony przez niemieckich okupantów w Obozie Koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.
Wspomnienie o zmarłych
W mijającym, 2024 roku pożegnaliśmy tych, którzy swoją działalnością wpisali się na stałe w historię naszego miasta. Wspominając tych, którzy odeszli pragniemy uhonorować ich dziedzictwo i przypomnieć, jak ważną rolę odegrali w kształtowaniu tożsamości Zgierza:
- ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski - "Honorowy Obywatel Miasta Zgierza", prezes Fundacji im. Brata Alberta, duszpasterz Ormian w Polsce, duchowny katolicki, społecznik, historyk, poeta, autor wielu książek, artykułów;
- Stanisława Danuta Borowska - emerytowana dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1;
- Bogdan Borowiecki - lekarz weterynarii, w latach 90. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu;
- Jadwiga Karmańska - emerytowana dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 11 oraz wieloletnia Przewodnicząca Sekcji Emerytów Oddziału ZNP w Zgierzu i działaczka turystyki wśród nauczycieli;
- Zbigniew Wasiak - I Zastępca Prezydenta Miasta Zgierza w kadencji 1998-2002;
- Paweł Dynowski - lekarz ortopeda, radny Rady Miasta Zgierza I kadencji w latach 1990-1994;
- Wiesław Walczak - kombatant, represjonowany w latach 1948 - do połowy lat 50;
- Tomasz Będzierski - pierwszy komendant Straży Miejskiej w Zgierzu;
- Aleksandra Kapczyńska - społecznik i samorządowiec, Przewodnicząca Rady Osiedla Przybyłów a przez wiele lat Prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń;
- Wanda Kruszyńska - była wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6. Jedna z pierwszych organizatorek turystyki kwalifikowanej w Zgierzu