Czekasz na szczepienie? W monitorowaniu Twojego stanu zdrowia pomoże Ci aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Aplikacja to obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem. STOP COVID – ProteGO Safe jest dobrowolna, bezpłatna i w pełni bezpieczna.
Umożliwia:
Aplikacja jest stale udoskonalana. Wykorzystuje nowoczesne narzędzia programistyczne.
Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy – COVID Tracker, Włosi – Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy – Smitte|stop, Chorwaci – Stop COVID-19. Polska – STOP COVID – ProteGO Safe.
Co różni te aplikacje? Niewiele. Wszystkie wysyłają powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Wszystkie też bazują na tych samych mechanizmach i technologiach oraz powstały we współpracy z Komisją Europejską. STOP COVID – ProteGO Safe jest także interoperacyjna – czyli współdziała ze swoimi europejskimi odpowiednikami.
W STOP COVID - ProteGO Safe:
Obejrzyj, jak działa aplikacja
Wszystkie publikowane informacje to komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Wszystkie informacje, do których aplikacja ma dostęp, są przechowywane w Twoim telefonie. Aplikacja nie śledzi Twojej lokalizacji, nie wie z kim i kiedy się widziałeś. Nie ma dostępu do żadnych danych ani plików, które trzymasz w telefonie.
Jej działanie jest oparte o system Bluetooth. Dzięki niemu aplikacja szuka w naszym otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni.
Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się Twoje, zachoruje – dostaniesz powiadomienie.
WAŻNE! Powiadomienie jest w pełni anonimowe (nie dowiesz się, kto je wysłał), a jego otrzymanie nie oznacza, że chorujesz na koronawirusa, ani że musisz iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem dostaniesz praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.
Teraz tak naprawdę nie musisz już nic robić. Jeśli chcesz – regularnie wypełniaj test oceny ryzyka i dziennik zdrowia. To może się przydać. Resztę aplikacja robi za Ciebie.
Aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna. Jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim.
Test oceny ryzyka to prosta ankieta stworzona przez lekarzy. Po uzupełnieniu testu system sprawdza, w jakiej grupie ryzyka jesteś. Otrzymasz też rekomendację zachowań. Dzięki temu dowiesz się, co robić dalej i gdzie w razie potrzeby szukać pomocy.
WAŻNE! Wypełniaj test regularnie i zgodnie z prawdą.
STOP COVID – ProteGO Safe umożliwia także prowadzenie Dziennika Zdrowia, czyli regularnego zapisywania informacji o tym, jak się czujesz i w jakiej jesteś kondycji. Dzięki temu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, możesz zareagować.
Dziennik Zdrowia to także, jeśli zajdzie taka potrzeba, narzędzie pomocne dla lekarzy. Ułatwia przekazanie personelowi medycznemu informacji o rozwoju objawów oraz współistniejących schorzeniach, czy przyjmowanych lekach. Dzięki temu zyskasz szansę na szybszą diagnozę oraz wybór odpowiedniego schematu leczenia.
Prowadzenie Dziennika Zdrowia jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu.
Jeśli u Ciebie zostanie wykryty koronawirus, to otrzymasz jednorazowy kod PIN, który będziesz mógł wprowadzić do aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Po jego wpisaniu aplikacja wyśle anonimowe informacje do innych osób, które się z Tobą kontaktowały np. jechały z Tobą jednym środkiem transportu. Oczywiście pod warunkiem, że te osoby również mają aplikację.
Źródło: www.pacjent.gov.pl
***
W sklepach Google Play i App Store dostępna jest już najnowsza wersja aplikacji STOP COVID, a w niej kolejne udogodnienia dla użytkowników. Można ją pobrać za darmo. Warto!
Co się zmieniło (na lepsze)?
Jeśli korzystacie z aplikacji – wystarczy, że ją zaktualizujecie (aktualizacje dostępne są w sklepach z aplikacjami). Jeśli do tej pory nie korzystaliście z naszej aplikacji – pobierzcie ją ze sklepów Google Play lub App Store.
Pełna treść artykułu z dn. 25.03.2021 r. na stronie o szczepieniach przeciwko Covid-19
Aktualizacja 25.03.2021 r.