Muzeum nadal nieczynne. Jesteśmy Wam winni kilka słów wyjaśnienia…
W ubiegły poniedziałek (04.05.2020 r.), po 52 dniach, przestał obowiązywać całkowity zakaz prowadzenia działalności przez polskie muzea, wprowadzony 14 marca b.r. Odpowiadając na apel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w porozumieniu z Prezydentem Miasta Zgierza, zamknęliśmy nasze Muzeum dla publiczności trzy dni wcześniej. Świadomi powagi zagrożenia epidemią COVID 19, podporządkowaliśmy się tym decyzjom. Szybko i sprawnie realizując zarządzenia władz państwowych, we współpracy z samorządem terytorialnym, uniemożliwiliśmy postęp choroby tam, gdzie sięgają nasze kompetencje.
Tak, jak niemal wszystkie muzea w Polsce, podjęliśmy w narzuconym trybie zdalnym intensywną pracę, wypełniając naszą misję, jaką jest interpretacja dziedzictwa przeszłości na użytek współczesności i przyszłości. Korzystając z nowoczesnych technologii (w obszarze których, w ciągu tych 52 dni dokonaliśmy przy okazji ogromnego postępu) przybliżaliśmy Wam, czyli naszej publiczności treści, ukryte w przechowywanych kolekcjach. Ogromny wzrost wejść na naszą stronę internetową i profile społecznościowe jest dowodem na to, że ta działalność, podjęta spontanicznie i natychmiast po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, była i jest potrzebna.
Zauważmy również, że zakaz prowadzenia publicznej działalności, nie zdjął z nas odpowiedzialności za zgromadzone zbiory. Pomimo zatem pracy w trybie zdalnym, poprzez wprowadzone systemy dyżurów, prowadziliśmy nadal ich skuteczną ochronę, na wypadek podjęcia przez kogokolwiek próby kradzieży, do której zachęcić mogła wiadomość o naszej nieobecności. Płynący z naszej instytucji komunikat był jednoznaczny i zgodny z prawdą; muzealia i inne zasoby przechowywane w Muzeum znajdują się wciąż pod naszą troskliwą i czujną opieką.
Od 4 maja mamy prawo od otwarcia dla publiczności naszych wystaw, ale zgodnie z listem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 kwietnia, oraz ogłoszonych tego samego dnia wytycznych powinniśmy wspólnie z Prezydentem Miasta Zgierza oraz służbami sanitarno-epidemiologicznymi z namysłem ocenić wszelkie ryzyka z tym związane. Niezależnie jednak od tego kiedy i jaką decyzję byśmy podjęli, z pewnością nie wróci do poziomu sprzed epidemii nasza frekwencja. Niewątpliwie też, czekają nas spore wydatki na doposażenie naszych wystaw z tytułu konieczności zamontowania przesłon, zakupu przyłbic i środków dezynfekcyjnych, konieczności ograniczenia zwiedzających itp. itd.
Bez względu jednak na powyższe my, jako Muzeum Miasta Zgierza nadal jednak pozostajemy zamknięci dla publiczności. Ten trudny czas, zbiegiem powyższych okoliczności jest dla Muzeum wyjątkowy, bo trwa u nas właśnie planowany od dawana remont konserwatorski!
Obecnie trwają prace konserwatorskie, tak na zewnątrz budynku, jak i w środku Domu Pod Lwami. Zabiegom poddawana jest elewacja naszej zabytkowej siedziby. Równane są tynki, naprawiane i poddawane konserwacji detale architektonicznie, w tym lwy, które są symbolem tego budynku. Ściany otrzymają ustalony przez specjalistów pierwotny kolor, jasnego beżu. Muzeum otrzyma wygląd, który w sposób najbardziej możliwy zbliżony będzie do wyglądu budynku z roku 1828, kiedy powstał. Wokół budynku stoją rusztowania, a wkrótce pojawią się wykopy. Wszystko po to, by również zabezpieczyć wiekowe fundamenty.
Wewnątrz odnawiane są zabytkowe drewniane schody (jeden z niewielu oryginalnych elementów wewnątrz budynku) prowadzące na piętro, gdzie znajdują się biura i sala konferencyjna naszego Muzeum. Stopnie będą równe a poręcze stabilne. Całość zostanie zabezpieczona według kolorów, które podczas prac odkrywkowych odkryli konserwatorzy. Ci specjaliści przywrócą im klasyczny, ponadczasowy wygląd i sprawią, że staną się one ozdobą naszego wnętrza.
Wszystkie prace realizowane są, dzięki uzyskaniu przez Gminę Miasto Zgierz we wrześniu 2018 dofinansowania w ramach projektu "Szlakiem architektury włókienniczej – Rewitalizacja Miasta Zgierza w celu rozwoju produktu turystycznego oraz rewitalizacji zdegradowanych terenów na obszarze ŁOM". Jego całość zakłada wiele innych prac, w tym rewitalizację kolejnych domów i ulic w ramach Parku Kulturowego Miasto Tkaczy, oraz rewitalizację budynku dawnego Młyna, który będzie nową siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury. Środki na dofinansowanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Źródło: Facebook Muzeum Miasta Zgierza