Działania na ten tydzień? Na początek mazak do ręki i zaznaczamy dwie ważne daty w kalendarzu zdrowia. 14-20 listopada: II Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. 18 listopada: Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, ustanowiony przez Komisję Europejską.
Celem tych inicjatyw jest propagowanie racjonalnego stosowania antybiotyków - zarówno wśród pacjentów, jak i pracowników medycznych - oraz zwrócenie uwagi na zjawisko antybiotykooporności, będące dużym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Bakterie oporne na antybiotyki to problem dotykający całego społeczeństwa, występujący i w naszych domach, i w szpitalach. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC), z powodu zakażeń wywołanych przez bakterie oporne na antybiotyki co roku umiera w Unii Europejskiej około 25 tys. osób.
Antybiotyki uznawane są za jedno z największych osiągnięć medycyny XX wieku. Wprowadzenie tych leków przyczyniło się do znaczącego spadku chorobowości i śmiertelności z powodu zakażeń i chorób zakaźnych. Niestety wciąż powszechne jest niewłaściwe stosowanie antybiotyków, które ogranicza ich skuteczność w leczeniu chorób wywoływanych przez bakterie.
Antybiotyki należy przyjmować tylko wtedy, gdy jest to konieczne, ponieważ ich nadużywanie prowadzi do pojawiania się i szerzenia bakterii antybiotykoopornych. Pamiętajmy o tym, że antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu zakażeń wirusowych, takich jak przeziębienie czy grypa.
Uwaga, samoleczenie antybiotykami może być groźne dla zdrowia. Środki te powinny być stosowane wyłącznie na podstawie recepty. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących pory i sposobu przyjmowania antybiotyku. Nie powinniśmy też skracać czasu trwania antybiotykoterapii (np. wtedy, gdy poczujemy się lepiej) czy leczyć się na własną rękę, żażywając pozostałości z poprzedniej kuracji.
Więcej informacji o antybiotykach, w tym materiały do pobrania, na stronie internetowej Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków - www.antybiotyki.edu.pl.
Zobacz także: II Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (www.who.un.org.pl).
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi